جستجو

میدان امیرچخماق یزد

  • 05 اردیبهشت 1397
  • 18:08
  • 0 دیدگاه
  • 240 بازدید
  • Article Rating
میدان امیرچخماق یزد
میدان امیرچخماق یاد آور کودکی

یزد

گاهی دلم هوای شهر یزد دارد، به‌قول‌معروف فیلم یاد هندوستان می‌کند و حال و هوایم به‌طور کل عوض می‌شود. برای همه ما یاد جایی که در آن بزرگ‌شده‌ایم و قدم گذاشتن در آن مکان‌ها و گرفتن آن حال و هواها خیلی لذت‌بخش است.

جایی از یک نویسنده خوانده بودم که می‌گفت این نامردی است که آدم نتواند به خانه کودکی‌هایش برود. آدم باید حق داشته باشد به خانه دوران کودکی برود و در جای‌جای آن خانه همان کارهایی را بکند که زمانی می‌کرده. علی‌ای‌حال، یزد برای من چنین حکمی دارد.

با قدم گذاشتن به مرکز ایران، جلوه های کویری این سرزمین یکی پس از دیگری نمایان می شوند

زمانی که وارد مرکز بافت  قدیمی شهر یزد که میشویم ، مجموعه ای ازمعماری اسلامی ، بافتی سنتی و البته مردمانی مهربان و دوست داشتی این شهر  را خواهیم دید که همگی آنها  نوید سفری جذاب و خاطره انگیز را به ما می دهند و خانه های خشتی و بادگیرها که یکی پس از دیگری جلوه گر می شوند

 با ویسمن در این سفر خاطره انگیز همراه باشید

میدان امیر چخماق

نامش میدان امیرچخماق است .میدان امیرچخماق یکی از میدان های تاریخی کشور می باشد و یکی از میادین اصلی برای تجمع مردم یزد بوده و بعد از انقلاب نیز به مرکز تجمعات مردمی در راهپیمایی ها، تظاهراتها، تشییع شهدا و علما و ... تبدیل شده است.

آثار تاریخی جای گرفته در میدان امیرچخماق

میدان امیر چخماق محدوده وسیعی را به خود اختصاص داده و آثار زیر را در خود دارد:

1- مسجد امیرچخماق، قدیمی ترین بنای میدان

در ضلع جنوبی میدان دو شبستان و دو ورودی قراردارد مسجدی زیبا ،بی نظیر و با شکوه که بعد ازمسجد یزد دارای زیبا منحصربه فرد می باشد که ساخت آن در سال 841 هجری قمری به پایان رسید. در زمان ورود به این مسجد در هشتی ورودی وقفنامه مسجد را ملاحظه میکنید که با خط نسخ نوشته شده است.

2-بازار حاجی قنبر

در زمان جهانشاه قره قویونلو، شخصی به نام نظام‌ الدین حاجی قنبر جهانشاهی حاکم یزد بود . حاجی قنبر آثاری را در یزد احداث کرد که یکی از آنها بازاری میباشد در شرق میدان امیرچخماق که بعدها بناهایی بر سر در بازار شبیه به دیگر بناهای موجود ساخته شد.

3-تکیه امیرچخماق

تکیه گاه به جای گفته میشود که غرفه های زیادی را دارد و در مراسم عزاداری و نخل بد اری حاکم در قسمت شاه نشین آنو بانوان در سایر غرف ها به تماشای مراسم مینشینند

در قرن سیزدم بر سردر بازار این تکیه با دو مناره بلند بنا گردید و برفراز این مناره مون ها هنگام اذان ندای اذان را سر مادند و امروزه جلوه ای خاص به این مجموعه بخشیده است و یکی از چشم اندازه های زیبا این میدان محسوب می شود از بالای این مناره زیبا میتوان بافت شهر یزد را مشاهد کرد.

4- نخل تاریخی امیرچخماق

" نخل حیدری ها " نخلی بزرگ که از دوره صفویه در این میدان دیده میشود و برخی از مردم آن را قدیم ترین نخل میدانند و از آن در مراسم سوگواری محرم استفاده میکنن کهاهالی یزد برای آن احترامویژه ای قایلند.

5-بقعه ستی فاطمه

بانو بی بی ستی فاطمه خاتون، همسر امیرجلال الدین چقماق شامی از زنان بزرگوار روزگار خود که به احسان و پاکدامنی شهرت داشته است . بی بی فاطمه خاتون به کمک  همسر خود  به ساخت بناهای عام المنفعه مجموعه امیرچقماق پرداخته است

وی پس از فوتش در روبروی مسجد امیرچقماق در بنایی که خود آن را ساخته بود و به آرامگاه ستی فاطمه شهرت داشت به خاک سپرده شدو این بقعه آجری پوشیده از ملات گچ و دارای جرزهای قطور و پلان چلیپایی و نمای آجری  بیرون گنبد وکاشی‌های خیاره‌ای شکل رأس گنبد و مقرنس‌های گردن گنبد نشانگر گنبد خیاره‌ای منحصربفرد و مختص به بناهای تیموری در آسیای مرکزی می باشد که تنها نمونه موجود  در ایران است. صورت سنگ قبر از سنگ مرمر دو طبقه در مرکز بقعه واقع و فاقد کتیبه بوده و تنها نقش یک سرو بر روی آن نقر شده و از بین کتیبه‌های اسلامی نقش سرو با توجه به معنای باطنی‌اش مفهومی بالاتر از این عالم خاکی پیدا می‌کند و نمادی از زندگانی پس از مرگ و به نوعی معاد را تداعی می‌سازد.

6-آب انبارهای میدان امیرچخماق

در این مجموعه دو آب انبار وجود دارد  که در ضلع جنوبی میدان و متعلق به دوره صفویه  و به نام ستی فاطمه  و دیگری به نام آب انبار تکیه امیر چخماق است  که در حدفاصل تکیه و بازارچه حاجی قنبر قرار گرفته و ورودی آن در دومین صفه تکیه است این آب انبار دارای چهار بادگیر بوده که دو تای این بادگیری به کلی از میان رفته و امروزه به موزه آب اختصاص پیدا کرده اند.

7-مجموعه سهل بن علی

علاوه بر قسمتهای که از آنها یاد کردیم در میدامن امیرچخماق ،حمام و کاروانسرا نیز از دیگر بناهای این مجموعه هستند که شامل : حمام و کاروانسرای بافتی ها در سمت غرب تکیه و کاروانسرای شعبان در سمت راست تکیه (بخش شمالی میدان) در کنار اینها المان های تاریخ حوض مقابل تکیه امیر چخماق نیز یکی از زیبایی های این میدا به حساب می آیند  که در میان خود تعدادی مجسمه مسی دارد.

 

 

 

برچسب ها : یزد
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.