جستجو

سفر خوش با بچه ممکن است ؟!

سفر خوش با بچه ممکن است ؟!
سفر با کودکان چگونه لذت بخش می شود

معمولا اولین سفری که با فرزند کوچکتان میروید جالب و درعین حال نگران کننده است، والدین جوان اغلب تجربه سفر با نوزاد کوچک وشیرخوار و یا کودک  خود را ندارند و درمورد نحوه آغاز سفر و چگونگی مراقبت از فرزندشان سوالاتی دارند. اگر شما هم میخواهید اولین سفر سه نفره خود را بروید،پیشنهاد میکنیم این مطلب را بخوانید.

در ادامه این مطالب با ویسمن همراه باشید....

سفر با کودکان -Traveling with children

اگر میخواهید به سفری بروید و فرزند کوچک خود را هم با خود به همراه ببرید، به شما توصیه میکنیم که توقعات خود را پایین آورده و سعی کنید همه چیز را آسان بگیرید !

اگر کودکان را در سفرهای درون ‌شهری به همراه داشته باشید، دیگر خبری از خوردن وعده‌ های غذایی سرپایی، و خوابیدن تا لنگ ظهر نیست، اما در عوض لحظاتی لذت ‌بخش و بدون استرس را تجربه خواهید کرد. فعالیت ‌های بسیار زیادی در محیط‌های شهری وجود دارد که متناسب با رده ‌های سنی گوناگون مسافران است و خوشحال می ‌شوید که ببینید فرزندان تان نیز به ‌اندازه شما لذت خواهند برد.

سفر با کودکان -Traveling with children

1.شناخت شهر

برای کودکانتان از شهری که میروید با استفاده از کتاب ها و فیلم ها طوری تصویر سازی کنید که آنها را عاشق شهر و گشتن در آن کنید.

برای مثال اگر میخواهید به پاریس سفر کنید ،به کودکان که مشتاق این است که گوژپشت نوتردام را ببیند وعده دیدن کلیسای جامع نوتردام ( (Notre dame cathedramکه بسیار هم جالب و هیجان انگیز است را بدهید و او آرزو میکند که هرچه سریع تر به آنجا برسد.

سفر با کودکان -Traveling with children

2.پیش از سفر

حالا که شما در سفر تنها نیستید  و کودکتان همراه شماست باید دقیق تر از همیشه برای سفرتان برنامه ریزی کنید،برای مثال بهتر است که از قبل حتما برنامه ریزی دقیقی برای محل اقامتتان داشته باشید و حتما هتل تان را رزرو کنید تا زمانی که به مقصد رسیدید مشکل پیدا کردن هتل را نداشته باشد. بهتر است زمان رزرو هتل اعلام کنید که فرزند کوچکتان همراه شما هست تا اگر هتلی خدمات خاصی دارد به شما ارایه کند،حتی میتوانید سراغ هتل هایی بروید که هزینه اقامت کودکان در آنها رایگان یا نصف قیمت است.

سعی کنید برای ساعت حرکت و پروازتان هم برنامه ریزی داشته باشد،اگرکودکان نوزاد است بهتر است در طول روز سفر کنید و اگر فرزند شما بزرگتر است بهتر است در شب سفر کنید که کودکان در طول شب استراحت کند و کمتر خسته شود.

سفر با کودکان -Traveling with children

3.چند نکته مهم پیش از سفر :

1.در مورد بیماری های رایج در منطقه ای که میخواهید به آن سفر کنید تحقیق کنید تا بتوانید در صورت نیاز سریعا از آن جلوگیری کنید ، فرزندتان را قبل از سفر پیش پزشک ببرید و چک آپ کنید و به توصیه های پزشک دقیق عمل کنید.

سفر با کودکان -Traveling with children

2.آب و هوای مقصدتان را دقیق بررسی کنید و همیشه برای اطمینان برای کودک خود چند دست لباس اضافه به همراه داشته باشید و برای تغییرات ناگهانی هوا نیز خودتان را آماده کنید. توصیه میشود در یخبندان ها و سرمای شدید به سفر نروید ، در تابستان ها بهترین ساعت حرکت 4 صبح و در زمستان پیش از ظهر است.

سفر با کودکان -Traveling with children

3.برای سفرتان یک پک کمک های اولیه و لوازم بهداشتی تهیه کنید و در آن از کوچیک ترین وسایل هم که گاهی اوقات بسیار به کار شما میاید مثل : دستمال مرطوب و کاغذی ،پوشک،مایع ضدعفونی کننده دست،پمادهای سوختگی و گزیدگی حشرات ،دارو های دل درد و تهوع و دارو های شخصی را تهیه کنید.

سفر با کودکان -Traveling with children

4.توصیه میشود تمام وسایل خاصی که فکر میکنید ممکن است در سفر به مقصدتان نتوانید آن را به راحتی تهیه کنید و فرزند شما به آنها نیاز دارد را از قلم نندازید وسایلی مانند : شیر خشک،مکمل های خاص غذای و یا حتی پوشک .

سفر با کودکان -Traveling with children

5.فرزند خود را آماده کنید ! اگر اولین بار است که با فرزندتان قصد سفر رفتن دارید ، بهتر است قبل رفتن به سفر طولانی و چند روزه فرزندتان را با سفرهای کوتاه آمده کنید تا کودک هم با شرایط سفر کردن آشنا شود و حتی می توانید در مورد مقصدهایی که میروید از کودکتان هم نظر بخواهید و یا درباره سوغاتی هایی که قرار است برای نزدیکانتان بیاورید با کودکتان بحث کنید.

سفر با کودکان -Traveling with children

در مورد سفر رفتن برای کودکان داستان بگویید یا کتاب بخوانید و باقی ماجرا را به ذهن خلاق او بسپارید. بهتر است حس کنجکاوی او را با نشان دادن عکس هایی از مقصد سفرتان برانگیزید تا شوق بیشتری برای سفر داشته باشد.میتوانید برای خلاقیت و سرگرمی کودکتان در سفر برایش دفترچه خاطداتی تهیه کنید که در سفر در آن بنویسد و یا درآن عکس بچسباند،این کار باعث میشود که بعد از سفر هم خاطرات خوش سفر را مرور کند و باز هم مشتاق سفر بعدی تان شود.

سفر با کودکان -Traveling with children

4.چمدان ها را ببندید

برای بستن چمدان دقت کنید و به اندازه کافی برای فرزندتان لباس بردارید زیرا کودکتان زیاد لباس کثیف میکند و اگر به اندازه کافی لباس برندارید در طول سفر مجبورید مرتب لباس بپوشید و خشکش کنید !

سفر با کودکان -Traveling with children

بهتر است لباس هایی که برمیدارید نخی باشد و راحت شسته شود،لک نگیرد و نیازی به اتو نداشته نباشد. حتما همراه خود لباس گرم ببرید زیرا معمولا شب ها هوا سردتر میشود. اگرهوا گرم است و کوچولو شما دختر است بدنبال لباس های بندی و آستین کوتاه نباشید،زیرا آفتاب میتواند دست ها و سرشانه های او را بسوزاند. لباس های خنک ولی آستین دار بردارید. داخل چمدان فرزندتان حتما یک پتو و بالش کوچیک و تمامی داروهای مورد نیازش را هم بگذارید. اگر تابستان است کلاه لبه دار،عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب همراه داشته باشید.

سفر با کودکان -Traveling with children

5.اگرباقطار سفر میکنید

قطار در مقایسه با اتومبیل وسیله راحت‌تری است. اگر کودک شما کمتر از ۳ ماه دارد، حتما در روز سفر کنید اما اگر بزرگ‌تر است شب را برای سفر انتخاب کنید. کابینی که انتخاب می‌کنید بهتر است در بخش غیرسیگاری‌ها و کاملا خانوادگی و حتی دربست باشد. فرزندتان را روی صندلی طرف راهرو بنشانید و از نشاندن او کنار پنجره خودداری کنید. اگر هوا سرد است، خوب او را بپوشانید و از لباس‌هایی استفاده کنید که زیپ یا دکمه ‌دارند و راحت قابل باز و بسته‌شدن هستند. جوراب و کفش هم حتما پای او کنید اما اگر هوا گرم است، می‌توانید برایش از لباس راحتی استفاده کنید.

6.اگر با هواپیما سفر میکنید

از یک ماهگی به جز در شرایط خاص که پزشک صلاح بداند، فرزند شما می‌تواند سوار هواپیما شود. حتما سریع جا رزرو کنید تا صندلی‌های جلوی هواپیما نصیب‌تان شود. جلوی هواپیما فضای بیشتری دارد و شما راحت‌تر هستید. ترجیحا می‌توانید ساعت‌های شب را انتخاب کنید تا فرزندتان راحت بخوابد.

سفر با کودکان -Traveling with children

هر چند وقت یکبار به فرزندتان شیر یا آب بدهید تا به دلیل خشکی هوای داخل کابین آب بدنش کم نشود. از قطره استریل چشمی هم استفاده کنید تا دچار خشکی و سوزش چشم نشود. فراموش نکنید در ارتفاعات، فرزندتان دچار گرفتگی گوش می‌شود که دردناک است. برای از بین بردن این حالت به او مقداری شیر یا آب بدهید. اگر فرزندتان کمتر از ۲ سال دارد، او را در بغل نگه دارید و کمربند ایمنی مخصوص را ببندید.

سفر با کودکان -Traveling with children

7.اگر با اتومبیل سفر میکنید

بهتر است روز و ساعتی را برای سفر انتخاب کنید که خیابان‌ها ترافیک نباشد. اگر در تابستان می‌خواهید به سفر بروید ۴ صبح بهترین زمان برای حرکت است. اگر ظهر حرکت کنید گرما ناراحت‌کننده می‌شود. تهویه اتومبیل را همیشه روی درجه کم تنظیم کنید تا هوای داخل اتاق خشک نشود. از آنجا که بدن نوزادان نمی‌تواند دما را تنظیم کند، در دمای خیلی شدید مخصوصا در تابستان دچار کم‌آبی می‌شوند. هر نیم ساعت به آن‌ها شیر بدهید و لباس سبک و خشکی به تن‌شان کنید.

سفر با کودکان -Traveling with children

 اگر هوا خیلی گرم بود، می‌توانید درجه کولر ماشین را تنظیم کنید اما اگر کولر ندارید، می‌توانید دستمالی را نم‌دار کرده و به صورت و دست و پای او بمالید ولی در صورت خنك بودن هوا به اندازه کافی لباس به او بپوشانید و مخصوصا شب هنگام پتو را فراموش نکنید. جوراب‌ها را هم از پای فرزندتان درنیاورید چون پا‌ها خیلی سریع سرد می‌شوند و باعث می‌شوند کودک‌تان سرما بخورد.

سفر با کودکان -Traveling with children

نکته بسیار مهم:

 اگر هوا آفتابی و گرم است هرگز کودک‌تان را تنها در اتومبیل با شیشه‌های بسته‌‌ رها نکنید و اگر فرزندتان دچار خواب‌آلودگی، تب، اسهال و استفراغ شد حتما به اورژانس مراجعه کنید.

سفر با کودکان -Traveling with children

برچسب ها : سفر با کودکان
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.