جستجو

جشن اتریشی ها بر بام ایران

  • 28 بهمن 1396
  • 09:33
  • 0 دیدگاه
  • 262 بازدید
  • Article Rating
جشن اتریشی ها بر بام ایران
دماوند بام ایران

جشن فتح دماوند پس از 175 سال

 175سال پس از فتح قله دماوند توسط کوهنوردی اتریشی، سالگرد این صعود در بام ایران جشن گرفته می‌شود.
به گزارش ایسنا، کریستف گراب مایر ـ رایزن بازرگانی سفارت اتریش در ایران ـ که از علاقه‌مندان گردشگری کوهستان است و به‌تازگی هیأتی از کشورش را برای سرمایه‌گذاری در این حوزه به ایران هدایت کرده، این خبر را داد و گفت: ۱۷۵ سال پیش کوهنوردی اتریشی موفق شد دماوند را فتح کند، قرار است در سالگرد این صعود و برای گرامیداشت آن، دو کوهنورد خانم و نابینا از اتریش با همراهی یکی از کوهنوردان ایرانی که صعودهای ۸ هزار متری داشته، به قله دماوند بروند.

زمان صعود به قلعه

به گفته گراب مایر، نخستین صعود کوهنوردان اتریشی به قله ۵۶۱۰ متری دماوند در اوایل تابستان (ماه جولای) ۱۷۵ سال پیش صورت گرفته است که هم‌زمان با تاریخ آن در سال ۹۷، این صعود ویژه انجام خواهد شد.
در تاریخچه نخستین صعودها به قله دماوند آمده است؛ ابودلف (Abu Dolaf)جغرافی‌دان عرب نخستین شخصی بوده که تلاش کرده دماوند را فتح کند. بیش از هزار سال پیش و در سال ۳۴۱ هجری قمری او موفق می‌شود بخشی از دماوند را صعود کند. در سفرنامه «ناصرخسرو» هم آمده؛ "گویند بر سر دماوند چاهی است که نوشادر و کبریت (گوگرد) از آن گیرند. "
در فاصله سال‌های ۱۷۹۳ تا ۱۷۹۸ میلادی نیز اروپایی‌ها تلاش‌هایی را برای فتح دماوند آغاز کردند. «الیوی» یک استاد علوم طبیعی و اهل فرانسه بود که از دولت این کشور برای صعود به دماوند مأموریت گرفت و به ایران آمد و در سال ۱۷۹۸ موفق شد تنها یک‌سوم این کوه را صعود کند.

نخستین صعود به قلعه

سرانجام در سال ۱۸۳۷ میلادی نخستین صعود مستند و موفق به کوه دماوند به نام «تیلور تامسون» دیپلمات و کاردار دولت انگلیس ثبت شد که گفته می‌شود در این راه، ایرانی‌ها او را کمک کردند. نخستین شب مانی روی قله را تامسون انجام داد. نخستین صعود مستند ایرانیان به قله دماوند هم به سال ۱۸۵۷ میلادی توسط تیم سرهنگ «محمدصادق خان قاجار» انجام شد که ارتفاع قله را ۶۶۱۳ ذرع تخمین زدند.

نخستین شب مانی

اولین شب مانی ایرانی‌ها روی قله هم بهنام گروه «کربلایی اسدالله» در بیش از ۱۳۰ سال پیش ثبت‌شده است.

نخستین صعود زمستانه

((ژاک دو مورگان)) باستان‌شناس و محقق فرانسوی نیز نخستین شخصی بود که صعود زمستانه به دماوند را انجام داد. او که برای فعالیت‌های باستان‌شناسی از سوی دولت فرانسه به ایران عازم شده بود، در زمستان سال ۱۸۸۹ موفق شد تا ارتفاع ۵۳۰۰ متری صعود کند. تلاش دو مورگان و ارتفاع صعود وی در زمستان در تاریخ کوهنوردی اهمیت زیادی دارد.

 

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.