ویسمن

تاریخ: 16 بهمن 1397

کاربرد و تعریف ویزای ترانزیت

ویزای ترانزیت که در فرودگاه یا شهرهای میانی برای مدت‌زمانی محدود برای تعویض هواپیما و ...که البته می‌توانیم بگوییم که ویزا ترانزیت نوعی ویزای کوتاه‌مدت و غیر مهاجرتی است که فقط تنها کاربرد این نوع ویزا برای انتقال در فرودگاه می‌باشد.

درواقع، دارندگان این ویزا می‌توانند از کشور ثالث (میانجی) به‌منظور رسیدن به مقصد اصلی عبور کنند. اگر بخواهیم مثالی بزنیم درباره مسافرانی که قصد سفر دارند از تهران به تورنتو را دارد، ممکن است که پروازی که شما خریداری می‌کنید دارای دو یا سه توقف باشد مثلاً در شهرهای پکن و گوانجو شما برای راحتمی خود و همسفران خود باید از ویزای ترانزیت استفاده...

با ویسمن همراه باشید تا با این نوع از ویزا بیشتر آشنا شوید...

ویزا ترانزیت

چند نوع ویزای ترانزیت وجود دارد؟

سالن ترانزیت منطقه‌ای بین‌المللی محسوب می‌شود و تا زمانی که مسافر سالن را ترک نکرده، درواقع وارد خاک آن کشور نشده است(زیرا مهر کشور در پاسپورت درج نشده است ولی در این میان کشورهای هستند که حتی برای ورود و توقف کوتاه برخی مسافران به سالن ترانزیت است

ویزا ترانزیت

مدارک موردنیاز ویزای ترانزیت

* گذرنامه معتبر

* عکس

* بیمه مسافرتی

* فرم درخواست ویزای ترانزیت

* مدارک مربوط به سفر نهائی شامل رزرو بلیط، ویزای صادرشده کشور سوم(درصورتی‌که کشور سوم نیاز به ویزا داشته باشد

ویزا ترانزیت

ویزای ترانزیت چند نوع دارد؟

ویزای ترانزیت بیشتر اوقات توسط خدمه ناوگان‌ها مانند (کشتی و هواپیما و...) و مسافرانی که پروازهای آن‌ها داری توقف است استفاده می‌شود.

ویزا ترانزیت

اعتبار ویزای چقدر است؟

ویزای ترانزیت بسیار محدود است یعنی حدود چند ساعت که البته این مدت ویزا ترانزیت بسته به مدت سفر شما نیز دارد.

ویزا ترانزیت

ساکنان چه کشوری حتماً باید ویزای ترانزیت داشته باشند؟

برخی از کشورها باید از ویزای ترانزیت استفاده کنند و مهم‌ترین این کشورها کشور ایران است برای حضور در فرودگاه خارجی احتیاج به ویزای ترانزیت دارند.

ویزای ترانزیت یکی از سخت‌گیرانه‌ترین انواع ویزا محسوب می‌شود که هدف اصلی آن مقابله با پناهندگی است؛ به‌عبارت‌دیگر، این نوع ویزا از طرف کشورهای توسعه‌یافته به جهت جلوگیری از تقاضای پناهندگی شهروندان کشورهایی که بالاترین ریسک پناهندگی رادارند، در فرودگاه‌های کشورشان به هنگام تعویض هواپیما، تنظیم‌شده است.

ویزا ترانزیت

ویزای ترانزیت چند نوع است؟

سالن ترانزیت یک نوع منطقه محسوب می‌شود که تا زمانی که مسافر سالن را ترک نکرده باشد درواقع از خاک این کشور خارج نشده‌اند که البته مهر ورود کشور در پاسپورت درج نشده است؛ ولی در این میان کشورهایی هستند که حتی برای ورود و توقف کوتاه برخی مسافران به سالن ترانزیت هم ویزا درخواست می‌کنند.

این نوع از  ویزا دارای دو نوع است که شامل :

در نوع اول مسافر فقط داخل فرودگاه پس از انتظار چندساعته در سالن ترانزیت، هواپیما را تعویض کرده و به مسیر خود ادامه می‌دهد. در این حالت مسافر مجاز به خروج از فرودگاه و عبور از مرز هوایی نیست. این نوع ویزا، ویزای صفر بار ورود یا ترانزیت فرودگاهی (Airport Transit Visa) نام دارد و در رده‌بندی ویزاهای شینگن به ویزای A موسوم است.

ویزا ترانزیت

در نوع دوم مسافر مجاز به ترک فرودگاه و رساندن خود به فرودگاهی دیگر (در همان شهر یا شهر دیگری در آن کشور) است. این نوع ویزای ترانزیت در ویزاهای شینگن ویزای نوع B نامیده می‌شود

ویزای ترانزیت بر اساس دفعات ورود و خروج ممکن است به‌صورت یک‌بار، دو بار یا چند بار ورود صادر شود.

ویزا ترانزیت

هزینه ویزای ترانزیت چقدر است؟

هزینه ویزای ترانزیت هر کشور توسط وزارت امور خارجه آن کشور تعیین می‌شود. برای مثال، هزینه صدور ویزای ترانزیت شین گن ۶۰ یورو است.

ویزا ترانزیت