جستجو

روستای حسن جون، طالقان

روستای حسن جون، طالقان
روستای در طالقان

روستای حسن جون در شهرستان طالقان

طالقان، یکی از زیباترین شهرهای کشور و منطقه‌ای ییلاقی در بین کوه‌های البرز است که در ناحیه‌ای زیبا و مملو از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی قرارگرفته است. این شهرستان زیبای توریستی، در ایام مختلفی از سال، به‌ویژه فصل زیبای بهار و تابستان، گردشگران و توریست‌های بسیاری را از سراسر ایران به میزبانی فرامی‌خواند. حضور چشمه‌های متعدد، آبشارهای خروشان، کوه‌های سر به فلک کشیده، یخچال‌های طبیعی و آثار مذهبی و تاریخی موجود در این شهرستان زیبا، از مهم‌ترین دلایل اهمیت آن در حوزه‌ی صنعت گردشگری است. البته نباید از مهم‌ترین دلایل جذب گردشگر به این منطقه که آب‌وهوای مطلوب، فضای سبز و رودخانه‌ در این شهرستان است، چشم‌پوشی کرد.

hasanjoon

موقعیت روستا حسن جون

روستای حسن جون در شهرستان طالقان و در کنار روستای سیدآباد قرارگرفته است، این دو روستا در کنار هم و باهم یک روستا به نام روستای حسن جون و سیدآباد را به وجود آورده‌اند.

روستای حسن جون و سیدآباد در 4 کیلومتری شمال مرکز طالقان قرارگرفته است.

این روستا در ارتفاع ۱۹۳۵ متری از سطح دریا قرار دارد.

hasanjoon

روستا و همسایگی‌ها

این روستا در دره‌ای قرار دارد و  یکی از زیباترین و خوش آب‌وهوا ترین روستاهای طالقان می‌باشد که به دلیل وجود باغ‌ها و رودخانه‌ای که در آن جریان دارد چهره این روستا از سایر روستاها متمایز می‌کند. تعدادی از اهالی این روستا به شهر کوچ کرده‌اند و به‌صورت فصلی در این روستا زندگی می‌کنند.

hasanjoon

روستای حسن جون از شمال به باغ‌هایی که متعلق به همین روستاست و همچنین به دامنه‌های رشته‌کوه البرز مرکزی مشرف می‌باشد. این روستا از شرق به روستاهای هرنج و از جنوب در همسایگی روستای کولج , از غرب با روستای میراش و از شمال غربی با روستای آرتون در ارتباط هست.

مردم و جمعیت روستا

جمعیت این روستا بالغ‌بر بیش از 120 خانوار است که تعداد این خانوارها در بهار و تابستان به بیش از 700 خانوار می‌رسد.

باغداری و دامداری و کشاورزی و … از فعالیت‌های ساکنین دائمی این روستا است .

باغ‌های سیب، گردو گلابی عمده محصولات آن را تشکیل می‌دهند.

باغ سیب و درخت‌های بسیار زیبای تبریزی در امتداد رودخانه بر زیبایی روستا افزوده است.

مردم این روستا به زبان تاتی صحبت می‌کنند.

hasanjoon

محله‌های روستای حسن جون

این روستا متشکل از دو محله است، بانام‌های :

 ۱- محله حسن جون

 ۲- محله سیدآباد

که این دو محله در کنار هم روستای حسن جون و سیدآباد را تشکیل می‌دهند.

hasanjoon

روستای سیدآباد دارای ساکنینی است که همگی از سادات نسل امام محمدباقر (ع) هستند و جدّ آن‌ها به نام حضرت امامزاده قاضی میر سعید (ع) در فاصله ۲ کیلومتری شمال غربی این روستا قرار دارد.

ساکنین روستای حسن جون را افرادی تشکیل می‌دهند که سیّد نیستند، باگذشت زمان و ایجاد پیوندهای خانوادگی میان مردم دو روستا هر دو روستا باهم یکی شده و یک روستای واحد را تشکیل داده‌اند . اما یک مرز کوچک مابین این دو روستا قرار دارد که یک نهر آب طولانی است که از رودخانه، در قسمت شمال شرقی روستا سرچشمه گرفته و پس از عبور از بین دو روستا، در قسمت جنوب غربی روستا مجدداً به رودخانه بازمی‌گردد.

hasanjoon

مساجد روستا

روستای حسن جون دارای دو مسجد است، به دلیل ازدیاد جمعیت در برخی فصول، یک مسجد گنجایش تعداد نفرات را نداشت به همین دلیل مسجد دیگری ساخته‌شده است.

این مسجدها بانام‌های :

مسجد جامع در داخل روستای حسن جون

مسجد رسول اکرم (ص)در داخل روستای سیدآباد

در این روستا واقع‌شده است.

hasanjoon

امکانات رفاهی روستا

از امکانات رفاهی روستا می‌توان به وجود حمام عمومی، خانه بهداشت، مدرسه راهنمایی و ابتدایی و شعبه نفت و آژانس مسافرتی و چند مغازه اشاره کرد.

ویژگی‌های محیطی روستا

رودخانه داخل روستا یکی از ویژگی‌های بارز این روستا است که در تمام فصول سال پرآب می‌باشد.

این رودخانه از رشته‌کوه‌های البرز مرکزی سرچشمه گرفته است و از مزارع و باغ‌های روستای حسن جون و سیدآباد (که در فاصله 5 کیلومتری این روستا و دل کوه قرار دارند) گذشته و با پیچ‌وخم به این روستا می‌رسد، با گذر از حاشیه شرقی روستا به رودخانه شاهرود پیوسته و در آخر به سد طالقان می‌ریزد.

دیگر ویژگی این روستا که باعث متمایزتر شدن این روستا بین روستاهای طالقان می‌شود، آب شرب این روستاست.

آب شرب روستا از یک چشمه بنام چشمه (دوروان) که در فاصله 4 کیلومتری این روستا واقع‌شده است، لوله‌کشی و به منابع آبی که در حاشیه شمالی روستا هستند هدایت‌شده و ازآنجا به منازل روستا تزریق می‌شود.

با ویسمن همراه شوید

برای رفتن به این روستای بی‌نظیر و نزدیک به تهران از سد طالقان می‌گذرید پیشنهاد می‌کنیم مدتی کنار این زیبایی استراحت کنید و با طبیعت یکی شوید.

به روستا که برسید از کوچه‌باغ‌های بی‌نظیر این روستا دیدن کنید، فصل پاییز و بهار این کوچه‌باغ‌ها و باغ‌های سیب طبیعت غیرقابل وصفی را به وجود میاورند.

وارد دره زیبای این منطقه شوید و پس از پیمودن 2 الی 3 ساعت در امتداد رودخانه و کنار درختان تبریزی به آوازهای زیبای بلبل‌ها که زیبایی آنجا را دو برابر کرده‌اند گوش دهید تا به دشت برسید و از زیبایی لذت ببرید، جایی میان‌دامنه‌های البرز زیبا.

جالب است بدانید که برای صعود به قله شاه البرز با ارتفاع 4200 متر باید از این روستا بگذرید.

آبشاری به اسم آبشار «آب سپید» نیز در همین حوالی وجود دارد که رفتن به آن لازمه کوه‌پیمایی طولانی و سنگین است.

hasanjon

پیشنهاد ویسمن

اگر تصمیم دارید خستگی یک هفته کار را از جان بیرون کنید سفر به طالقان و گشت‌وگذار در کوچه‌باغ‌های سرشار از آرامش آن پیشنهادی است که نمی‌توان به‌راحتی از آن گذشت!

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

بیشترین بازدید