جستجو

اولین میدان شهرداری ایران ،میدان شهرداری رشت

اولین میدان شهرداری ایران ،میدان شهرداری رشت
اولین میدان شهرداری ایران ،میدان شهرداری رشت

تقریباهمه مردم ایران شمال را با شهر چالوس و یا شهر رشت می‌شناسند و زمانی که از این خطه سبز صحبت می‌شود نام رشت را به زبان می‌آورند . اگر شما اهل یکی از شهرهای شمالی باشید و با یکی از هموطنان مان در مورد اینکه اهل کجا هستید صحبت کنید به احتمال زیاد این جمله را می شنوید که "پس رشتی هستی." جمله ای که نشان می دهد این شهر تا چه اندازه در میان مردم محبوبیت و شهرت دارد و تا چه حد توانسته بر ذهنیت شان تاثیر بگذارد. مساله ای که عوامل تاریخی، فرهنگی و ... بسیاری دارد و اکنون موضوع بحث ما نیست. .

رشت جذابیت‌های بسیاری را در خود جای‌داده است و خیلی کم می‌توان افرادی را پیدا کرد که بعد از سفر به مرکز گیلان شیفته حال و هوا و گردش در آن نشده باشند.

امروز در ویسمن می‌خواهیم سنت‌شکنی کنیم و به سراغ یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های این شهر برویم؛ میدان شهرداری رشت مقصد انتخابی ماست؛ میدانی تاریخی که در سال‌های اخیر شکل و شمایل تازه‌ای پیداکرده و به پاتوق اصلی مردم این شهر و مسافران و گردشگران تبدیل‌شده است.

با ویسمن همراه شوید تا به گردشی جذاب در شهر رشت برویم .

چرا میدان شهرداری رشت؟

زیباترین میدان‌های شهری در ایران می‌باشد .

تعدادی از بناهای تاریخی ، ساختمانی شهری مهم ، خیابان‌های مهم شهر و مراکز خرید سنتی و مدرن در اطراف این میدان قراردادند و آن را به اصلی‌ترین میدان شهر تبدیل کرده‌اند. این میدان زیبا قلب تپنده رشت محسوب می‌شود.خیلی از مردم شهر و گردشگران شب‌ها برای گردش و تفریح و لذت بردن از پیاده‌روی بر راه سنگفرش شده آن به اینجا می‌آیند.

میدان شهرداری مکانی برای خاطره سازی

اگر می‌خواهید در شهر زیبا رشت گشت‌وگذار کنید و با مردم محلی و حال و هوای آن‌ها بیشتر بتوانید آشنا شوید حتماً به میدان شهرداری سری بزنید قدمت این میدان زیبا به دوره پهلوی بازمی‌گردد و تا سال‌ها یکی از نشانه‌های مدرن شهرسازی در شهر رشت محسوب می‌شده  مکانی که یکی از اولین و زیباترین کاخ‌های شهرداری ایران را در آن قرارداد و نخستین عنوان میدان شهرداری ایران را دارد  کاخی با معماری فریبنده و زیبا که باعث شدن این میدان به نام میدان شهرداری در میان مردم معروف شود  البته جالب است بدانید که شهر سن‌پترزبورگ الگوی ساخت این میدان و مجموعه اطرافش بوده است

ساختمان شهرداری و چند ساختمان قدیمی دیگر مانند  برج ساعت ، موزه پست ، ساختمان قدیمی ایران هتل و چند ساختمان دیگر در این روزها همچنان به‌عنوان بافت قدیمی و تاریخ این میدان به زندگی خود ادامه می‌دهند  گفتنی است که شکل کلی این میدان درگذر سال‌ها بسیار تغییر کرده است  امروزه میدان شهرداری و بخشی از خیابان‌های اطراف آن به شکل یک پیاده راه شهری بزرگ و زیبا درآمده و به یکی از جاذبه‌های اصلی گردش در رشت تبدیل‌شده‌اند. این میدان همچنین به بازار محلی و قدیمی شهر رشت، میدان و پیاده راه علم الهدی، خیابان علم الهدی، مراکز خرید مدرن و سنتی دسترسی دارد. اثری کهن و مهم که در کنار دیگر بناهای اطراف میدان شهرداری با شماره 1516 در سال 1356 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

حال و هوای خوش میدان شهرداری

گشت‌وگذار در این میدان جذابیت خودش را دارد و زمانی که در خیابان‌ها و کوچه‌پس‌کوچه آن قدم می‌زنیم مطمئن باشید تجربه منحصربه‌فردی از خیابان‌گردی و گردش در شهر به دست خواهید آورد

باماهمراه شویدتابااین مکان زیباوخاص بیشتر آشنا شوید

 پارک سبزه‌میدان

از هر سمت رشت که بخواهید خودتان را به میدان شهرداری برسانید باید چند صد متر دورتر از خود میدان، ماشینتان را کناری پارک کنید و ادامه راه تا اینجا را پیاده‌روی کنید. چراکه تمام‌مسیرهای منتهی به میدان سنگفرش شده‌اند و امکان سواری در آن وجود ندارد . از سمت سبزه‌میدان و پارک معروف و زیبای آن به سمت میدان شهرداری راهی مشویم ؛ انبوهی از مغازه‌های مختلف از لباس‌فروشی‌های شیک کوچک و بزرگ گرفته تا پاساژهای تازه تأسیس و قدیمی در مسیرمان قرار دارند.

در گوشه گوشه‌این مسیر سنگفرش شدهکه بانام علم الهدی بین مردم شهرت دارد. مردمی را می‌بینید که همراه با خانواده یا دوستانشان برای گشت‌وگذار آمده‌اند و همهمه و گرمای خاصی در میانشان جریان دارد. در اصل حضور مردم خونگرم و شاد رشت است که به میدان شهرداری و محیط اطرافش جذابیت می‌دهد و آن را سرزنده و دل‌چسب می‌کند.

وقتی در این مسیر قدم‌زنان به‌پیش می‌روید می‌توانید از فضای دل‌نشین پیاده‌رو که با مجسمه  ، گل‌کاری و مبلمان هری و بیشتر از همه بساط رنگارنگ دست‌فروش‌ها زیبا شده نهایت لذت را ببرید

حال و هوای خوش میدان شهرداری

میدان شهرداری جایی که می‌توان آن را قلب تپنده شهر نامید و از حضور در آن به سایر لذت برد .میدانی نسبتاً بزرگ و استخری در قسمت بالایی آن‌که خودنمایی می‌کند و دورتادور استخر گل‌کاری شده و فواره‌های که هرازگاهی بانوای آهنگی به جوش و خورش می‌افتد .

صدای دست‌فروش‌ها از هر طرف به گوش می‌رسد که شمارا به دیدن بساطشان دعوت می‌کنند هر وقت هم که خسته شدید و نیاز به چند دقیقه استراحت داشتید، می‌توانید به یکی از صندلی‌ها و نیمکت‌های داخل میدان پناه ببرید و زیر سایه نخل‌های بلندی که در دو ردیف منظره جذابی به میدان داده‌اند خستگی‌تان را درکنید.

ازاینجا به بعد دو راه پیش راه شماست:

می‌توانید یا به سمت بازار سنتی رشت بروید یا ازآنجا به سمت سعدی پیش بروید و انتخاب این مسئله بر عهده شماست

مسیر سنگفرش شده خیابان علم الهدی

از سمت میدان شهرداری تا میانه‌های خیابان علم الهدی، مانند دیگر قسمت‌ها سنگفرش شده است؛ اما مسیر و فضایی متفاوت از دیگر مسیرها در پیش رو شماست و اینجا آن شلوغی و همهمه پیاده راه علم الهدی را ندارد و خبری از زرق‌وبرق مغازه‌ها و پاساژهای کوچک و بزرگ آن نیست. مغازه‌های این سمت حالت سنتی‌تر و قدیمی‌تری دارند.

مسیر بازار تاریخی رشت

راه میدان شهرداری به سمت بازار سنتی رشت یکی از مسیرهای  جذاب دیگر است  و در اینجا لهجه شیرین رشتی و گیلکی ، صدا دست‌فروش‌ها که سعی می‌کنند تا شمارا به سمت خود بکشانند .رنگ‌ها ،عطرها ، مغازه‌های ریزودرشت با جنس‌های مختلف ، باهم درمی‌آمیزند  . فقط مواظب باشید جذابیت بازار شمارا غرق در خود نکند که از مقصد غافل بمانید. راهتان به سمت میدان شهرداری را از بازاری‌ها و اهالی بپرسید تا بالاخره به میدان برسید.

شکم گردی در میدان شهرداری

اگر هم‌دلتان هوس خوراکی کرد هیچ نگران نشوید، شما در رشت گزینه‌های جذابی برای شکم گردی دارید. اگر رستوران‌های شیک انتخاب امروزتان نیستند و به دنبال لقمه‌ای سبک هستید می‌توانید به گزینه‌های مختلفی دسترسی داشته باشید: از بستنی‌های خوشمزه انتهای پیاده راه علم الهدی گرفته تا با قالی، لبوی داغ روبروی سینما سپیده، از کبابی‌های کوچک داخل بازار تا نان و شیرینی فروشی‌های محلی که می‌توانید از آن‌ها کلوچه‌های داغ فومن و رشته خوش کار بخرید. اگر هم هوس غذا خوردن در رستوران کرده‌اید از محلی‌ها پرس‌وجو کنید تا بتوانید آدرس رستوران‌های خوبی که می‌شناسند و در کوچه‌پس‌کوچه‌های اطراف از چشم  پنهان مانده‌اند را بگیرید.

جشنواره‌ها

اگر شما جزء افراد خوش‌شانس باشید و دریکی از مناسبت‌های مذهبی در رشت باشید می‌توانید به میدان شهرداری بروید و از برنامه مختلف فرهنگی و تفریحی در اینجا استفاده کنید

تاریخچه میدان شهرداری رشت

به دلیل نزدیکی شهر رشت به کشور روسیه  نشانه‌های مدرنیته در این شهر نمایان شد مانند اولین شعبه بانک ، اولین کتابخانه ملی ، اولین تئاتر و اولین ایستگاه راه‌آهن در این شهر زیبا دیده شد وجود ساختمان شهرداری در میدان باعث شد تا کم‌کم دیگر اداره‌ها و مراکز مهم تجاری، فرهنگی و اقتصادی در اطراف میدان یا خیابان‌های نزدیک به آن ساخته شوند و اینجا را به قلب تپنده شهر تبدیل کنند. میدان شهرداری باوجود کاخ ساختمان شهرداری در مساحتی به وسعت 7000 مترمربع نقش مهمی در عرصه شهری پیدا کرد و به اولین میدان بلدیه (شهرداری) در ایران بدل شد.

اما این میدان خیلی پیش‌تر از اینکه به نخستین میدان شهرداری ایران تبدیل شود، در حقیقت تپه‌ای کوچک بود و بقعه استاد ابوجعفر در آن قرار داشت. بعدها مردم برای ادای احترام به او مقبره و بقعه‌ای بر روی مزار وی ساختند و کم‌کم گورستانی در نزدیکی این بقعه شکل و وسعت گرفت. این بقعه  در دوران صفویه به نام بقعه سید ابوجعفر و در بین مردم به زبان محلی گیلانی و لهجه رشتی به نام استاد جعفر مشهور شده ؛ اما ساختمان بقعه در سال 1304 برای ساخت کاخ شهرداری و میدان آن تخریب و از آن تنها قبری در حیاط شهرداری باقی‌مانده که البته در زمان ساخت‌وسازها در محل ساختمان اداره پست تعدادی سفال کشف‌شده که قدمتشان به دوره تیموری می‌رسید و از قدمت بالای این مکان خبر می‌داد. سفال‌هایی که از گورهای خرپشته‌ای در نزدیکی اداره پست به‌دست‌آمده و به نظر می‌رسد به خانه‌ها و بناهایی تعلق دارد که پیش از تبدیل‌شدن اینجا به گورستان در آن ساخته‌شده بود.

این میدان البته از ابتدا به این بزرگی و وسعت نبوده و در زمان ساخت میدانی کوچک بود که به‌تدریج و طی سال‌ها بزرگ‌تر و به وسعت آن اضافه گشته است  در زمان رضاشاه اولین قدم برای بزرگ شدن این میدان برداشته شد که احداث خیابان شاهپور (شریعتی فعلی ) باعث شد تا بر وسعت این مجموعه اضافه شود  البته تخریب باغ نظمیه که روبروی اداره شهربانی قرار داشت به این افزایش وسعت کمک کرد.

 در دوران محمدرضاشاه هم‌زمان با جشن‌های 2500 ساله شاهنشاهی در سال 1350 خورشیدی گل باغ‌هایی که در جلو خیابان شیک و اداره پست بودند خراب شدند تا به وسعت میدان اضافه و این مکان برای برگزاری مراسم باشد .  بعد از انقلاب این میدان به نام میدان شهد تغییر نام داده شد و تا سال‌ها هم به همین نام شناخته می‌شد . این میدان در سال‌های جنگ محلی برای تجمع رزمندگان استان گیلان برای اعزام به جبهه و جنگ به شمار می‌رفت و امروز به‌عنوان مکانی برای تجمع در مراسم‌های مختلف سیاسی و مذهبی شناخته می‌شود.
دیدنی‌های اطراف میدان شهرداری

در این قسمت به دیدنی‌های اطراف میدان سری می‌زنیم و با تاریخ و نمادهای آن بیشتر آشنا می‌شویم.

1. کاخ شهرداری رشت

مشهورترین و زیباترین ساختمان اطراف میدان شهرداری ، کاخ شهرداری رشت یا عمارت شهرداری  اطراف این میدان است این ساختمان بین سال‌های 1286 تا 1305 خورشیدی به دستور اداره بلدیه یا همان شهرداری رشت در ضلع غربی این میدان ساخته‌شده و این سازه زیبا با الهام از معماری شهر سن‌پترزبورگ و تحت تأثیر حضور روس‌ها در رشت توسط آرتم سرداراف معمار ارمنی-آلمانی مقیم این شهر احداث شد و از آن زمان به بعد به‌عنوان ساختمان شهرداری رشت مورداستفاده قرارگرفته است و با بزرگ شدن شهر و تقسیم آن به 5 منطقه شهری از این ساختمان  به‌عنوان شهرداری مرکزی شهر استفاده می‌شود

2.برج ساعت

کاخ شهرداری دارای یک برج ساعت هم می‌باشد که آن‌هم از شهرت بسیاری برخوردار است و در هر ساعت از شبانه‌روز به  تعداد اعداد همان ساعت زنگ میزند البته نکته دیگر درباره این ساعت این است که هر نیم ساعت یک‌بار به صدا درمی‌آید  این برج یکی از نمادهای دیگر شهر رشت به‌حساب می‌آید   و درگذشته برای دیده‌بانی ، امنیت و جلوگیری از آتش‌سوزی در شهر نیز مورداستفاده قرار می‌گرفته است

3. اولین کتابخانه ملی ایران ، کتابخانه ملی رشت

ساختمانی قدیمی با نمای بسیار متفاوت و پاساژهای کنار آن در ورودی سمت راست پیاده‌رو علم الهدی  خودنمایی می‌کند این ساختمان بسیار متفاوت و قدیمی کتابخانه ملی شرت می‌باشد که معماری آن الهام گرفته از معماری سازهای کشورهای شرق اروپا می‌باشد  و داستان ساخت این ساختمان  به دوره‌ای که محمدعلی تربیت در سال 1306 ریاست اداره فرهنگ گیلان را بر عهده داشت برمی‌گردد و تصمیم در زمینی که از طرف شهرداری  رشت به او اهداشده بود کتابخانه‌ای بنا کند و ساخت آن به دلیل کمبود بودجه بسیار طول کشید و در سال 1313 هم‌زمان با اجلاس هزاره فردوسی طوسی افتتاح گردید امروزه این کتابخانه میزبان 150 هزار جلد کتاب چاپی و 1750 جلد کتاب خطی ست. این کتابخانه از معدود کتابخانه‌های عام‌المنفعه در ایران محسوب می‌شود.

اطلاعات بازدید:

زمان بازدید: از ساعت 8:00 تا 18:00

روزهای بازدید: همه‌روزه به‌غیراز روزهای تعطیل

4.ساختمان قدیمی هتل ایران

یکی از زیباترین واصلی‌ترین بناهای تاریخ اطراف میدان شهرداری ، ساختمان قدیمی هتل ایران می‌باشد هتلی باشکوه و تماشایی که روزگاری بخشی از هویت شهر بوده و اما امروزه در حال تخریب و تبدیل‌شدن به یک خرابه  می‌باشد . ساخت این هتل در سال 1308 شروع و در سال 1314 به پایان رسید .

زیربنای این هتل 1800 مترمربع و در زمان رونق ، میزبان افراد بزرگ و مشهور بوده و بعد از انقلاب بدون استفاده رهاشده و زیر نظر بنیاد مستضعفان می‌باشد سال 86 تصمیم بر این شد که ساختمان هتل را بازسازی و موزه‌ای در آن برپا کنند؛ اما متأسفانه این طرح پیش نرفت و باوجوداینکه در سال 79 این هتل ثبت ملی شده بود به حال خود رها شد.

5.ساختمان اداره پست و تلگراف رشت

یکی دیگر از سازه‌های زیبای اطراف میدان شهرداری، ساختمان اداره پست و تلگراف رشت است. معماری این ساختمان به‌مانند دیگر ساختمان‌های قدیمی میدان شهرداری، از اروپای شرقی و روسیه الهام گرفته‌شده و به دستور فرمانده تیپ محمدحسین آیرم در دوره پهلوی اول ساخته‌شده است. این ساختمان سازه‌ای 4 طبقه با نمای سفید است که در ضلع شمالی میدان خودنمایی می‌کند و در سال 1379 در فهرست آثار ملی ایران قرارگرفته است. این ساختمان تا چندین سال پیش به‌عنوان اداره پست مورداستفاده بود؛ اما امروزه از آن به‌عنوان نمایشگاهی با موضوع‌های مرتبط با پست، ارتباطات و ... استفاده می‌شود.

6.سینما سپیدرود رشت

از دیگر ساختمان‌های قدیمی اطراف میدان شهرداری سینما سپیدرود است که در ابتدای پیاده‌روی علم الهدی قرارگرفته و بیش از اینکه مورداستفاده برای سینما قرار گیرد "سالن اجتماعات فرهنگ " در اینجا قرار داشت تا اینکه در سال 1320 کریشا مایک باعث تغییر کاربری این ساختمان شد  . بعدتر نام این مکان به دیده بان تغییر پیدا کرد و مدتی هم به نام سینما سهیلا خوانده می‌شد؛ هرچند این روزها به اسم سینما سپیدرود مشهور است. سینما سپیدرود دو سالن نمایش با فیلم مجزا دارد و می‌تواند به 800 تن خدمات‌رسانی کند.

7. مجسمه‌های اطراف و داخل میدان

در میدان شهرداری و پیاده‌روی اطراف آن درزمانی که در حال گشت‌وگذار هستید با مجسمه‌های کوچک و بزرگ روبه‌رو خواهید شد که هرکدام نمادی از شهر زیبای رشت و فرهنگ و مردم آن خواهد بود و ازجمله معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به مجسمه میرزا کوچک خان  و تندیس شهدای ذهاب اشاره کرد البته اگر اندکی در گوشه‌کنار میدان و پیاده راه دقیق‌تر شوید می‌توانید مجسمه‌هایی از مردم عادی در حالت‌ها، لباس‌ها و شکل‌های مختلفی ببینید که گوشه‌ای از فرهنگ گیلان را به نمایش گذاشته‌اند.

* میدان شهرداری رشت برنده جایزه بین‌المللی بزرگ‌ترین رقابت طراحی در دنیا در سال 2017

بازسازی میدان شهرداری و تبدیل آن به مکانی برای پیاده‌روی و آشتی دادن مردم با این مکان تاریخی باعث شد تا این طرح موردتوجه A'Design Award & Competition قرار بگیرد و بتواند برنده جایزه بخش برنامه‌ریزی شهری و طراحی شهری در سال 2017 شود  و  بر اساس شاخص‌های این جایزه -که بزرگ‌ترین رقابت طراحی دنیا به شمار می‌رود- طراح میدان شهرداری توانسته است این مکان را از جایی پرترافیک، بدون روح زندگی و ناامن به مکانی امن، زنده، همراه با فعالیت‌های اجتماعی تبدیل کند.

وی  توانسته با سنگفرش کردن میدان و خیابان‌های اطراف آن این مکان‌ها را به یکدیگر نزدیک‌تر و اینجا را به محلی ایدئال برای زندگی اجتماعی تبدیل کند. بعد ازآنجا تغییرات در میدان شهرداری مردم ترغیب شده‌اند تا به اینجا بیایند، فضای این مکان را تغییر دهند وزندگی و نشاط را به آن برگردانند.

 تعدادی از ساختمان‌های متروکه این اطراف به لطف حضور مردم امروزه به کافه، رستوران و ... تغییر کاربری داده‌اند و جان تازه‌ای گرفته‌اند. حالا این محل میدانی فرهنگی و تاریخی ست و برای خود هویتی اجتماعی دارد. جایی که مردم و گردشگران می‌توانند در آن خوش بگذرانند و حضور در اینجا را به خاطره‌ای جمعی بدل کنند. خوب است بدانید نام برنده این جایزه شرکت مهندسان مشاور پلشیر بوده و کار طراحی و معماری پلازای میدان شهرداری توسط محمدرضا غنی و همراهی 12 تن دیگر انجام شد  

* مسیر دسترسی

آدرس: استان گیلان، شهر رشت، میدان شهرداری

از بیشتر نقاط شهر رشت می‌توانید با استفاده از تاکسی‌های خطی و ون یا ماشین‌های دربست به میدان شهرداری دسترسی داشته باشید. البته همان‌گونه که پیش‌تر هم گفتیم ماشین‌ها شمارا در چند صد متری میدان پیاده می‌کنند و ازآنجا به بعد را باید قدم‌زنان طی کنید. مسیرهای خیابان شریعتی، خیابان علم الهدی، خیابان امام و میدان سبزه‌میدان راه‌های دسترسی مختلف برای رسیدن به این میدان محسوب می‌شوند. علاوه بر این بهتر است بدانید این میدان و خیابان‌های اطراف آن در طرح ترافیک قرارگرفته است.

برچسب ها : گیلان ، رشت
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.