ویسمن

تاریخ: 13 آبان 1397

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

برای همه ما پیش آمده باشد که از خود بپرسیم که چگونه با این همه تنوع جنس و رنگ و اندازه ی چمدان مناسب برای خود تهیه کنیم ؟

البته این سئوال به جا و مناسب است .

ویسمن میخواهد در این مقاله با توجه به نیاز و وسیله نقلیه ای که با آن قصد سفر دارید ،راهنمایی مناسب برای انتخاب چمدان ارائه دهد .

پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید...

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

برای انتخاب راحتر و درست چمدان ، ابتدا باید از خود بپرسید :

1. قصد چه نوع سفری را دارید (مثل اردو یا سفر های بین المللی و....) ؟

2.چه نوع فالیتی را میخواهید انجام دهید (مثل کوه نوردی ، دوچرخه سواری و....)؟

3.چه مقدار وسیله همراه خود میبرید ؟

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

1- مواد مورد استفاده در ساخت چمدان و کیف

چرم و پارچه

پارچه طبیعی یا مصنوعی

مواد طبیعی که در ساخت چمدان و ساک مورد استفاده قرار میگیرند شامل چرم ،کرباس یا همان کتان و.... میباشد و مواد مصنوعی به طور معمول مبتنی بر نایلون یا پلی اتیلن  می باشند که از فراینده بازیافت بطرهای پلاستیکی یکبارمصرف بدست می آیند .

پارچه بر اساس ضخامت الاف طبیق بندی می شود و مقاومت آنها در برابر سایش و.... بستگی به ضخامت آن دارد در بسیاری از کیف ها و مخصوصا کیف های سبک از پارچه های سبک و مواد سنگین در مناطقی که بیشتر مورد سایش قرار میگیرد استفاده میکنند مانند گوشه ها ، زیر کیف و.... تقویت می کنند و بسیاری از مواد مصنوعی بر رویه‌ی خارجی دارای روکش ضدآب داخلی و روکش‌های ترکیبی ضدلکه و ضدآب هستند.

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

چرم

از سخت ترین مسطح ترین و مطلوب ترین نوع چرم ، چرم اعلای دانه درشت و دانه کامل که از خارجی ترین لایه پوست تهیه میشود .چرم پوسته ی خام از لایه های زیر پوست تهیه می شود که برای شبیه سازی رنگ و طرح چرم ، رویه‌ی بالایی پولیش و پرداخت می‌شود و طوری به کار برده میشود که شبیه چرم از نوع دیگر شود مانند پوست گوساله یا طرح تمساح...

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

پلاستیک و فلزات

چمدان های سخت و محکم معمولا از پلاستیک و یا به طور فرایند ای از فیبر کربن (معمولا پلی کربنات، پلی پروپیلن یا ABS)، فلز (معمولا آلومینیوم) ساخته می شوند در چمدانهای سنتی جعبه ای برای استحکام بیشتر در هر طرف آن با قاب فلزی و یا چوبی تقویت می شوند و با چرم و یا پارچه پوشش داده می شود و این چمدان ها معمولا بسیار سبک و دارای دو یا چهار چرخ برای حرکت ساده و راحت می باشند.

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

پلی کربنات‌

از خانواده پلیمرهای ترموپلاستیک می باشد که از این مواد به دلیل ضدخش و مقاوم بودن در تولید انواع روکش و قاب استفاده می‌شودو به گستردگی در قالب‌سازی و تغییرات حرارتی کاربرد دارد. این نوع پلاستیک‌ها در صنایع شیمیایی نوین بسیار پرکاربرد هستند.

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

مواد تزریقی

چمدان‌های تزریقی با تزریق پلاستیک مذاب به داخل قالب برای ایجاد بدنه‌ی سخت و بدون درز تولید می‌شود. در تولید چمدان‌های خلاء از فشار خلاء برای کشیدن یک ورق پلاستیک گرم (معمولا ABS، یا اکریلونیتریل بوتادین استایرن) روی قالب استفاده می‌کنند، تا هنگامی که پلاستیک سرد شود، شکل قالب را به خود بگیرد.

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

وینیل

وینیل پلاستیک با طیف وسیعی از رنگ و بافت موجود است که در برابر لکه هم مقاومت زیادی دارد و با قیمت متوسط که معمولا برای پوشش و بستن درزها مورد استفاده قرار می‌گیرد.  از وینیل اغلب به عنوان جایگزین چرم استفاده می‌شود پس لازم است لیبل روی محصول را چک کنید تا مطمئن شوید.

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

چمدان ، کیف و انواع ساک

ساک‌های پارچه‌ای چرخ‌دار

ساک های پارچه ای و چرخ دار معمولا به راحتی وسایل را در خود جای می دهند و انتخاب بسیار مناسبی برای طرفداران وسایل که چند کاربرد دارند می باشد افرادی که معمولا بار زیادی حمل نمیکنند ،کوله های پارچه ای چرخ دار 55 سانتی  که فضای کمتری در اختیارشان قرار میدهد اما از هزینه تحویل بار و ... نجات پیدا میکنند و میتواند گزینه مناسبی باشد این کوله ها معمولا برای سفرهای ماجراجویانه ، سفرهای خانوادگی و سفر با ماشین شخصی بسیار مناسب می باشند.

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

چمدان چرخ‌دار

این نوع چمدانها برای مسافرتهای سنتی طراحی شده و معمولا دارای اندازه ی کوچک و ساخت مقاوم میباشد تا از صدماتی که در زمان حمل و نقل به آن وارد میشود در امان باشد اگر دوست دارید وسایلتان منظم باشد به دنبال چمدان با تعداد زیادی جیب و وسایل منظم کننده چمدان باشید این نوع چمدان‌های چرخدار برای سفر تجاری، بازدید از خانواده، سفر با ماشین شخصی و سفر به مناطق شهری مناسب است.

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

کوله پشتی‌های چرخ‌دار

این نوع از کیف ها مورد علاقه مسافران ماجراجو است، راحتی چمدان چرخ‌دار را با تحرک کوله‌پشتی ترکیب کرده‌  و می‌توانید به راحتی و سادگی با کشیدن دسته‌ی کیف تعداد زیادی وسیله را جابه‌جا کنید.

باید از پله‌های زیادی بالا یا زیاد پیاده راه می‌روید ؟ برای راحتی حمل، کیف را به دوش بیندازید و تسمه‌ی شانه و کمر را ببندید.

این نوع کوله پشتی مناسب سفر با ماشین شخصی وسفرهای ماجراجویی می باشد.

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

چمدان کوچک

این چمدان دوست‌دار مسافر و مناسب مکان‌هایی است که در آن چمدان چرخ‌دار نمی‌تواند حرکت کند: شن، سنگ فرش خیابان، پله و سایر زمین‌های ناهموار. کوله‌ی سفری دارای قاب داخلی، مخفی‌گاه تسمه شانه و ویژگی‌های امنیتی داخلی است. چمدان‌های کوچک زنانه دارای سیستم تعلیق خاصی هستند که برای فیزیولوژی زنانه طراحی شده‌اند.

این نوع از چمدان ها معمولا دوست دار مسافر و مکانهای است که در آن نمیتوانید به راحتی چمدان را حرکت دهید (شن ،سنگ فرش خیابان پله ، زمین های ناهموار و..... ) کوله های سفری دارای ویژگی های امنیتی داخلی و مخفی گاه تسمه شانه و.... میباشد و چمدان های کوچک مخصوص خانمها دارای سیستمهای تعلیق مخصوص برای فیزیولوژی زنانه طراحی شده اند.

این چمدان ها برای مسافرانی که تمام وسایل خود را میخواهند حمل کنند و برای مسافرانی که میخواهند در حرکت باشند بسیار مناسب باشد.

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

ساک پارچه‌ای

ساک پارچه‌ای سنتی (بدون چرخ و دسته) از مدل چرخ‌دار سبک‌تر دارای قیمت مناسبی و ظرفیت زیادی است که همه‌ی وسایل‌تان را برای سوار شدن به هواپیما در یک کیف جا می‌دهد. این ساک‌های پارچه‌ای برای کوه نوردان، دانشجویان و هر مسافر دیگر با بودجه محدود مناسب می باشند.

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

کوله‌ی لپ‌تاپ

این کوله‌های داخل شهری دارای یک محفظه برای نگه داری لپ‌تاپ ۱۰ تا ۱۷ اینچی و جیب‌های سازمان‌دهی متعددی برای نگه‌داری کابل، وسایل جانبی و کاغذ دارند. برخی از مدل‌های این کیف مناسب بازرسی‌های فرودگاهی هستند، بدین معنی که نیازی به خارج کردن لپ‌تاپ از کیف نیست

مسافران شهری و هر کسی که می‌خواهد لپ تاپ حمل کند می‌تواند از این کوله‌ها استفاده کند

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

کیف کوله‌پشتی

می‌خواهید از شر هزینه و دردسر تحویل بار خلاص شوید؟ از کوله‌پشتی استفاده کنید.

اکثر شرکت‌های هواپیمایی اجازه‌ی حمل کیف های کوچک‌تر از ۵۵ سانتی‌متر را به داخل هواپیما می‌دهند. قوانین قابل تغییر هستند پس ضروری است تا قبل از خروج درباره‌ی محدودیت‌های اندازه بار (یا سایر مقررات بار) با شرکت هواپیمایی مشورت نمائید.

مسافرانی که بار زیادی حمل نمی‌کنند و در تحرک هستند و می‌خواهند از زیر تحویل بار و هزینه هایش در بروند، می‌توانند از این نوع کیف کوله‌پشتی بهره ببرند.

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

برای خرید چمدان به نکات زیر توجه کنید 

امنیت

دیدن سوغاتی های شکسته هنگام باز کردن زیپ چمدان و یا سوراخ شدن جای زیپ چمدان شما ! هر دو از رویدادهای ناگور و غیر قابل جبران میباشند و احتمالاتی هستند که قبل از سفرهای طولانی و دور باید در نظر بگیرید.

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

فضای داخلی

در هنگام خرید فضای داخلی چمدان های مختلف را حتمابا هم مقایسه کنید و ببینید کدام یک با سلیقه شما جور هستند و جیب و بندهای زیاد برای افراد منظم وبسیار مناسب می باشد .

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

چمدان را امتحان کنید!

با چمدانتان مقداری راه بروید تا ببینید با آن راحت هستید و آیا دسته به قدر کافی بلند است ، آیا جنس پارچه را دوست دارید ؟و..... چمدانتان را مورد بررسی قرار دهید تا با آن احساس راحتی داشته باشید

انتخاب چمدان مناسب سفرمان

گارانتی

اگر آنلاین خرید می‌کنید، یک ماه قبل از سفر چمدانتان را سفارش دهید تا اگر مشکلی بود، فرصت برگرداندن داشته باشید. از گارانتی محصول مورد نظرتان نیز اطمینان حاصل کنید.

انتخاب چمدان مناسب سفرمان