جستجو

پناهگاه حیاط وحش ، تالاب میانکاله

پناهگاه حیاط وحش ، تالاب میانکاله
بهشت پرندگان(تالاب میانکاله)

موقعیت میانکاله

یکی از مهم‌ترین مناطق پرنده‌نگری در ایران ، جزیره میانکاله است.

پناهگاه حیات‌وحش ،تالاب میانکاله در ۴۵ کیلومتری از مرکز شهرستان بهشهر قرار دارد.

Miankaleh-Behshahr

بعد از بهشهر،بندر امیرآباد را که پشت سر می‌گذاریم و 5کیلومتر به سمت شرق حرکت می‌کنیم به دروازه ورودی میانکاله می‌رسیم، برای ورود به میانکاله حتماً باید مجوز بازدید از تالاب را در دست داشته باشید.

میانکاله درواقع شبه‌جزیره‌ای که خلیج گرگان را از دریای مازندران جدا می کندو انتهای غربی آن بندر امیرآباد و انتهای شرقی آن آشوراده می باشد

Miankaleh

 داخل میانکاله چه چیزهایی می‌بینیم؟

بعد از گذشت از ورودی ،در مسیرِ ماشین‌رو حرکت می‌کنید تا از میان درختان انار و تمشک محلی بگذرید و به تالاب برسید.

در نزدیکی‌های تالاب چکمه‌های مخصوص را پا کرده و حرکت می‌کنیم،تا جایی که جز سطح مسطح چیزی نمی‌بینیم و آرام‌آرام صدای پرنده‌های تالاب را می‌شنویم.

برای دیدن پرنده‌ها با دوربین‌های مخصوص آماده می‌شویم و با صبر و آرامش منتظر دیدن  آن‌ها می‌شویم.

Miankaleh

حیات‌وحش منطقه

میانکاله که از سوی یونسکو به‌عنوان ذخیره‌گاه طبیعی زیست‌کره به ثبت رسیده ، شبه‌جزیره‌ای است که به نسبت دیگر سواحل مازندران، طبیعت بکرتری دارد و از گزند ساخت‌وسازها در امان مانده است.

همین طبیعت بکر میانکاله هم باعث شده تا تالاب‌ها و سواحل این منطقه علاوه بر پرنده‌های مهاجر ، شاهد تخم‌گذاری ماهی‌های دریای خزر ازجمله کپور،کفال و ماهی‌های خاویاری باشد ، به‌طوری‌که نیمی از خاویار ایران از آب‌های این منطقه یافت می‌شود.از پرنده‌هایی که به‌طور همیشگی در میانکاله زندگی می‌کنند قرقاول و دراج است .

Miankaleh

پرنده‌هایی که با مهاجرتشان اینجا را تماشایی‌تر می‌کنند :

انواع مرغابی،غاز وحشی،قوی فریادکش،مرغ سقای پا خاکستری،فلامینگو پرستوی دریایی هستند.

پستانداران این منطقه شامل مرال، یوزپلنگ، گربه جنگلی، شغال، گراز، روباه، خرگوش، جوجه‌تیغی، انواع خفاش ،جوندگان کوچک و اسب وحشی و... می‌باشند.

ویژگی‌های محیطی تالاب میانکاله

تالاب میانکاله از غرب به تالاب پلنگان راه دارد. این تالاب در میانه تالاب میانکاله به زاغمرز قرارداد. آب شیرین میانکاله از طریق ارتباط این دو تأمین می‌شود.

در شرق میانکاله کانال چُپُقلی قرارگرفته که باعث این می‌شود که تالاب میانکاله از طریق بندر ترکمن به دریای خزر ارتباط پیدا کند، به همین دلیل هرچه به سمت شرق این تالاب برویم آب‌شور تر می‌شود و در انتهای شرقی تالآب‌شوری آب با آب دریا برابری می‌کند.

یکی از راه‌های یافتن پرنده‌های خاص در تالاب این است که بدانید پرنده در کدام زیستگاه آبی زندگی می‌کند و دوست دارد.

Miankaleh

زیستگاه آب شیرین:

این زیستگاه در غربی‌ترین قسمت تالاب قرار دارد و می‌توانید پرندگانی مانند حواصیل سفید بزرگ، اگرت کوچک، حواصیل خاکستری و بسیاری اردک‌های روی آبچَر را اینجا ببینید.

Miankaleh

زیستگاه لب‌شور:

این زیستگاه تقریباً در میانه تالاب قرارگرفته است و بیشتر انواع آبچلیک، سلیم، تلیله و مخصوصاً فلامینگو در اینجا حضور دارند.

Minakale

زیستگاه آب‌شور:

این زیستگاه در شرقی‌ترین بخش تالاب قرار دارد و برای تماشای انواع کشیم، باکلان بزرگ، پرستوهای دریایی و انواع کاکایی باید به اینجا مراجعه کرد.

Miankaleh

دیدنی‌های اطراف میانکاله

بعد از بازدید از تالاب بی‌نظیر میانکاله و حیات‌وحش آن ، وقت خود را صرف دیدن از منطقه کنید.

میانکاله درواقع یک نمونه کوچک‌شده از تمام آب‌وهوای ایران به‌غیراز کوهستانی آن است که در آن می‌توانید از جنگل انار، مراتع سرسبز، تالاب، ساحل، شنزارهای وسیع و .... دیدن کنید.

به دلیل اینک در خاک این منطقه نمک وجود دارد و بستر خوبی برای رشد درختان شور پسند هست درختان انار و انارستان در این منطقه رشد کرده‌اند و چمنزارهای زیر این درختان به زیبایی این منطقه افزوده و بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست.

لذت کویر نوردی در میانکاله !

از تالاب که به سمت دریا حرکت کنید و امتداد دریا را پیش بگیرید تپه‌های فراوان و بلند شنی را خواهید دید که میان جنگل و دریا فاصله می‌اندازند و می‌توان با قدم زدن روی آن‌ها حس و لذت کویر نوردی کنار دریا را حس کرد !

فصل سفر به بهشت پرندگان(تالاب میانکاله)

پاییز و زمستان بهترین فصل بازدید از این تالاب هست. چراکه فصل چیدن انارها و تمشک‌ها رسیده و در اواخر آبان هم کم‌کم مهاجرت پرنده‌ها شروع می‌شود.اما اگر قصد پرنده‌نگری حرفه‌ای دارید،فصل زمستان پیشنهاد می‌شود.

Miankaleh

تجربه سفر به میانکاله با ویسمن

زمستان که از راه می‌رسد زمزمه‌ی کوچ و سفر دل‌ها رو بی‌تاب میکند و سرما و برف، نوید حضور بی قرارهای کوچ نشین سبک بال را در بهشت پرندگان ایران (میانکاله) میدهد...

به سمت تالاب که می‌روید می‌بینید که انواع آبچلیک‌ها کنار آب در حال حرکت هستند کمی آن‌سوتر دسته‌ای فلامینگو در حال چرت زدن، عقاب دریایی در حال پرواز است و دسته‌ای قوی گنگ در حال فرود آمدن روی آب، چنگرها و اردک‌ها روی آب در حال شنا کردن و باکلان‌ها و پلیکان‌ها در حال پرواز و اگر های(حواصیل) سفید به‌صف برای صید ماهی گوشه‌ای بی‌حرکت ، این زندگی است ... اینجا زندگی در جریان است .

Miankaleh

توجه

در نظر داشته باشید به دلیل وسعت زیاد این منطقه باید با تورهای طبیعت‌گردی و حرفه‌ای به این منطقه سفر کنید.

ویسمن افتخار این را دارد که در فصل پاییز و زمستان این تور را به همراه شما اجرا کند.

Miankaleh

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

بیشترین بازدید