جستجو

از سفر شخصی خود چگونه مستند بسازیم ؟

از سفر شخصی خود چگونه مستند بسازیم ؟
مستند سفر

اکثراً اشخاصی که علاقه‌مند به سفر و عکاسی می‌باشند درگوشی  و یا کامپیوتر و لب تاپ آن‌ها فایل های  زیادی از عکس‌های متعلق به سفرهای مختلفشان پیدا می‌شود . عکس‌های که گاه به دلیل بی نظیمی در آن‌ها ممکن است قابل نشان دادن به دیگران نباشند .

امروز ویسمن قصد دارد تا چگونگی ساخت یک مستند توسط عکس را از سفر خودتان را برای شما بگوید .

اگر از سفرمان عکس‌های با ترتیب و نظم خاص داشته باشیم قطعاً این عکس‌ها در آینده برای ما بسیار دیدنی و حتی قابل‌نمایش به دیگران خواهد بود  پس با ویسمن در ادامه این مطلب همراه باشید.

مستند سازی از سفر اجزای تشکیل‌دهنده یک مستند سفر با عکس

اینکه مسئله که مستند شما از سفرتان چه عکس‌هایی با چه موضوعاتی و روند و توالی نمایش آن‌ها چگونه باشد کامل یک مسئله شخصی است و بسته به سلیقه شما دارد .شما می‌توانید با هر سلیقه و سبکی که دوست دارید  با عکس‌هایی خود مستند بسازید ! این نکته را به یاد داشته باشید که این مستند شماست !

اما به‌طورکلی اجزایی اصلی برای تبدیل یک مجموعه عکس پراکنده به مجموعه عکسی منظم و داستانی وجود دارد که قصد داریم این اجزا را به شما معرفی کنیم تا به قالب ساخت این مجموعه آشنا شوید:

 1. عکاسی از مسیر
 2. عکاسی از چگونگی آب‌وهوا
 3. عکاسی از غذا
 4. عکاسی از محل اسکان
 5. عکاسی از بافت ساختمانی مکان بازدید
 6. عکاسی از مردم محلی
 7. عکاسی از پوشش گیاهی و جانوری فراموش نکنید.

 برای ثبت این عکس‌ها لزوماً نیازی به دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای ندارید به‌راحتی می‌توانید با دوربین‌های دیجیتال و حتی گوشی همراه این عکس‌ها را بیندازید.

مستند سازی از سفر

۱ - راه و مسیر

یکی از بخش‌هایی اصلی سفر مسیری که طی می‌کنیم و معمولاً این مسئله را فراموش می‌کنیم که این مسیر خود جذابیت‌های بسیاری برای عکاسی دارد ! اگر با هواپیما سفر می‌کنیم می‌توانیم از آسمان عکس‌هایی زیبایی تهیه کنیم ! عکس‌هایی زیبا از جاده‌هایی پرپیچ‌وخم  در سفرهایمان با ماشین  و حتی بعضی از آزادراه‌ها هم‌مکان‌های زیبایی برای عکاسی دارند . قطعاً همسفران و همراهتان شاید کمی از توقف و عکاسی شما عصبانی و ناراحت شوند اما پس از سفر با دیدن مستند شخصیتان از عکس‌ها لذت خواهند برد.

مستند سازی از سفر

۲ - آب‌وهوا

هر منطقه‌ای ممکن است آب‌وهوایی متفاوت با محل سکونت شما داشته باشد  و همین آب‌وهوا ممکن است سوژه‌ای متفاوت برای عکاس‌های شما و مجموعه عکاسی‌تان باشد  با دیدن این عکس‌ها در آینده می‌توانید  آب‌وهوای سفر خود را حس کنید !

مستند سازی از سفر

۳- غذا

برخی افراد نیز باید گفت از عکس گرفتن از غذاهایتان خجالت نکشید و عکاسی از وعده‌های غذایی جذاب را فراموش نکنید!  وعده‌های غذایی یکی از اصلی‌ترین و جذاب‌ترین بخش‌های سفر هستند و قطعاً بدون صرف غذا نمی‌توانیم  روز خود را بگذرانیم و در هنگام مسافرت کمی از محدوده ترس خود خارج‌شده و سعی کنید غذاهای تازه‌ای را امتحان کنید و به هر منطقه که سفرکرده‌اید بدون شک غذاهایی مختص به آن منطقه و فرهنگ را که انتظار شمارا می‌کشد. پس با امتحان کردن غذاهای محلی و تازه هم تجربه‌ای به‌یادماندنی  از سفر خود داشته باشید و هم آلبوم عکاسی خود را زیباتر کنید.

مستند سازی از سفر

۴ - محل اسکان

اگر در سفرهایتان در شب در خانه روستایی یا محلی یا هتل اقامت دارید حتماً ازآنجا عکس تهیه کنید مخصوصاً در زمان ورود به اتاقتان در هتل و این کار را به خروجتان موکول نکنید زیرا اتاقتان دیگر مانند لحظه ورودتان مرتب نخواهد بود . اگر شب در این مکان‌ها اقامت دارید عکس نگرفتن از این سوژه‌ها خیانت بزرگی به مجموعه عکاسی‌تان خواهد بود. آیا طبیعت گرد هستید  ؟ عکس گرفتن از چادر  فضای اطرافش می‌تواند کاملاً خاطره‌انگیز باشد پس تنبلی را کنار بگذارید و از این مکان‌ها عکاسی کنید.

مستند سازی از سفر

۵ - روستای مورد بازدید و یا بافت تشکیل‌دهنده شهر

بافت تشکیل‌دهنده ساختمان‌های محل بازدید شما بیانگر بسیاری از نکات همچون: زیبایی‌شناختی شهر، نوع معماری، اقتصاد مردم، نوع اقلیم و . . . خواهد بود.

عکس‌هایتان اگر موارد زیر را تشکیل دهد مستندتان زیباتر خواهد شد:

 1. ساختمان‌های عمومی که در شهر می‌بینید.
 2. بناهای مرتبط به کسب‌وکار
 3. بناهای مربوط به مناطق فقیرنشین
 4. بناهای مربوط به مناطق افراد مرفه
 5. بناهای خاص شهر یا روستای مورد بازدید شاید فرصت این پیش نیاید که از تمامی موارد بالا عکاسی کنید اما سعی کنید حداقل ۱ یا ۲ مورد از این سوژه‌ها در مجموعه عکاسی‌تان باشد.

مستند سازی از سفر

۶ - مردم محلی

آیا می‌توانید سفری را بدون حضور افراد تصور کنید ؟؟ این تصور فقط درزمانی می‌تواند باشد که شما قصد سفر به نقاط بکری را داشته باشید  که بازهم احتمال دیدن افراد محلی وجود دارد. ویژگی ظاهری افراد، نوع پوشش، رنگ پوست و . . . می‌تواند سوژه بسیار جذابی برای پربار کردن مجموعه عکستان باشد برای این عکس‌ها نیاز به افراد دارید با دیدن مجدد این عکس‌ها باری دیگر در رؤیا به سفر خواهید رفت پس ترس و خجالت را کنار بگذارید و از افراد محلی اجازه بگیرید و از آن عکاسی کنید .

مستند سازی از سفر

۷ - پوشش گیاهی و جانوری

این مورد را واقعاً فراموش نکنید!! پوشش گیاهی و طبیعت مقصد بخشی از دلایل سفر ما خواهد بود. . چالش‌های زیادی را می‌توانید با عکاسی از این سوژه‌ها ایجاد کنید.  پس عکاسی از این پدیده‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است برای مثال برای دیدن کویر و زیبایی‌های شن‌هایش به مناطق بیابانی سفر می‌کنیم یا برای طبیعت سرسبز و دریا و ساحل نه‌چندان پاک و پر از زباله خزر به شمال کشور می‌رویم و یا حیوانات مختص به آن منطقه ، در مناطق شهری گربه‌های، پرندگان کوچک و در مناطق با طبیعت باز جانداران زیادی برای عکاسی وجود دارند که تصاویرشان تنوع جالبی به عکس‌هایتان خواهد داد.

مستند سازی از سفر

8 - عکس‌های شخصی

در میان تک‌تک این مراحل عکس‌هایی از خودتان، همسفران  و خانواده‌تان داشته باشید و همیشه صرفاً یک عکاس نباشید! البته این پیشنهاد جالبی که در عکس‌های شخصی می‌توانیم به شما ارائه کنیم، " عکاسی با ژست‌های تکراری " است! یعنی ژست زیبا و خاصی را در مکان‌های خاص سفر خود و دیگر سفرهای خود اجرا کنید! اکنون شما چند عکس از سفرهای مختلف در مکان‌های جدید و لباس‌های متفاوت اما در یک ژست ثابت دارید، این خود هم یک مجموعه جذاب عکاسی جداست و هم به زیبایی مستند سفرتان کمک می‌کند.

مستند سازی از سفر

مرحله نهایی

اکنون سفر به اتمام رسیده و رؤیا و خاطره زیبایی از سفرتان به‌علاوه عکس‌هایتان باقی‌مانده است. ابتدا عکس‌هایی که به نظرتان از باقی بهتر و جذاب‌تر است را انتخاب کنید . عکس‌ها را به ترتیب زمان‌بندی و موضوعات شماره‌گذاری نمایید  به‌طوری‌که گذر زمان و سفر را با دیدن عکس‌ها حس کنید. اکنون می‌توانید عکس‌ها را به‌صورت عادی و منظم دیده یا به‌وسیله برنامه‌های زیادی که برای ویرایش عکس وجود دارد آن‌ها را ویرایش کنید همراه با آهنگی گوش‌نواز!مستند سازی از سفر

برچسب ها : عکاسی در سفر
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.