جستجو

تنها ساحل خوراکی دنیا، جزیره هرمز

تنها ساحل خوراکی دنیا، جزیره هرمز
تنها ساحل خوراکی دنیا

در این پست قصد داریم یکی از زیباترین جزایر و ساحل های بکر و خاص ایران را به شما همراهان‌همیشگی ویسمن معرفی نماییم.

پس در ادامه با ویسمن همراه باشید تا سفری به این جزیره شگفت‌انگیز داشته باشیم.

بهترین فصل سفر کردن ازنظر ما بهار و تابستان است، زیرا هوا مطلوب و برای دیدن طبیعت مناسب است و سفرهای زمستانه به بخش‌های شمالی و غربی و مرکزی ایران کمی دشوارتر می‌شود، شاید در تعطیلات فصل زمستان هوس سفر به سرتان بزند، این سؤال را از خودتان می‌پرسید که در زمستان به کجا می‌شود سفر کرد؟

ایران پهناور برای سفر در زمستان گزینه‌های زیادی را در اختیار ما می‌گذارد، سفر به دل کویر، رمل‌ها و کلوت های بی‌نظیر و سفر آفتابی به جزایر جنوب و دیدن این جزایر شگفت‌انگیز.

امروز از میان تمام این جاذبه‌ها و زیبایی‌ها سفری رنگی به جزیره هرمز، عروس قرمز پوش ایران خواهیم داشت، مراقب باشید که در این سفر رنگی خواهیدشد!

جزیره هرمز - Hormuz Island

موقعیت هرمز

جزیره هرمز در فاصله 8 کیلومتری از بندرعباس در استان هرمزگان واقع‌شده است، این جزیره بیضی‌شکل و یکی از زیباترین جزایر ایران بشمار می‌رود.

هرمز در ابتدا نام بندر در دهانه رود میناب با خلیج‌فارس بود تا در سال 700 هجری موردحمله مغولان قرار گرفت و تا حدود زیادی ویران شد و اهالی آن مجبور شدند تا به جزیره‌ای در نزدیکی بندرعباس کوچ کنند. این جزیره مساحتی برابر با 42 کیلومترمربع دارد و در منطقه بسیار مهمی قرار دارد و در طول تاریخ ازنظر بازرگانی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است.

بندرعباس و بندر هرمز در برهه‌ای از زمان به اشغال پرتغالی‌ها درآمد و شاه‌عباس در سال ۱۶۲۲ این جزیره را از اشغال پرتغالی‌ها خارج کرد. تا قبل از اقدام شاه‌عباس، بندرعباس بانام بندر گمبرون خوانده می‌شد که پس از بازپس‌گیری جزیره‌ها، بندر گمبرون به بندرعباس تغییر نام داد.

جزیره هرمز - Hormuz Island

حقایقی از هرمز قبل از سفر

در این مطلب به دنبال حقایق جذاب این جزیره می‌رویم، با ویسمن همراه شوید تا این جزیره را بهتر بشناسیم:

1. در این جزیره کوه‌هایی به رنگ زرد، سفید و قرمز دیده می‌شود که خاک کوه‌های قرمزرنگ خوراکی است و مردم محلی از آن به‌عنوان ادویه در غذا استفاده می‌کنند، این خاک‌های خوراکی " گِلَک " نام دارد که به دلیل شوری آن جایگزین خوبی بجای نمک است، جالب است بدانید که از خاک این کوه‌ها در صنایعی مثل رنگ‌سازی، سرامیک‌سازی و حتی ساخت لوازم‌آرایشی هم استفاده می‌شود خاک سرخ جزیره هرمز، یکی از بهترین خاک‌های کشور محسوب و برای لوازم‌آرایشی و همچنین رنگ سرخ برای ضدزنگ استفاده می‌شود، از مصارف دیگر این خاک که در گویش محلی گِلَک گفته می‌شود استفاده غذایی است که با ماهی ساردین و نارنج مخلوط شده و آن را روی نان ریخته و خوردنی خوشمزه‌ای به نام «سوراغ» تهیه می‌شود؛ نانی که از پرطرفدارترین خوردنی‌ها در استان هرمزگان است.

جزیره هرمز - Hormuz Island

2. سطح این جزیره شگفت‌انگیز را طبقاتی از رسوبات تشکیل داده و بیشتر قسمت‌های جزیره را تپه‌های نمکی پوشانده است که بخش اعظمی از این نمک‌ها خوراکی هستند.

3. بلندترین تپه نمکی این جزیره 186 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بزرگ‌ترین قطر آن‌هم 8 کیلومتر است.

4. یکی از منابع اصلی درامد مردمان این جزیره، استخراج و صادر کردن خاک سرخ جزیره به خارج از مرزها است.

جزیره هرمز - Hormuz Island

5. هرمز آب شیرین ندارد و این آب از بندرعباس تأمین می‌شود.

6. هرمز به دلیل داشتن انواع خاک‌های عجیب معروف به بهشت زمین شناسان است.

جزیره هرمز - Hormuz Island

7. در جزیره هرمز جنگل‌های مانگرو با پوشش حرا، زیستگاه بیش از ۲۰ گونه پرنده‌ی آبزی و کنار آبزی است. به دلیل خاک نمکی و آب‌های شور در این جزیره گونه‌های گیاهی جز این‌گونه به‌ندرت یافت می‌شود.

جزیره هرمز - Hormuz Island

8. یکی از دیدنی‌های جزیره هرمز، قلعه پرتغالی‌ها است که بزرگ‌ترین دژ استعماری است که در طول تاریخ در ایران بناشده است. این قلعه بزرگ در طول تاریخ بارها تخریب‌شده، ولی بااین‌وجود هنوز بخش زیادی از بنا استوار باقی‌مانده است.

جزیره هرمز - Hormuz Island

دیدنی‌های طبیعی و تاریخی هرمز

جاذبه‌های هرمز در سراسر این جزیره دیده می‌شود اگر اهل پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری هستید می‌توانید در یک روز دور جزیره را ببینید! همچنین می‌توانید برای بازدید از جاذبه‌های بی‌نظیر این جزیره با اجاره کردن موتورهای سه‌چرخ یا ون‌های مخصوص به دیدن این زیبایی بروید.

اگر پیاده دور این جزیره را بگردید می‌توان شانس دیدن جبیرها (آهو)، جنگل‌های مانگرو و حتی آثار و نقاشی‌های محیطی در جنوب جزیره را نیز داشته باشد.

جزیره هرمز - Hormuz Island

قلعه پرتغالی‌ها، بجای مانده از 500 سال پیش

این قلعه مهم‌ترین قلعه باقی‌مانده از روزهایی است که پرتغالی‌ها بر سواحل و جزایر جنوبی سلطه داشتند. این قلعه در ضلع شمالی جزیره و در کنار ساحل قرارگرفته است.

این قلعه به‌فرمان آلفونسو آلبرکر دریانورد پرتغالی درسال 1507 میلادی در محلی موسوم به مورنا احداث شد.

درزمان شاه‌عباس که به استعمار پرتغالی‌ها در ایران خاتمه داده شد، این قلعه به دست امام قلی خان از سرداران شاه‌عباس فتح شد.

جزیره هرمز - Hormuz Island

قلعه به شکل چندضلعی نامنظم است و ساختمان آن بسیار مستحکم و دیوارهایی به قطر 3.5 متر با چند برج و بارو به ارتفاع 12 متردارد. این قلعه شامل: انبارهای تسلیحات، آب‌انبار، اتاق‌های سربازخانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالاراست. این قلعه دارای دو ردیف ستون سنگی دایره شکل با قوس‌های زیبایی از سنگ‌های مرجانیِ تراش‌خورده است.

در شمالی‌ترین نقطه جزیره توپ زنگ‌زده پرتغالی هنوز هم روبه‌دریا نشانه رفته است.

ورودی قلعه پرتغالی‌ها، بازارچه‌ای است که صنایع‌دستی هرمز را می‌فروشند ازجمله آثار زیبای سوزن‌دوزی، نقاب‌های زنانه و نقاشی‌های روی شیشه که به دست هنرمند زنان جزیره با خاک‌های رنگی رسم شده است.

جزیره هرمز - Hormuz Island

آب‌انبار مجموعه

در جزیره منبعی برای آب آشامیدنی وجود ندارد. آب‌انبار بزرگ قلعه محل ذخیره آب باران بوده است. بام آن به شیوه‌ای ساخته‌شده که آب باران را جمع و به سمت داخل هدایت کند. بام را با کاه‌گل پوشانده و اندود کرده بودند تا خاکِ آن‌همراه آب شسته نشود. مرجان‌های دریایی در دیواره‌ها و کف آب‌انبار نیز برای تصفیه آب به‌کاررفته‌اند.

جزیره هرمز - Hormuz Island

دره سکوت و الهه نمک

در مسیر شگفتی‌های این جزیره به دره سکوت می‌رسید، پس از لذت بردن از کوه‌های نمک موجود در این دره عجیب به دیواره سنگی نمکی عظیمی در انتهای مسیر می‌رسیم، از زیبایی و عظمت این دیواره شگفت‌زده خواهیدشد.

به دلیل اینک سنگ نمک انرژی بسیار مثبتی از خود آزاد می‌کند و بدی‌ها و انرژی‌های بد را جذب می‌کند از قدم زدن در این دره و لمس سنگ نمک یا همان الهه نمکی حس خوبی را تجربه خواهید کرد از همین رو این دره به دره انرژی نیز معروف است.

جزیره هرمز - Hormuz Island

دره رنگین‌کمان ، لطفاً خاک با خودتان نبرید!

یکی از بخش‌هایی از جزیره که بیشترین رنگ‌ها را در خود جای‌داده است دره رنگین‌کمان نام دارد که در جنوب غربی جزیره واقع‌شده است، تلفیق این خاک‌های رنگی در کنار یکدیگر صحنه‌های فوق‌العاده‌ای را به وجود آورده است.

دره رنگین‌کمان با بیش از هفتاد طیف رنگی متفاوت ساخته‌شده است. این رنگ‌های بی‌نظیر به دلیل تنوع سنگ‌ها و کانی‌های مختلفی است که بر روی‌هم یا کنار هم پیش چشمان شما نقش بسته‌اند.

جزیره هرمز - Hormuz Island

طیف رنگ‌های زرد، سرخ، نقره‌ای و سیاه معمولاً از ترکیبات رسی و اکسید آهن هستند، خاک‌های سفید، آبی، صورتی و خاکستری حاصل ترکیبات آتش‌فشانی هستند.توصیه می‌کنیم که در سفر به این دره زیبا از کندن سنگ‌ها و بردن خاک جدا خودداری کنید زیرا که این‌ها سرمایه‌های زیبای کشورمان هستند.

جزیره هرمز - Hormuz Island

دره مجسمه‌های هرمز

دره تندیس‌ها یا دره مجسمه‌ها از ابتدای جاده تا انتهای این دره حدود نیم ساعت پیاده‌روی دارد. کافی است هنگام گذر از این دره خوب دقت کنید خیال‌پردازی کنید و در اطرافتان پارکی از سنگواره‌ها و تندیس‌های عظیم با شکل‌های عقاب، اژدها و... خواهید دید!

جزیره هرمز - Hormuz Island

در انتهای این مسیر شگفت‌زده خواهید شد، راه باریک می‌شود و شما می‌توانید خاک را لمس کنید و ناگهان به پرتگاهی می‌رسید با ارتفاع 40 متر و نمایی 180 درجه از دریا و آبی فیروزه و قرمز دریا با ساحل خوش‌رنگ آن چشمانتان را خیره خواهد کرد. شما در اینجا روبروی تنگه هرمز ایستاده‌اید، محل تلاقی خلیج‌فارس با دریای عمان و آب‌های آزاد جهان.

جزیره هرمز - Hormuz Island

موزه نادعلیان ، هنر همزیستی با طبیعت

شاید نام هنر محیطی یا هنر زمین به گوشتان نخورده باشد. شاید نام دکتر احمد نادعلیان به‌عنوان تنها ایرانی نامدار در عرصه بین‌المللی هنر محیطی هم به گوشتان نخورده باشد. در دل محله‌ای از شهر کوچک هرمز با همه این‌ها آشنا می‌شوید و این آشنایی شاید جهان شمارا تغییر دهد.

موزه نادعلیان جای آشتی هنرمند با محیط‌زیست و طبیعت است. جایی که اثر حضور انسان، زباله و تخریب نیست بلکه آفرینش آثار هنری با استفاده از مواد موجود در طبیعت است. این نقش‌ها گاهی تصویری از یک ماهی حک‌شده بر سنگ هستند و گاهی پیام صلحی که از رد یک دوچرخه بر ساحل می‌ماند.

جزیره هرمز - Hormuz Island

موزه و نگارخانه دکتر نادعلیان در ابتدا خانه‌ای ویران روبروی تکیه مولا در محله قدیمی شهر هرمز بوده که در سال 1388 به‌عنوان هنرمند سرا کار خود را آغاز کرده است. خانه‌ای که به‌تدریج با نگاه به هنر بومی بازسازی‌شده و امروز چهره‌ای دیدنی به خود گرفته است. نقاشی‌های دیواری که از سردر موزه آغاز می‌شوند مانند پیچکی آرام‌آرام بر دیوارهای محله کشیده شده‌اند. این آثار هنری با استفاده از خاک‌های رنگی جزیره و به دست هنرمندان ایرانی و خارجی بر دیوار خانه‌های همسایه نقش بسته‌اند.

آقای احمد نادعلیان تنها نامدار ایرانی در عرصه هنرهای محیطی در این جزیره زندگی می‌کند.

جزیره هرمز - Hormuz Island

موزه نادعلیان جای آشتی با محیط‌زیست و طبیعت است. جایی که حضور انسان برای تخریب نیست بلکه برای آفرینش آثار هنری با استفاده از مواد موجود در طبیعت است.

موزه و نگارخانه دکتر نادعلیان در ابتدا خانه‌ای ویران روبرو تکیه مولا در محله قدیمی هرمز بوده که ارسال 1388 به‌عنوان هنرمند سرا کار خود را آغاز کرده است.

 هنر این هنرمند بزرگ پرفعالیت بومیان وزنان هنرمند جزیره تأثیر مثبت گذاشته است وزنان جزیره را فعال‌تر کرده است. در بخش‌های مختلف موزه می‌توانید آثار محیطی این هنرمند را که در بیش از پنجاه کشور جهان پراکنده هستند بازدید کنید. مجموعه‌ای غنی از هنر سوزن‌دوزی زنان هرمزگان بر پوشاک، آثار هنری ساخته‌ زنان هنرمند، مهرهای ساخته‌شده از زباله‌های جزیره و مرکز آموزش‌های هنری بخش‌های دیگری از این موزه هستند.

برای رسیدن به این موزه کافی است یکی از نقاشی‌های دیوارهای کوچه‌ها را پیش بگیرید تا باراهنمایی نقاشی‌های دیواری شما به موزه نادعلیان برسید.

جزیره هرمز - Hormuz Island

سواحل هرمز

درست است که هرمز جزیره‌ای بکر است ولی بعضی نقاطش بکرترند. مثل ساحل محیط‌زیست، جزیره مفنق که با خود روستا ۴۰ دقیقه‌ای فاصله دارد و جاهایی مثل هفت درخت. همه این‌ها می‌توانند روزتان را بسازد و شب‌ها هم دیدن فیتوپلانگتون‌ها که ساحل را نورانی کرده‌اند ذوق‌زده‌تان کند.

هرمز به‌خودی‌خود جزیره بکری است ولی برخی از نقاط جزیره بکرتر هستند. ساحل مفنق که با قایق حدود نیم ساعت راه دارد و ساحل چند درخت که بسیار خلوت و بکر است.

جزیره هرمز - Hormuz Island

این سواحل به شما در شب شانس دیدن فیتوپلانگتون‌ها را هم می‌دهد، موجودات ریزی که در شب در آب و همراه موج‌ها برق می‌زنند. در برخی جاهای این سواحل خاک ساحل سیاه و پر از برق است با راه رفتن روی ین ساحل گویی بر روی آسمان و روی ستاره‌ها راه می‌روید.

در خلیج‌فارس جزایر متعددی وجود دارد که یکی از این جزیره‌ها که در استان هرمزگان قرارگرفته است، جزیره کوچک هرمز می‌باشد که ساحلی بسیار خاص و ویژه دارد. در ساحل جزیره هرمز، موج‌های آب به رنگ سرخ بوده و شما با دیدن این منظره، شگفت‌زده خواهیدش.

جزیره هرمز به دلیل وجود مواد معدنی دارای خاک‌هایی به رنگ‌های متفاوت و به‌ویژه سرخ می‌باشد و به همین علت است که رنگ موج‌های آب در این جزیره، رنگ سرخ دارد...

شما می‌توانید برای گشت‌وگذار در این ساحل زیبا و دیدن جاذبه‌های آن فعالیت‌های مختلفی را انجام دهید تا لحظات خاطره‌انگیزی را برای خود به وجود آورید.

جزیره هرمز - Hormuz Island

چرا رنگ ساحل جزیره هرمز سرخ است؟

در این جزیره ساحلی وجود دارد که به ساحل سرخ معروف است، خاک این ساحل قرمز و راه رفتن در آن باعث سرخ شدن کفش‌هایتان می‌شود!

شما می‌توانید براش پیاده‌روی و دیدن غروب زیبای جزیره در میان رنگ‌های سرخ به این ساحل سر بزنید و تجربه‌های متفاوتی را برای خودتان رقم بزنید.

جزیره هرمز - Hormuz Island

تمام‌رنگ‌های ساحل جزیره هرمز از وجود یک عنصر ناشی می‌گردد و این عنصر اکسید آهن است که در ۷۰ درصد خاک سرخ این جزیره وجود دارد و رنگ آن را به این صورت درآورده است. از جزیره هرمز به‌عنوان یکی از معادن بزرگ خاک سرخ جهان یاد می‌شود و حدود ۴۰ هزار تن از آن وجود دارد که در هرسال می‌توان ۱۸۰۰ تن آن را استخراج کرد.

جالب است بدانید که شما در این جزیره زیبای فقط خاک سرخ نمی‌بیند و می‌توانید رنگ‌های دیگر این خاک را نیز مشاهده کنید که یکی دیگر از شگفتی‌های این جزیره است. رنگ‌های همچون طلایی، نقره‌ای و سپید از دیگر رنگ‌های خاک این جزیره می‌باشد که جلوه ویژه‌ای به این جزیره می‌دهد.

جزیره هرمز - Hormuz Island

دقایقی با مردم جزیره

زیباترین یادگار جزیره هرمز برای دختران وزنان نقش حنایی است که کف دست، روی بازو یا مچ پایشان برای یکی دو هفته می‌ماند و هر بار نگاه به آن یاد شیرین سفر به هرمز را زنده می‌کند. دختران جزیره‌ این نقش‌ها را با حنا و بداهه روی پوست شما می‌کشند. ظرافت هنرشان در عین مهارت فوق‌العاده‌ای که بی‌هیچ لرزشی گل‌ها را یکی پشت دیگری طرح می‌زند لذت این خاطره را دوچندان می‌کند. اگر خواستید نقش حنا بریزید می‌توانید از رنگ‌های سیاه قهوه‌ای و حنایی استفاده کنید که پس از مدتی روی پوست تغییر رنگ می‌دهند. اثر نقش سیاه که اندکی مواد شیمیایی داخل آن است به رنگ سبز، اثر نقش قهوه‌ای به رنگ آجری و اثر نقش حنایی به رنگ نارنجی روی پوستتان باقی می‌ماند.

جزیره هرمز - Hormuz Island

سبک زندگی در هرمز

شهر هرمز با جمعیتی نزدیک به 6000 نفر برای آن‌ها که از کلان‌شهرها سفر می‌کنند همانند یک محله به نظر می‌رسد که دریکی دو ساعت می‌توان آن را گشت. تا همین اواخر، اقتصاد هرمز وابسته به فروش خاک سرخ بود و اهالی جزیره از معدن آن سهم داشتند. معدن خاک سرخ هرمز بعد از اسپانیا بیشترین خلوص این کانی را در جهان دارد و دارای ارزش بسزایی است که برای مصارف صنعتی و آرایشی برداشت می‌شود. رنگ اخرایی موجود در ضدزنگ برای سازه‌های آهنی و صنایع سرامیک‌سازی از همین خاک تهیه می‌شود. خوشبختانه برای حفاظت از این منبع ارزشمند مدتی است استخراج و خام‌فروشی آن متوقف‌شده است. نمک آبی و سنگ لاشه معادن دیگر موجود در جزیره هستند.

جزیره هرمز - Hormuz Island

ماهیگیری شغل اصلی اهالی هرمز است و در این جزیره زنان ماهیگیر نیز در کنار مردان به صید می‌پردازند. تولیدات هنرهای دستی ازجمله سوزن‌دوزی، توربافی و حصیربافی بخش دیگری از اوقات روزانه مردان وزنان را به خود اختصاص می‌دهد.

در گشتی کوتاه میان کوچه‌های هرمز آنچه به چشمتان خواهد آمد زیبایی لباس‌های بومی و نقاب‌های رنگارنگ زنان و دشداش‌ و عمامه مردان ماهیگیر است. زیبایی‌های زندگی بومی چنان در این جزیره حفظ‌شده است که هر مسافری دوست دارد زمانی هرچند کوتاه را در آرامش هرمز زندگی کند.

جزیره هرمز - Hormuz Island

دیدنی‌های این جزیره بیش از گفته‌های این متن است امیدواریم از این جزیره شگفت‌انگیز با ساحل خوراکی آن و غذاهای محلی را تجربه کنید و لذت ببرید، لذت شنا در دریای خلیج‌فارس گرفته تا قدم زدن در کوچه‌پس‌کوچه‌های روستا و دیدار با مردم خونگرم جنوب ایران...

ویسمن افتخار این را دارد که در این سفر شمارا همراهی کند و میزبان تجربه‌های جدید شما در این جزیره شگفت‌انگیز باشد.

جزیره هرمز - Hormuz Island

برچسب ها : قشم
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.