جستجو

8 قرن تاریخ در باغ ارم شیراز

8 قرن تاریخ در باغ ارم شیراز
قدمت باغ ارم شیراز

اگر دوستدار طبیعت و گیاهان هستید و با قدم زدن در کنار آن‌ها به آرامش می‌رسید، باغ ارم مکان مناسبی برای شماست. ارم با دارا بودن راهروهای طولانی که در آن درختان قدیمی و سر به فلک کشیده قرار دارند، فضای مناسبی برای دوستداران طبیعت ایجاد کرده است. هنگامی‌که وارد باغ می‌شوید، در سمت راست شما راهرویی طولانی از درختان سرو معروف شیرازی قرار دارد که زیبایی آن هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند، علاوه بر این ترکیب درختان نخل با بافت سبز و زیبای باغ محیطی متفاوت برای بازدید‌کنندگان فراهم کرده است.

پیشینه‌ی باغ ارم به‌درستی مشخص نیست و هنوز معلوم نیست این باغ دقیقاً چه زمانی و توسط چه کسی ساخته‌شده است، اما در سفرنامه‌های مربوط به قرن‌های 10 و 11 هجری از این باغ نام‌برده شده و می‌دانیم که باغ ارم حداقل در دوران سلجوقیان و آل اینجو هم وجود داشته است.

بنابراین پیشینه‌ی باغ را می‌توان حداقل  به سده 6 هجری نسبت داد؛ مانند دیگر اماکن تاریخی که در شهر شیراز قرار دارند، باغ ارم هم  در دوران کریم‌خان زند به اوج شکوفایی خود رسید و کریم‌خان در بهسازی آن نقش بسیار مهمی داشت.

باغ ارم در زمان حکومت قاجار و تاپش از مصادره آن توسط حکومت پهلوی، به مدت 75 سال به دست سران ایل قشقایی افتاده بود و در همان زمان عمارتی در باغ بنانهاده شد که به سبک معماری دوران زند طراحی‌شده و از شاهکارهای معماری دوران قاجار به‌حساب می‌آید. این عمارت دارای طاق‌های زیبایی است که روی آن‌ها نقاشی‌های مختلفی از شاهنامه فردوسی و نبردهای شاهان قاجار وجود دارد.

باغ زیبای ارم  بیش از سه هکتار مساحت دارد و با درختان سرو، نخل، مرکبات و انواع درخت‌ها و بوته‌های زینتی پوشیده شده است. سروناز معروف شیراز هم در همین باغ قرار دارد که به‌راحتی می‌توانید آن را به خاطر ظاهر متفاوتش با درختان سرو دیگر تشخیص بدهید.

در مطالب بعدی با ویسمن همراه باشید تا درباره این باغ زیبا برای شما بیشتر بگوییم ...

برچسب ها : شیراز
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.