جستجو

30تیر ، خیابان خوشمزه گردی پایتخت

30تیر ، خیابان خوشمزه گردی پایتخت
خوشمزه گردی در خیابانی قدیمی

در گذشته های دور همه ما برای رفتن به خانه مادربزرگ و خوردن دست پخت بی نظیر و خوشمزه مادر بزرگ که بوی آن تا چند کوچه آن طرف تر هم میرفت لحظه شماری میکردیم . شاید آن لحظه تنها فرصت برای خوردن غذایی خارج از خانه بود آن زمان هرگز به این فکر نمیکردم که شکم گردی به یک صنعت تبدیل شود و جزئی از پردرامدترین صنعتهای دنیا  به شمار آید

در تمام شهرها اینگونه غذاها پیدا می شوند و فرقی نمی کند که شما چه سلیقه ای دارید و به دنبال چه غذایی می گردید.

30 تیر تهران

حال میخواهیم به خیابان سی تیر سری بزنیم و  می توانید در این خیابان که یکی از خیابانهای مشهور  تهران می باشد خوراکی مورد علاقه تان را پیدا کنید و طعم های متفاوتی را بچشید.

آوازه این خیابان خوشمزه پایتخت، ویسمن را بر آن داشته تا این خیابان را به عنوان یک جاذبه بررسی کند. همراه‌مان باشید و از گشت و گذار خوش رنگ و بوی امروز لذت ببرید...

30 تیر تهران

چرا خیابان سی تیر ؟

میتوانید در این خیابان طعم های متفاوتی از غذا را تجربه کنید

یکی از خیابان های قدیمی شهر تهران است.

علاوه بر تجربه کردن غذاهای خوشمزه می توانید از آتار باستانی این خیابان هم بازید داشته باشید.

30 تیر تهران

غذایی خیابانی چیست ؟چگونه غذایی خیابانی وارد زندگی انسانها شده است ؟

قبل از این که باهم سری به خیابان سی تیر بزنیم بد نیست نگاهی به تعریف غذای خیابانی (استریت فود ،Street Food) بینداریم و باهم بررسی کنیم که این غذاها و خیابان های خوشمزه چگونه وارد زندگی ما شدند ؟

غذاها ، نوشیدنی ها ، خوراکی های خیابانی به غذاهای گفته می شود با قیمیت مناسب و ارزانتر از رستوران ها که توسط دستفروشان آماده می شود و در اختیار ما قرار میگیرند. این نوع غذاها معمولا روی یک گاری ،چرخ و یا خودرو به فروش می رسند .

30 تیر تهران

چرا مردم به سراغ غذاهای خیابانی می روند؟

ممکن است این سئوال برای هر کدام از ما پیش آید  که واقعا چرا مردم راضی می شوند که به جای استفاده از رستوران های گرون قیمت و لوکس  به سراغ غذاهای خیابانی و دستفروشان می روند ؟ در برخی موارد چرا طعم غذاهای آماده در خیابان را به رستوران ترجی می دهند ؟

اولین دلیل آن شاید قیمت ارزان و صرفه اقتصادی آنها باشد و از طرف دیگر این فرصت را در اختیار ما قرار می دهد تا طعم های تازه از غذاهای محلی آشنا شویم و بتوانیم با افراد محلی ارتباط خوبی برقرار کنیم.

غذاهای خیابانی در کشورهای نختلف فرهنگ متفاوتی دارد . به عنوان مثال در تایلند بخش اعظمی از دستفروشان غذاهای خیابانی را زنان تشکیل داده اند اما در بنگلادش بیشتر فروشندگان غذاهای خیابانی مردان هستند و در برخی دیگر از فرهنگها این غذاها کاملا غریبه و ناخوشایند می باشد چرا که بر اساس  فرهنگ غذا خوردن آنها قدم زدن در خیابان یک کار غیر مودبانه محسوب می شود.

30 تیر تهران

غذاهای خیابانی چگونه و از چه زمانی  پیدا شدند؟

وقت آن رسیده تا به سراغ غذا خوری ها و رستوران برویم و به تاریخچه آنها سر بزنیم تا متوجه شویم که چگونه اسنانها شکم گردی را به عنوان نوعی از تفریحات تازه کشف کرد ؟ این موضوع به زمانی باز میگردد که انسانها میل با انجام سفر و معاملات بازرگانی پیدا کردند و به دنبال آن نیازهای تازه ای را حس کردند و یکی از همین نیازها رفع گرسنگی و میل به غذا در میان راه بود که باعث به وجود آمدن غذاخوری ها میان راه شد . اما عهده ای نیز بر این باورند که این رستوران ها در زمان انقلاب فرانسه به وجود آمدند.

در همان زمان اولیه شکل گیری این غذاخوری ها ، آشپزخانه و یا کارمند و یا پیش خدمتی در کار نبوده و خوارکی ها از قبل آماده شده و بر روی چرخ دستی ها به فروش می رسند . غذاهای که ساده و ارزان و برای هر کسی قابل خرید هستند در یونان باستان، ماهی های کوچک سرخ شده از غذاهای خیابانی به شمار می رفتند و البته طرفداران زیادی هم داشتند.

خیابان30 تیرغذای خیابانی در رم باستان قوت غالب بی خانمان ها و فقرا بود و بیشتر شامل سوپ نخود با نان و سس رب می شد. در چین باستان نیز فقیران مشتری پر و پا قرص این غذاها بودند؛ اما در برخی اوقات ثروتمندان نیز از آنها استفاده می کردند.

با به وجود آمدن رستورانهای شیک و مجلل این غذا خوری ها برای مدتی به فراموشی سپرده شدند و لوکوس بودن رستورانها باعث این مسئله بود که تنها مدت کوتاهی بازار غذاهای خیابانی کساد شد و مردم همچنان به این غذا گرایش داشتند.

خیابان30 تیر

آشنایی با پاتوقی خوشمزه در تهران

حال که با غذاهای خیابانی و تاریخچه آن آشنا شدید باهم میخواهیم سری به خیابان خوشمزه تهران بزنیم و کمی از آنجا برایتان بگوئیم .

این پاتوق خوشمزه در یکی از خیابانهای تهران به نام خیابان سی تیر قرار گرفته و دکه های غذافروشی آن از تقاطع این خیابان به خیابان امام خمینی آغز شده و یکی پس از دیگری  به فروش این نوع غذاها می پردازد . البته برخی از این دکه ها ثابت  و در این خیابان جانمایی شده و برخی از رستورانها و کافه های این خیابان به صورت سیار به فعالیت خود ادامه میدهند  و در ساعات به خصوصی (معمولا شبها ) به این خیابان می آیند . کافی است تا چند قدمی در این خیابان پیاده روی کنید تا اشتها شما تحریک و به خوردن غذا برانگیزید حتی اگر شما میل به خوردن غذا داشته باشید !

خیابان30 تیر

چگونه خیابان 30 تیر یک پاتوق خوشمزه شد؟

خیابان سی تیر در اوایل سال 1395 سنگ فرش شد ، در آن زمان کسی نمیدانست که قرار است چه اتفاقی برای این خیابان بیفتد و دلیل این کارها ر این خیابان چیست . کمی بعد از سنگ فرش شدن خیابان دکه ها هم در آن مسقر شدند که خود خبر یک اتافق تازه در این مکان را می داد .

در آذرماه سال 1395 بود که این دکه های فعالیت خود را در این خیابان آغاز کردند و کم کم مردم برای دیدن این جاذبه تازه پایتخت به سمت این خیابان روانه شدند خیابانی قدیمی در تهران که به دست فراموشی سپرده شده بود و حال با این اتفاق جان تازه ای پیدا کرده و همه روزه پذیرایی مهمانان خود می باشد .

خیابان30 تیر

خیابان سی تیر محلی برای خوشمزه گردی

اصلی ترین دلیلی که مردم را به سمت خیابان سی تیر می کشاند تجربه کردن این غذاهای خوشمزه میباشد در این خیابان میتوانیم هرنوع تجربه خوش رنگ و بویی را پیدا کنیم و از تجربه کردن آنها نهایت لذت را ببریم و لحظات ویژه ای را برای خود رغم بزینم.

خیابان30 تیر

کافه ها:

اگر دوست دارید طعم یک کیک خوشمزه ، بستنی خوش رنگ و لعاب را تجربه کنید و یا حتی هوس نوشیدن یک فنجان قهوه را دارید به سمت خیابان سی تیر حرکت کنید و در فضایی متفاوت تجربه ای خاص و تازه را برای خودتان به وجود بیاورید البته در این خیابان نوشیدنی های خنکی همچون موهیتو و... نیز می توان پیدا کرد که با آنها میتوانید طعم تازه و متفاوتی به گردشتان بدهید .

خیابان30 تیر

کافه های سنتی:

دمنوش ها و شربتهای سنتی را ترجیح میدهید و از قهوه خوشتان نیمیاید  ؟ هرگز نگران نباشید در این خیابان اینگونه نوشیدنی ها هم میتوانید پیدا کنید . از چای ایرانی خوش عطر و رنگ گرفته تا هر نوع دمنوش و البته خوشمزه!!

در باسط این دست فروشان میتوانید شربت های خانگی را پیدا و به خاطرات کودکس خود باز گردید و در کنار ان طعم شیرینی های ایرانی را هم میتوایند بچشید و لحظات گشت و گذار خور را شیرین تر کنید.

خیابان30 تیر

فست فودها:

بازار فست فود ها در این خیابان بسار داغ است و از برگرها با سبک های متفاوت گرفته تا پیتزاهای که مردم برای یک تکه از آن سر و دست می شکندد و مدتی را در صفهای طولانی می ایستند تا بتوانند از این غذاها برای خود تهیه کنند .پیشنهاد میکنیم اگر شما هم جزء طرفداران اینگونه غذاها هستید به خیابان سی تیر حتما سری بزنید و در میان این گزینه های متفاوت یکی از متفاوت ترین آنها را برای خود انتخاب کنید.

خیابان30 تیر

غذاهای ایرانی:

هر چقدر هم بازار فست فودها در کشورمان داغ باشید اما بدون وجود غذاهای اصیل خودمان هرگز نمیتوان این خیابن را یک خیابان خوشمزه دانست . غذاهای که هر کدام از نها طرفدارن به خصوص خود را دارد . غذاهای محلی و اصیلی که هیچ چیز باعث نمیشود تا از ارزشها آنها کم شود . از انواع خوشمزه غذاهای ایرانی این خیابان میتوان به کباب تابه ای ، فلافل ، سمبوسه و.... اشاره کرد که شما میتوانید در این خیابان تمامی آنها را نیز امتحان کنید.

خیابان30 تیر

غذاهای بین المللی:

غذاهای خیابانی اصلا بعید نیست که تعدادی از آنها از یک فرهنگ به فرهنگ دیگری انتقال یابند این غذاها در همه جای جهان هستند . در 30 تیر انواعی از خوراکی های ترکی و هندی را نیز می توانید پیدا کنید و طعمی بین المللی راتجربه کنید.

30 تیر تهران

گشتی در جاذبه های دیگر سی تیر

بد نیست بدانید پیش از آنکه سر و کله غذاهای خیابانی در خیابان سی تیر پیدا شود، وجود آثار و موزه های دیدنی، مردم را به این خیابان می کشانده که در ادامه اشاره کوتاهی به هریک از آنها خواهیم داشت:

1.موزه ملی ایران

این خیابان خوشمزه از مجاور موزه ملی ایران آغاز می شود که اولین و مهم ترین موزه کشور و آثار بی بدیلی را در خود دارد. این موزه در یکی از ساختمان های قدیمی منطقه قراردارد و شما را به سفری تاریخی می برد.

ساخت این موزه در ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۱۳ خورشیدی به دستور رضا شاه آغاز و معمار فرانسوی، آندره گُدار آن را طراحی کردو در سال ۱۳۱۶ تمام و درهای موزه به روی مردم گشوده شد. یکی از شاخص ترین آثار این موزه مرد نمکی نام دارد؛ این اثر در واقع یک معدنچی است که به شکل یک مومیایی در معدن نمک حفظ شده و جسدش تا حدودی سالم مانده است.

اطلاعات بازدید

زمان بازدید:

همه روزه به جز ایام سوگواری شامل:

شهادت حضرت علی (ع)، رحلت پیامبراکرم (ص)، شهادت امام جعفرصادق (ع)، عاشورا و تاسوعای حسینی

ساعات بازدید:

شش ماه اول سال 09:00 تا 19:00

 شش ماه دوم 09:00 تا 17:00

آدرس:

 خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر

شماره تماس: 6-66702061

خیابان30 تیر

2. موزه آبگینه

موزه آبگینه کمی بالاتر از این دکه های خوشمزه قرار دارد. سفالینه ها و اشیای شیشه ای بسیاری در این موزه نگهداری می شود و به طور میانگین سالانه 2 میلیون نفر از آن بازدید می کنند. ساختمان این مجموعه از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۳۰ به عنوان خانه و محل کار قوام‌السلطنه، سیاستمدار پایان دوران قاجار و روزگار پهلوی مورد استفاده قرار می گرفت.و پس از این دوره ساختمان به مدت هفت سال سفارت مصر بود که از آن برای استقرار سفارت افغانستان و بانک بازرگانی استفاده شد. در سال ۱۳۵۵ دفتر فرح پهلوی این عمارت قاجاری را خریداری و پس از مرمت و بهسازی آن را به موزه تبدیل کرد.

اطلاعات بازدید

زمان بازدید:

همه روزه به جز دوشنبه ها و ایام سوگواری مذهبی

ساعات بازدید:

 شش ماه اول سال 09:00 تا 18:00

 شش ماه دوم 09:00 تا 17:00

آدرس:

خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر

شماره تماس:  66708153

خیابان30 تیر

3. اماکن مذهبی

در خیابان سی تیر ساختمان های مذهبی ادیان مختلفی وجود دارند که در کنار هم، نوعی همبستگی خاص را در تهران به نمایش می گذارند.

در ادامه اشاره کوتاهی به این بناها خواهیم داشت:

نیایشگاه آدُریان:

این بنا متعلق به زرتشتیان و آتش مقدس در آن نگهداری می شود. این بنا به دوره قاجار تعلق دارد و با کمک مالی پارسیان هندوستان و زرتشتیان ایرانی ساکن ایران و هند ساخته شده است. آتش آن نیز طی مراسمی خاص پس از ۲۵ روز از آتشکده یزد به تهران آورده شد.

 نام این اثر از تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۴۴۲ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

خیابان30 تیر

کلیسای انجیلی (پطرس مقدس):

 این کلیسا بنایی از جمله ساختمان های باارزش تهران به شمار می رود که متعلق به دوره قاجار است . این کلیسا در سال ۱۸۹۱ میلادی توسط مبلغان پروتستان ساخته شده و تلفیقی از سبک معماری اروپایی و ایرانی در آن دیده می شود.

این اثر در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۷۹ با شماره ۲۶۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خیابان30 تیر

کنیسه حییم:

 این ساختمان در سال ۱۲۹۲ خورشیدی در این محل ساخته شده که آنرا نخستین کنیسه‌ شهری در ایران می دانند. معمار این بنای زیبا استاد عزیز بنایان ملقب به استاد عزیز معمار است که از چهره های شناخته شده در عرصه معماری در عصر قاجار به شمار می رود. حییم در زبان عبری معنای زندگی می دهد و برخی بر این باورند که نام این کنیسه از نام دانشمند و روحانی بزرگ یهودیان خاخام حییم موره گرفته شده است.

خیابان30 تیر

نمایش های خیابانی در سی تیر

در روزهای مختلف ممکن است به این نمایش ها بر بخورید اما کافیست تا تقویم، مناسبت خاصی را نشان دهد و یا مراسمی خاص همچون نوروز در پیش رو باشد؛ همین بهانه کافیست تا بازار نمایش های خیابانی در سی تیر داغ شود و هنرمندان بساط خود را در این خیابان پهن کنند. در حوالی نوروز حاجی فیروز را می بیینید و یا چند لحظه ای را کنار عمو نوروز می توانید بگذرانید و به هنگام کریسمس هم سر و کله بابا نوئل ها پیدا می شود که همه اینها حال و هوایی خاص را به این خیابان می دهند.

خیابان30 تیر

راه دسترسی

آدرس:

 تهران، خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر

نکته:

اگر قصد دارید با ماشین شخص خود به این خیابان بروید ، باید بدانید که این خیابان در محدوده طرح ترافیک قرار گرفته است و باید مجوز لازم را برای ورود به این خیابان تهیه  و یا در ساعات خارج از طرح ترافیک راهی این خیابان شوید.

30 تیر تهران

اگر قصد دارید برای دیدن این خیابان با وسیله نقلیه عمومی به آنجا بروید راه های زیر را در پیش رو خود دارید:

مترو:

ایستگاه های میدان حسن آباد و امام خمینی در نزدیکی این خیابان قرار دارند و پس از پیاده شدن در آنها با کمی پیاده روی می توانید گشت خوشمزه خود را آغاز کنید.

خیابان30 تیر

اتوبوس:

 نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس، ایستگاه سی تیر  میباشد که با سوار شدن به اتوبوس هایی که از این ایستگاه عبور می کنند می توانید به خیابان سی تیر برسید.

خیابان30 تیر

دیدنی های اطراف خیابان سی تیر

میدان حسن آباد

فاصله 450 متر پیاده روی

30 تیر تهران

سردر باغ ملی

فاصله 290 متر پیاده روی

خیابان30 تیر

موزه ارتباطات

فاصله 450 متر پیاده روی

خیابان30 تیر

پارک شهر

فاصله 180 متر پیاده روی

خیابان30 تیر

موزه عبرت

فاصله 550 متر پیاده روی

30 تیر تهران

خیابان پرآوازه تاریخ تهران

حال که قصد رفتن به این خیابان خوشمزه را دارید بدنست کمی هم از گذشته و نام ها و لقب های این خیابان بگوئیم  :

خیابان مریض خانه:

در گذشته ، در ابتدای این خیابان مریض خانه ای قرار داشته که به همین دلیل این خیابان به مریض خانه شهرت پیدا کرد

خیابان قوام السلطنه:

در برهه ای از زمان به دلیل اینکه این خیابان محل زندگی قوالسطنه بوده نام او را بر این خیابان گذاشته بودند.

خیابان30 تیر

خیابان ادیان:

در محدوده این خیابان نمادهایی از سه دین ساخته شد همین امر باعث شد تا لقب خیابان ادیان به این محل اختصاص یابد.

 کلیسای انجیلی (پطرس مقدس)، کنیسه حییم و آتشکده زرتشتی فیروز بهرام.

30 تیر تهران

خیابان سی تیر:

دلیل نام گذاری کنونی این خیابان نیز بر می گردد به زمان نخست‌وزیری محمد مصدق و سی تیر سال 1331.

مصدق در ۲۵ تیرماه ۱۳۳۱ در پی بروز برخی اختلافات از نخست‌وزیری استعفا داد و مجلس، احمد قوام (قوام‌السلطنه) را به جای وی نشاند. مردم ایران که به خاطر برکناری دکتر مصدق خشمگین بودند به خیابان ها ریختند و پس از چهار روز تظاهرات و کشته شدن شماری از معترضان در سراسر ایران در روز سی تیر موفق به سرنگونی دولت قوام شدند.

پس از انقلاب ۱۳۵۷ به یاد کشته شدگان این روز نام خیابان قوام‌السلطنه به سی تیر تغییر یافت.

خیابان30 تیر

برچسب ها : تهران گردی
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.