جستجو

پرجمعیت‌ترین شهرهای دنیا

پرجمعیت‌ترین شهرهای دنیا
شهر های دنیا

امروز می‌خواهیم درباره پرجمعیت‌ترین شهرهای دنیا صحبت کنیم از شهرهای پکن،دهلی،شانگهای،توکیو،بمبئی گرفته تا دیگرشهرهای پرجمعیت دنیا که هرکدام از این شهرها باید جداگانه توضیح داده شود

پس با ویسمن در ادامه این مطلب همراه باشید تا با این شهرها بیشتر آشنا شوید...

10-بمبئی

بمبئی 4/12جمعیت جز پرجمعیت‌ترین شهرها محسوب می‌شود.شهر بمبئی در ساحل غربی شبه‌جزیره هند واقع‌شده.بمبئی به معنای ساحل خوب است.بیشترین تعداد میلیاردی‌ها و میلیونرها هندی در شهر بمبئی زندگی می‌کنند  و بسیاری از مراکز اقتصادی  و تجاری بزرگ در این شهر وجود دارد .

این شهر با وسعتی  برابر با 603 کیلومتر یکی از بزرگ‌ترین شهرهای هند محسوب می‌شود .بمبئی توسط بریتانیها در قرن 17 در اطراف یک قلعه ساخته‌شده و دارای صنعت پررونقی در قرن 18 بود .

9-گوانجو

گوانجو با جمعیتی بالغ‌بر 5/13 میلیون نفر از پرجمعیت‌ترین  شهرها محسوب می‌شود گوانجو روی رود پرل قرار دارد و همین باعث شده که این شهر یک‌قطب بندی مهم به شمار برود.این شهر یکی از پایانه مهم جاده ابریشم است که تاریخ این شهر به 2200 سال می‌رسد.گوانجو  پایتخت جهان سوم  لقب دارند چراکه گردشگران خارجی و همچنین مهاجران غیرقانونی در سال‌های اخیر خاورمیانه آسیایی،آسیای جنوب شرقی و اروپایی شرقی در گوانجو گرد هم آمدند.

8-توکیو

توکیو پایتخت کشور ژاپن است که در شرق جزیره هونشوی قرار دارد و یکی از استان‌های 47 گانه ژاپن به شمار می‌رود.توکیو از بزرگ‌ترین جزیره  بین چهار جزیره است که ژاپن را تشکیل می‌دهد.نام این شهر را وقتی‌که  خانواده امپراتوری طوری  ژاپن را از توکیو به این شهر رفتند تغییر دادند که نام اول این شهر  ادو خوانده می‌شد.

توکیو با جمعیتی 6/13 از پرجمعیت‌ترین شهرها به شمار می‌رود.

7- استانبول

استانبول یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ترکیه محسوب می‌شود و پرز جمعیت‌ترین شهر ترکیه نیز به شمار می‌رود .استانبول به‌عنوان مرکز فرهنگی و اقتصادی ترکیه نیز است.استانبول در حدود سال 660قبل از میلاد بانام بیزا نتیوم و در سال 330 میلادی بانام قسطنطنیه دوباره بنا شد. استانبول با بیش از 14 میلیون نفر جمعیت و سالانه میلیون‌ها گردشگر به‌عنوان یکی از مطلوب‌ترین مقاصد گردشگری بسیار مناسب به شمار می‌رود.

استانبول لقب قطب هنری ،فرهنگی،تاریخی نیز به خود گرفت است.

6-کراچی

کراچی در موقعیت استراتژیک دریای عربی قرارگرفته و بندرگاه بن قاسم و بندرگاه کراچی که جزو بزرگ‌ترین بندرگاه‌های پاکستان هستند در این شهر واقع‌شده‌اند.کراچی مرکز استان سند است و جمعیت این شهر 9/14 میلیون نفر شمارش‌شده است.

کراچی لقبی بانام شهر قائد نیز دارد که منظور از این لقب قائد،محمدعلی جناح بنیان‌گذار پاکستان است .کراچی بزرگ‌ترین  ملی و بازرگانی در پاکستان است.

ساکنان کراچی به قومیت‌ها، نژادها و مذاهب مختلفی تعلق دارند که این شهر را به متنوع‌ترین و سکولارترین شهر پاکستان تبدیل کرده است. اقتصاد رسمی کراچی در سال ۲۰۱۴، ۱۱۳ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد و در حدود ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی را بر عهده دارد.

5- تیاجین

تیاجین بیش از 15 میلیون نفر ساکن دارد و در منطقه ساحلی چین واقع‌شده است.تیاجین درزمانی  توسعه یافت که بعد از آبراه بزرگ چین در دوره سوئی باز شد .تیاجین یک دروازه ورودی به پکن نیز دارد و معماری اروپایی ،تاریخ استعماری آن را نشان می‌دهد .تیاجین به‌عنوان یک محل برای عهد قرار داده نیز به کار گرفته‌شده.

4-لاگوس

لاکوس بانام اکو شکل گرفت به‌عنوان یک محل سکونت که قطب اصلی تجارت امپراتوری بنین بود.اما گفتنی پرتغالی‌ها در سال 1427نام این شهر را به لاگوس تغییر دادند و در سال 1815 بریتانیاها آن را به قلمرو خود اضافه کردند.لاگوس  با بیش از 16 میلیون نفر جمعیت که هرروز در حال افزایش است جز سریع‌ترین شهرهای که روز در حال رشد است. یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌ها یعنی فرودگاه مر تلا محمد در لاگوس واقع‌شده است که حدود 82 درصد فرودگاه‌های بین‌المللی غرب آفریقا در لاگوس هستند.لاگوس75% درآمد خود را به‌صورت داخلی به دست می‌آورد و 32 % درآمد دیگر را از تولید نا خاصی نیجریه به دست می‌آورد.لاگوس صنعت فیلم بانام نالی وود دارد که فیلم‌های متعددی از قبیل فستگ واقع در شهر لاگوس فیلم‌برداری شده است.

3-دهلی

شاید همه شما شنیده باشید که هند از پرجمعیت‌ترین کشورهاست .شهر دهلی از دو ناحیه تشکیل‌شده است دهلی قدیم و دهلی‌نو که دهلی قدیم در شمال هند که مکان تاریخی است و دهلی‌نو که در زمان حکومت بریتانیا به هند در قرن بیستم به‌عنوان پایتخت ساخته شد.دهلی در ساحل غربی رودخانه یامونا واقع‌شده است.ثروت دهلی 450 میلیارد دلار تخمین زده شده است و23000میلیونر به‌علاوه 18 میلیارد در آن زندگی می‌کنند.جمعیت این شهر در سال ۲۰۱۱، بیش از ۱۶٫۷ میلیون نفر بود.

2-پکن

پکن پایتخت چین است که جمعیت5/21 میلیون نفری دارد که دومین شهر گر جمعیت دنیا به شمار می‌رود .پکن در شمال مرکز چین واقع‌شده است .پکن بعد از شانگهای  مرکز سیاسی اقتصادی تجاری کشور چین است.  پکن پس از انقلاب کمونیستی سال ۱۴۴۹، خود را به‌عنوان یک مرکز صنعتی بنا کرد. اتومبیل‌، پارچه، صنایع پتروشیمی، تجهیزات هوافضا و نیمه‌رساناها، چند مورد از محصولاتی هستند که توسط بخش صنعتی این شهر تولیدشده‌اند. پکن بیش از ۲۰ میلیون سکنه دارد. این شهر به‌عنوان یک مرکز فرهنگی، ۷ اثر در لیست میراث جهانی یونسکو دارد.پس سابقه شهر به سه هزار سال پیش می‌رسد.

1-شانگهای

شانگهای 24 میلیون نفر جمعیت دارد.شانگهای به‌صورت استرانژکی در دلتای رود یانگ تسه قرار دارد.شهری بانام کینگ لانگ در صنعت تجاری از شانگهای پیشه گرفت و در سال 746 یافت شد.بهترین مراکز سرویس‌دهی شانگهای، املاک و مستغلات، خدمات مالی و خرده‌فروشی هستند، درحالی‌که بخش صنعت، در حدود ۴۰ درصد از کل خروجی را تشکیل می‌دهد. شانگهای میزبان مناطق صنعتی متعددی است، مانند منطقه‌ی اقتصاد و توسعه‌ی تکنولوژیک هونگ‌کیائوی شانگهای. این شهر، مهاجران محلی، و همچنین مهاجران خارجی از ژاپن،آمریکا و کره را به خود جذب می‌کند.

برچسب ها : شهر های دنیا
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار