جستجو

چگونه با کودکان خود به کوه‌پیمایی برویم؟

چگونه با کودکان خود به کوه‌پیمایی برویم؟
تجربه ی متفاوت در کوهنوردی با کودکان

 

برخی از ما علاقه زیادی به کوهنوردی داریم و دوست داریم همیشه به این ورزش بپردازیم. تقریباً هیچ‌چیز نمی‌تواند جلودار ما باشد، باران، باد و حتی عشق! حال وقتی‌که عضو کوچکی به خانواده ما اضافه شود چالش کوه‌پیمایی به اوج خود می‌رسد، به‌راستی کوه‌پیمایی باوجود کودکان خردسال امکان‌پذیر است؟

کوه پیمایی با کودکان

کوه‌پیمایی با کودک شیرخوار و همراه داشتن وسایل موردنیاز آن‌ها از قبیل پوشک، شیشه شیر، غذا، اسباب‌بازی و غیره امکان‌پذیر است، اما هنگامی‌که بزرگ‌تر می‌شود و می‌تواند روی پای خود بایستد، انجام این ورزش بسیار سخت‌تر خواهد شد و شما نمی‌توانید به ارتفاعات بالاتر صعود کنید و سرعت حرکتتان بسیار کند می‌شود و آن‌ها به‌سرعت خسته می‌شوند و از شما می‌خواهند تا بغلشان کنید؛ اما بااین‌حال زمانی که فرزند شما به سن نوجوانی می‌رسد، اوضاع کاملاً متفاوت می‌شود و حتی شاید کسی که در مسیر خسته شود، خود شما باشید.

ویسمن قصد دارد تا در این مقاله شمارا با توصیه‌های مفید به‌منظور کوه‌پیمایی همراه با فرزندان خود آشنا کنیم.

کوه پیمایی با کودکان

1. چرا ورزش کردن برای کودکان ضروری است؟

بعضی از شما از قبل و همیشه به ورزش کردن در محیط‌های باز عادت داشتید و حالا هم که بچه‌دار شدید اهمیت ورزش کردن در فضای باز را میدانید، اما بسیاری از خانواده‌ها وقتی ورزش را شروع کردند که بچه‌دار شدند و هدف آن‌ها از ورزش کردن مقابله با بحران چاقی در میان کودکان بوده. امروزه با کاهش فعالیت‌های بدنی و کم شدن ساعت‌های ورزش از سوی مدارس، مسئله چاقی بیش از هر چیز دیگری کودکان را تهدید می‌کند.بیرون بردن بچه‌ها برای فعالیت بدنی، بسیار ضروری است؛ آن‌ها ورزش می‌کنند، هوای پاک تنفس می‌کنند و حتی از نور خورشید برای جذب ویتامین بهره می‌برند.

بهتر است تا فرزندان خود را از همان سنین کودکی به این کار عادت بدهید. برای مثال، اگر دارای فرزندی هستید که به‌سختی می‌خوابد و انرژی او تمام نمی‌شود، کوهنوردی می‌تواند راهی برای تخلیه انرژی‌اش باشد. این کار باعث می‌شود تا کودکان به هنگام بازگشت به خانه، دیگر توانی برای بازی نداشته باشند.

کوه پیمایی با کودکان

باید به این موضوع اشاره‌کنیم که فرقی نمی‌کند با فرزندان خود به کجا برای کوهنوردی می‌روید، به آن‌ها بیاموزید تا به محیط‌زیست و تاریخ آن منطقه احترام بگذارند. آن‌ها را بااهمیت تمیز نگاه‌داشتن محیط اطراف آشنا کرده و در صورت ممکن، در مورد جاذبه‌های تاریخی آن منطقه نیز با کودکان صحبت کنید. کوه‌نوردی و پیاده‌روی در مناطق تاریخی، می‌تواند تجربه‌ای جالب برای فرزندان باشد.

کوه پیمایی با کودکان

2. کوهنوردی با نوزادان

صرف‌نظر از به همراه داشتن تمامی وسایل موردنیاز نوزادان، داشتن یک‌چیز در مسیرهای کوهنوردی بسیار اهمیت دارد؛

کریرهای مخصوص نوزادان.

کوه پیمایی با کودکان

اگر شما به‌تازگی پدر و مادر شده‌اید، کوهنوردی با کودکان می‌تواند برایتان به یک کابوس بدل شود؛ اما استفاده از یک کریر بسیاری از نگرانی‌های شمارا برطرف خواهد کرد. کریرها قابلیت بسته شدن بر پشت شمارا داشته و کمک می‌کنند نوزادتان در جای خود راحت باشد.

کوه پیمایی با کودکان

3. کوهنوردی با کودکان نوپا

وقتی‌که نوزاد شما کمی بزرگ‌تر می‌شود، دشواری‌های شما آغاز خواهد شد و سرعت حرکت شما به‌شدت افت خواهد کرد.

شما همچنان می‌توانید از کریرها برای حمل کودکان نوپای خود نیز استفاده کنید، اما مسلماً با رشد آن‌ها، وزن آن نیز بیشتر شده و این کار سخت‌تر می‌شود.

کوهنوردی با کودکان نوپا نیازمند رفتن به مناطقی مسطح و توقف در مکان‌هایی است که خطر کمتری برای آن‌ها داشته باشد.

با کودکان خود در مناطق کوهستانی اقدام به گشت زنی کرده و آن‌ها را به محیط اطراف عادت دهید.

کوه پیمایی با کودکان

4. داشتن لباس مناسب

همان‌طور که داشتن وسایل مناسب از قبیل کریر می‌تواند به والدین برای یک کوه‌پیمایی خوب کمک کند، مجهز بودن به لباس گرم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. همان‌طور که می‌دانید، هوا در مناطق کوهستانی می‌تواند به‌سرعت سرد شود. لباس گرم کودک را به‌گونه‌ای انتخاب کنید تا فرزند شمارا در برابر سرما به‌خوبی محافظت کند.

کوه پیمایی با کودکان

5. کوهنوردی همراه با کودکان بزرگ‌تر

وقتی کودک شما مراحل نوپا بودن را پشت سر می‌گذارد، در طول مسیر کمتر خسته شده و می‌تواند به‌راحتی از تپه‌هایی با شیب کم و ملایم بالا برود.

وقتی‌که کودک شما مرحله نوپا بودن را پشت سر می‌گذارد، کمتر در طول مسیر خسته شده و می‌تواند به‌آسانی از تپه‌هایی با شیب ملایم بالا برود.

کوه پیمایی با کودکان

ما به شما نکاتی را میگوییم که در این سنین سعی کنید با کودکتان هنگام کوه‌پیمایی انجام دهید:

1.در این سنین سعی کنید تا همراه با کودک خود به مسیرهای کوهنوردی با شیب ملایم رفته و با این کار مانع از خستگی سریع فرزندتان شوید. در این صورت مجبور نخواهید بود تا مرتباً او را بغل کنید.

2.درحالی‌که کودکان به‌سادگی خسته می‌شوند، بسیاری از این خستگی‌ها روانی بوده و آن‌ها هنوز یاد نگرفته‌اند تا به‌مانند بزرگ‌ترها، باوجود سختی‌ها، به راه خود ادامه دهند.

کوه پیمایی با کودکان

3.حتماً سعی کنید تا با سرعت آن‌ها راه بروید. اگر کودکان می‌خواهند تا به دنبال چیزی بروند، حتماً با آن‌ها همراه شده و زمان بگذارید.

کوه پیمایی با کودکان

4.به هنگام کوهنوردی با کودکان، بیشتر توقف کنید. اگر آن‌ها از دنبال کردن مسیر خوشحال هستند، توقف نکرده و به راه خود ادامه دهید.

کوه پیمایی با کودکان

5.مسیری را انتخاب کنید که جاذبه‌های فراوانی داشته باشد. برخی مسیرها چالشی بوده و نیازمند عبور از رودخانه هستند و همین مسئله می‌تواند جذاب باشد.

کوه پیمایی با کودکان

6.مقداری میان وعده برای تأمین انرژی بدن به همراه داشته باشید. از آوردن خوراکی‌های ناسالم پرهیز کنید.

7.از بغل کردن آن‌ها خودداری کنید، مگر اینکه ضروری باشد. اگر شما کودکان خود را بغل کنید، آن‌ها خیلی سریع می‌آموزند تا همیشه از شما انتظار بغل شدن را داشته باشند. این عمل به تقویت روحیه استقامتی کودکان کمکی نخواهد کرد.

6. کوهنوردی با نوجوانان

وقتی‌که فرزند شما به سن نوجوانی می‌رسد، می‌توان انتظار رفتن به یک کوهنوردی واقعی با او را داشت. هرچند شاید همچنان نیاز باشد تا در این سن از برخی تکنیک‌های استفاده‌شده در مورد کودکان بهره برد.

حالا می‌توان چالش‌های بزرگ‌تری را برای فرزند خود خلق کرد. برای مثال می‌توان در فصل تابستان همراه با او به کوهی با شیب بیشتر رفت.

کوه پیمایی با کودکان

این نوع کوهنوردی واقعاً سخت است و شما باید مراقب موضوعاتی مانند دره‌هایی با شیب زیاد و آب‌وهوای متغیر باشید. بااین‌حال این کار شدنی است و متوجه خواهید شد که دیگر اعضای خانواده نیز برای همراه شدن با شما ترغیب خواهند شد.

کوه پیمایی با کودکان

وقتی‌که بچه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، استقلال بیشتری می‌یابند. مطمئن شوید که آن‌ها وسایل مناسب کوهنوردی مانند لباس اضافی، غذا و جعبه کمک‌های اولیه را با خود به همراه می‌برند. به‌علاوه حتماً روش استفاده صحیح از وسایل کوهنوردی را به فرزندان خود آموزش دهید. به نظر می‌رسد که می‌توان در این سن استفاده از نقشه و روش‌های مسیریابی را نیز به کودکان آموزش داد.

کوه پیمایی با کودکان

7. فرقی نمی‌کند که سن فرزند شما چقدر است، از این تفریح لذت ببرید

این جمله کمی کلیشه‌ای است، اما درست به نظر می‌رسد. تا چشم به هم بزنید، کودک خردسال شما بزرگ‌شده و دیگر نیازی به شما برای مراقبت در مسیرهای کوه‌پیمایی ندارد. این کار در ابتدا کمی سخت است، اما بعد از بزرگ‌تر شدن فرزندان، لذت‌بخش خواهد بود.

کوه پیمایی با کودکان

اگر این کار را ادامه دهید، کودک شما نیز به آن علاقه‌مند شده و در میان‌سالی و پیری، همپای خوبی برای شما در مسیرهای کوهستانی خواهد بود.

کوه پیمایی با کودکان

برچسب ها : سفر با کودکان
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.