برخان چیست, برخان,
جستجو

برخان چیست؟

برخان چیست؟
برخان چگونه به وجود می آید ؟؟

می‌خواهید بدانید برخان چیست؟

به کویر سفر کرده‌اید و اشکال مختلف آن را می‌شناسید؟

بر روی تپه‌های شنی هلالی شکل قدم زده‌اید؟

برخان ها را می‌شناسید؟ از جنس و نحوه تشکیل آنچه میدانید؟

آیا میدانید بلندترین تپه‌های شنی چند متر است و در کجای ایران قرار دارد؟

در ادامه  با ویسمن همراه باشید تا با یکی از اشکال زیبای کویر آشنا شوید...

برخان - Barkhan

برخان

تپه‌های ماسه‌ای هلالی شکل و منفردی که نسبت به جهت وزش باد غالب در منطقه به‌صورت متقاطع و عرضی قرار می‌گیرد و دارای دامنه مایلی است که به سمت جهت وزش باد است. بال‌ها یا شاخ‌های هلال در جهت وزش باد تمایل دارند. دامنه پرشیب‌تر داخل شاخ‌ها مخالف جهت وزش باد و مقعر است. ارتفاع برخان می‌تواند بیشتر از 30 متر و عرض آن (فاصله بین دو شاخ) بیشتر از 350 متر بشود. برخان روی سطح هموار و سخت، جایی که مقدار ماسه در حد معین و محدود و سرعت باد ثابت و در حد متوسط باشد، تشکیل می‌شود.

برخان - Barkhan

برخان ازجمله معمول‌ترین انواع تپه‌های ماسه‌ای است که خاص نواحی بیابانی خیلی خشک درون‌خشکی است. در نواحی کویری، با جابه‌جایی ماسه‌ها در سطح زمین توسط باد و رسوب آن‌ها به‌صورت برجستگی‌های کوچک برخان ها ایجاد می‌شوند. برخان ها تپه‌های ماسه‌ای هلالی شکلی هستند که دو زائده طویل در جهت وزش باد دارند.

علت تشکیل برخان و شکل خاص آن

بلندی بعضی برخان ها در دشت لوت در ایران به ۴۰ متر نیز می‌رسد. برای تشکیل برخان، علاوه بر مقداری ماسه یک مانع کوچک یا بزرگ نیز لازم است. برخان ایجادشده ممکن است به‌مرور زمان بزرگ‌تر شوند امّا حرکت ماسه در دامنه کم‌شیب و طولانی رو به باد و ریختن آن به‌پای دامنه پرشیب پشت به باد، باعث می‌شود که کلّ تپه به‌مرور زمان و به آهستگی به سمت جلو جابه‌جا گردد. برخان ها، خواهشاً راه نروید

برخان - Barkhan

از ویژگی‌های مهم برخان ها، پویایی و تحرکات جانبی آن‌هاست که می‌توانند کانون بحران مراکز مسکونی محسوب شوند.

این‌که خودتان به سفر می‌روید یا یک تور ایرانگردی را همراهی می‌کنید و حتی به همراه خانواده قصد سفر کرده‌اید فرقی نمی‌کند. سفر به کویر و تجربه قدم زدن بر تپه‌های شنی و تماشای فرو رفتن پاهایمان در ماسه‌ها، یک ماجراجویی تمام و لذت‌بخش و پر از آرامش است و می‌تواند حالتان را خوب کند. پیشنهاد می‌کنم هفته‌ای را در لابه‌لای تور ایرانگردی شمال و دل سپردن به جنگل‌های انبوه هیرکانی و تماشای آبی دریای بیکران، برای سفر به کویری این‌چنین زیبا در نظر بگیرید.

برخان - Barkhan

برچسب ها : ایران
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.