جستجو

حقایقی جالب و خواندنی درباره خیابان لاله‌زار

حقایقی جالب و خواندنی درباره خیابان لاله‌زار
خیابان لاله زار تهران

یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های شهر تهران خیابان لاله‌زارمی‌باشد که از شمال به خیابان انقلاب و از جنوب به میدان امام خمینی  منتهی می‌شود در این خیابان قدیمی بسیاری از رستوران‌ها ، سینماها و تئاترها وجود داشتند و به‌نوعی محلی برای تفریح مردم به‌حساب می‌آمدند

خیابان لاله‌زار یکی از خیابان‌های قدیمی و پرخاطره تهران است که بافت قدیمی آن هنوز هم حفظ‌شده. لاله‌زار درگذشته پررفت‌وآمد ترین خیابان تهران بود و وجود سینماها و تئاترهای زیاد در این منطقه، محلی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت به شمار می‌رفت. خیابان لاله‌زار به‌عنوان یکی از خیابان‌های مرکزی تهران شناخته می‌شود.

لاله زار

این خیابان یکی از قدیمی‌ترین و پرخاطره نرین خیابان‌های تهران می‌باشد که بافت قدیمی آن هنوز هم حفظ‌شده ، خیابانی که درگذشته جزء پررفت‌وآمد نرین خیابان‌های تهران بوده و در اوایل عصر پهلوی به‌عنوان نماد نوگرایی در ایران شناخته می‌شده است و امروزه به‌عنوان یکی از خیابان‌های مرکزی تهران شناخته می‌شود

در این مطلب به سراغ حقایق جالب درباره این خیابان قدیمی رفته‌ایم،پس با ویسمن همراه باشید:

1.پس از بازگشت ناصرالدین‌شاه از سفر اولش به فرنگ دستور ساخت این خیابان صادر شد

۲. هدف اصلی ناصرالدین‌شاه از ساخت این خیابان احداث خیابانی شبیه خیابان شانزلیزه فرانسه در تهران بود که مردم برای خوش‌گذرانی در آن قدم بزنند

لاله زار

۳. ناصرالدین‌شاه دستور داد تا از میان باغ مصفای لاله‌زار خیابانی احداث کنند.

۴. خیابان لاله‌زار اولین خیابانی که نام اصناف ساکن در خود را نگرفت، (امیریه، احتشامیه، فرمانیه و...) و به دلیل وجود گل‌های زیاد در مرکز آن، لاله‌زار نام گرفت.

لاله زار

۵. مهدی قلی هدایت (از رجال عصر قاجار و پهلوی) در رابطه با خیابان لاله‌زار و احداث آن چنین می‌گوید:

لاله‌زار باغی بین خیابان لاله‌زار و خیابان اکباتان بود، قسمت شرقی این محوطه باغ‌وحشی بود که امروز به عمارتی تبدیل‌شده و ناصرالدین‌شاه لاله‌زار را نود هزار تومان فروخت.

لاله زار

۶.  در دوران پهلوی لاله‌زار به یکی از مراکز اصلی خوش‌گذرانی تبدیل و بسیاری از تئاترها، سینماها و صحنه‌های آواز در این محله بود و خواننده‌های محبوبی در این محله به روی صحنه می‌رفتند.

۷. در شروع سلطنت رضاشاه و دوران شهرداری «بوذرجمهری»، لاله‌زار قدیمی به لاله‌زار جدیدی تبدیل شد که در وسط آن چهارراهی به نام «مسيو کنت»، (اولين رئيس پليس ايران) وجود داشت.

لاله زار

۸. بسياری از رجال قاجار در لاله‌زار خانه‌های بزرگ داشتند و مظفر فيروز نوه فرمانفرما که از تحصيل در اروپا بازگشت در این خیابان اولين پاساژ به سبک فرنگی را داير کرد و اولين سينمای روباز مجهز هم در لاله‌زار تأسیس شد.

۹. بعد از اشغال ايران توسط متفقين و سقوط رضاشاه، لاله‌زار که غروب‌ها صد اتومبيل موجود در تهران در آن رفت‌وآمد داشتند، سرنوشتی مثل خیابان‌های «شانزه ليزه» پاريس و «باند استريت» لندن پيدا کرد و شلوغی و رفت‌وآمد در آن، این خیابان را به مرکزی برای نمایش زرق‌وبرق تبدیل کرد.

لاله زار

۱۰. خیابان لاله‌زار به محلی برای مشاهده جدیدترین مدهای روز تبدیل شد، که جدیدترین مدهای روز لباس زنان و مردان در این خیابان قابل‌مشاهده بود .

11. امروزه در این منطقه وسایل برقی به فروش می‌رسد اما درگذشته در خیابان لاله‌زار به‌جز سینماها، تئاترها و مراکز تفریحی فروشگاه‌های لباس هم دیده می‌شد

۱۲ سینما رکس کار خود را با نمایش فیلم «جایی تو را خواهم یافت» در مهر سال ۱۳۲۴ شروع کرد و در سال ۱۳۷۲ تعطیل شد.. سینما لاله (رکس قدیم) یکی از سینماهای محبوب لاله‌زار بود که امروز متروکه است.

۱۳. تئاتر نصر یکی از تئاترهای قدیمی ایران، واقع در خیابان لاله‌زار که در عصر قاجار افتتاح‌شده و امروز شهرداری تهران بازسازی در داخل این تئاتر انجام داده و آن را به موزه تبدیل کرده که امروز به‌عنوان یک اثر ملی ثبت گردیده است .

لاله زار

۱۴. یکی از خانه‌های مهم تاریخی خیابان لاله‌زار، «خانه و باغ اتحادیه» که یکی از معماری‌های باارزش باقی‌مانده از عصر قاجار می‌باشد . این خانه بین خیابان فردوسی و لاله‌زار قرار دارد و همین موقعیت مهم باعث شده بود تا در عصر پهلوی محل رفت‌وآمدهای میهمانان خارجی شود.

لاله زار

۱۵. فروشگاه، «پیرایش» اولین فروشگاه بزرگ به سبک اروپایی در خیابان لاله‌زار تأسیس شد

لاله زار

۱۶. پس از انقلاب نیمی از تئاترها و سینماهای لاله‌زار به حالت نیمه تعطیل درآمد و امروز هم تعدادی انگشت‌شماری از مراکز فرهنگی در این محله قدیمی فعالیت می‌کنند.

لاله زار

برچسب ها : تهران گردی
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

بیشترین بازدید