جستجو

کویر مصر کجاست؟

کویر مصر کجاست؟
درباره کویر مصر

 پاسخ این سؤال در کشور ایران پنهان‌شده است. فارغ از این‌که هم کشور مصر و هم روستای مصر هر دو در کویر واقع‌شده‌اند، حضور پررنگ یوسف در هردوی این‌ها، شباهت را بیشتر می‌کند.

مصر (نام‌های قبلی: چاه دراز، کلاته یوسف، مزرعه یوسف)، روستایی است از توابع شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان. این روستا در دشت کویر ایران و در 45 کیلومتری شرق جندق و در 60 کیلومتری شمال خور قرار دارد. روستای مصر یا کویر مصر درست در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان قرار دارد. مصر به همراه دو روستای بسیار کوچک دیگر به نامهای امیرآباد و فرحزاد دریک خط شمالی– جنوبی به طول حدود 6 کیلومتر واقع‌شده‌اند. این روستا یکی از مناطق جذاب گردشگری ایران به‌حساب می‌آید و نام دریای شنی کویر مصر برای بسیاری از طبیعت گردان آشناست. بخشی از فیلم خیلی دور، خیلی نزدیک در این روستا شکل‌گرفته‌ شده است.

کویر مصر

علت وجود نام یوسف در نام سابق این روستا این است که چندین سال پیش بنیان‌گذار این روستا فرد سرمایه‌داری به نام یوسف بوده است. او به شبانی و چراندن گوسفندان می‌پرداخته است. عمر این روستا شاید بیشتر از 100 سال نباشد، اما همه آن را به نام مزرعه یوسف می‌شناختند تا آنکه قنات‌های روستا خشک و کم آب شد و یوسف را مجبور به حفر چاه با موتورهای دیزلی انگلیسی کرد. چند سال بعد از بهره‌برداری از این چاه، دوباره سفره‌های زیرزمینی آب پائین تر رفت تا اینکه یوسف چاه عمیق‌تری را حفر کرد به همین دلیل اهالی روستاهای هم‌جوار، این روستا را «چاه دراز» نامیدند.کویر مصر اما ازآنجایی‌که یوسف این نام را دوست نداشته از اهالی خواست چون نام وی یوسف و داستان یوسف پیامبر نیز در سرزمین مصر اتفاق افتاد بود از آن به بعد نام این روستا را مصر بنامند. اهالی روستا نیز ازآنجاکه برای یوسف احترام زیادی قائل بودند، این روستا را «مصر» نامیدند. یوسف دستور داد تا در وسط روستا نیز خیابان عریضی به طول حداقل ۵۰۰ متر احداث شود و در پاسخ به ابهامات اهالی که می‌گفتند روستای ما کوچک است و نیازی به احداث این خیابان عریض و طویل نیست می‌گفت که در آینده‌ای نزدیک اینجا معروف و شلوغ می‌شود. جالب اینکه این پیش‌بینی یوسف درست از آب درآمد و اکنون گردشگران زیادی از این روستا دیدن می‌کنند به‌نحوی‌که اکنون این روستا یکی از مقاصد مهم طبیعت‌گردی در ایران به شمار می‌آیند.کویر مصر روستای مصر دارای برق سراسری، آب آشامیدنی، مخابرات و آنتن دهی تلفن‌های همراه، سوپرمارکت است. در این منطقه پشه‌های زیادی هست که پیشنهاد می‌شود در صورت حساسیت از پشه‌بند استفاده کنید و یا پمادهای مربوطه را به همراه داشته باشید اگر برای عکاسی بیرون می‌روید می‌توانید دورتادور سایت رصد رو 2 تا 3 مرز نازک با محلول روغن‌سوخته ـ گازوئیل ایجاد کنید تا احتمال گزیده شدن توسط عقرب را کاهش بدهید و این ضروری است که به همراه خود جعبه کمک‌های اولیه داشته باشید و اگر به‌جایی دورتر از دوستان و همراهان خود می‌روید به آن‌ها خبر داده باشید.کویر مصر

برچسب ها : کویر مصر
مجید آزاده امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.