جستجو

بلندترین برج تمام آجری جهان

بلندترین برج تمام آجری جهان
گنبد قابوس

بلندترین برج تمام آجری در جهان که ساخت این گنبد به سده چهارم هجری برمی‌گردد که در شهر کاووس، استان گلستان ساخته‌شده است .

از آثار به‌جامانده در این برج نشان می‌دهد که درگذشته‌های دور ایران از برج‌ها و ساختمان‌های این‌چنینی برای راهنمایی مسافران در کنار جاده‌ها ساخته می‌شد.

کارکرد این برج روشن کردن آتش در قسمت تاج بوده که در شب‌های تاریک یا روزهای مه‌گرفته راه را به مسافران نشان می‌داده البته کارکرد دیگری هم داشته که برای پیام‌رسانی به مناطق دورتر با استفاده از پرتوهای نور آتش بوده که استفاده می‌کردند.

جالب است بدانید

هنوز کاربرد قطعی این ساختمان مشخص و معلوم نشده.

برخی بر این باورند که این بنا برای به خاک سپردن قابوس ابن وشمگیر از امیران پادشاهی زیاری، ساعر و خوشنویس می‌دانند

شواهدی دیگر می‌گوید این ساختمان برای بزرگنمایی و نمایش قدرت ساخته‌شده

شواهد بیشتری به ما نشان می‌دهد که برخی از این بناها را سازه‌ای در ایران باستان می‌دانند که در کنار راه‌ها وجود داشته و محل نگهداری نور و جای آتش بوده است.

میل گنبد

در حکومت ساسانی این برج نوعی آتشکده محسوب می‌شده و مسئولیت نگهداری آتش‌ها بر عهده موبدان میل (گنبد) بوده این برج‌ها با توجه به شکل هندسی ساختمانشان کاربردهای نجومی نیز داشته در ایران نزدیک به سی میل باقی‌مانده که بیشتر متعلق به همین دوران است.

اجزای اصلی تشکیل‌دهنده‌ی این ساختمان پایه یا سکو، ساقه، سرپوش، راسو پلکان است بدنه اصلی این برج معمولاً مربع شکل یا مدور است که ساقه می‌نامند روی پلانی مربع شکل یا چند پهلویی قرار می‌گیرد که پایه یا سکو می‌گویند که این پایه نقش بسیار مهمی در مقاومت میل‌ها داشته و اما اصلی‌ترین بخش هر میل که درواقع محل روشن کردن آتش و نگهداری آن بوده و بسته به شکل ساقه‌ی میل، مربع، دایره یا هشت‌گوش ساخته می‌شده است، رأس نام دارد رأس‌ها معمولاً دارای یک یا چند روزنه بوده‌اند که نور آتش از آن‌ها خارج می‌شده است. سقف رأس که درواقع سایبانی بوده که به‌منظور محافظت از آتش ساخته می‌شده و اشکال مختلفی نیز داشته است، سرپوش نام دارد.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.