جستجو

عروس تنگه‌های ایران، تنگه رغز

عروس تنگه‌های ایران، تنگه رغز
تنگه رغز داراب

یکی از پرهیجان و پرخطرترین رشته‌های ورزشی دره نوردی است رشته‌ای که در آن پیمایش، کوه‌نوردی، پیاده‌روی و حتی گاهی رودخانه نوردی را در کنار هم جمع کرده و آمادگی جسمانی کامل و بالا و مهارت‌های همانند پرش، درگیری با سنگ و... نیاز دارد.

اگر به این نوع فعالیت‌ها علاقه دارید باید این مژده را به شما بدهم که کشورمان تنگ‌ها و دره‌های زیبا و جذابی دارد که می‌توانید درگشت و گذار در آن‌ها خاطره خوش و تجربه‌ای متفاوت را برای خود رغم بزنید.

یکی از این تنگه‌های زیبا و بی‌نظیر تنگه معروف رغز در استان فارس می‌باشد که در ادامه این مطلب با سفر به این تنگه بی‌نظیر و جذاب قصد داریم شمارا آن بیشتر آشنا کنیم

پس در ادامه این سفر با ویسمن همراه شوید ...

تنگ رغز- تنگه رغز

چرا تنگ رغز؟

به‌عنوان عروس تنگه‌های ایران از این تنگه یاد می‌شود.

در زمان پیمایش این تنگه آبشارها و حوضچه‌های آبی زیادی در مسیر گردش ما قرار دارد

تنگه رغز یکی از مکان‌های جذاب و دل‌چسب برای گردش در ماه‌های گرم سال محسوب می‌شود.

تنگ رغز- تنگه رغز

مناسب برای

طبیعت گردهای حرفه‌ای

افرادی که به اصول ابتدایی سنگ‌نوردی یا دره نوردی آشنایی دارند

نامناسب برای

سفر به تنگ رغز برای افرادی که به اصول ابتدایی طبیعت‌گردی، سنگ‌نوردی یا دره نوردی و شنا آشنا نیستند، به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

سفر به تنگه رغز به‌هیچ‌وجه به افراد تنها یا گروهی که به منطقه آشنایی ندارند توصیه نمی‌شود.

سفرمان را به سمت استان فارس و شهر داراب آغاز می‌کنیم و در 25 کیلومتری جاده داراب به فسا به سمت روستای حسن‌آباد تغییر مسیر می‌دهیم تا به تنگه معروف رغز " عروس دره‌های ایران " برسیم دره‌ای با طول تقریبی 4 کیلومتر که در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوبی کشیده شده و در حدود 64 آبشار کوتاه و بلند و 100 حوضچه طبیعی را در خود جای‌داده است این مکان زیبا و رؤیایی در میان مردم بومی آن منطقه به نام "تنگ رود خیز " نیز شناخته می‌شود.

تنگ رغز- تنگه رغز

معنی رغز

رغز در لغت به معنی «راه بکر و لغزنده» می‌باشد

حال ممکن است در هنگامی‌که این مطلب را می‌خوانید برایتان این سؤال پیش آید که آیا تنگ درست است یا تنگه؟

تنگ‌دره‌ای که بسیار عمیق و باریک باشد. دیواره‌های تنگ تقریباً عمودی هستند، شیب بسیار زیادی دارند و جوری به هم نزدیک شده‌اند که با شکل معمول دره‌ها کاملاً متفاوت می‌باشد.

 تنگه به باریکه‌ای از آب می‌گویند که دو دریای مجاور را به‌طور طبیعی به یکدیگر وصل کند مانند تنگه هرمز. نام دیگر تنگه باب است مثل باب المندب.

در ادبیات روزمره به‌اشتباه واژه تنگه را برای هر دو پدیده طبیعی به کار می‌برند و ازآنجاکه اشتباه بسیار رایجی است و افراد برای جستجو از هر دو حالت آن استفاده می‌کنند در این نوشته هر دو شکل را به‌کاربرده‌ایم؛ اما شما هم مثل ما بدانید که شکل صحیح آن تنگ رغز است.

تنگ رغز- تنگه رغز

قبل از سفر بهتر است بدانید

سفر به تنگ رغز و پیمایش آن نیاز به تجهیزات خاص دارد و بدون راهنما و افراد مجرب امکان‌پذیر نخواهد بود و کسانی که قصد سفر به این منطقه رادارند بهتر است بامهارت فرود و دست به سنگ مقدماتی آشنایی و جسارت و آمادگی جسمانی داشته باشند.

تنگ رغز- تنگه رغز

راه دسترسی

آدرس: استان فارس، جاده فسا-داراب، روستای حسن‌آباد، تنگه رغز

برای رسیدن به این تنگ باید از جاده شیراز-فسا-داراب عبور کنید و بعد از 35 کیلومتر با دنبال کردن تابلوها در جاده به سمت روستای حسن‌آباد برویم بعدازآن برای رسیدن به سرچشمه تنگ رغز دو مسیر متفاوت پیش روی ماست:

مسیر اول: حدود 4 ساعت کوه‌نوردی از روستا دارد و برای عامه مردم توصیه نمی‌شود.

مسیر دوم: سمت گردنه «دراگویه» می‌گذرد و بهتر است با کمک نیسان‌های اهالی منطقه پیموده شود.

بعدازاین سواری، مسیری کوهستانی و ناهموار پیش روی شما قرار خواهد گرفت که عبور از آن در حدود یک ساعت و نیم زمان می‌برد.

پس از طی این مسیرها به مکانی می‌رسیم که محل آغاز آب سرد و زلالی می‌باشد که درون تنگه جریان دارد و درنهایت با رسیدن به آبشاری با طول 23 متر دیگر نمی‌توانید بدون ابزار فنی و کمک مسیر را ادامه دهید.

تنگ رغز- تنگه رغز

وسایل

حال کوله و وسایل مخصوص برای پیمایش به تنگ را برداشته و به سمت آنجا می‌رویم جایی که در ابتدای مسیر کمی پیاده‌روی در پیش رو دریم و بعد از طی مسافتی پرش‌ها و فرودهای پرهیجان و پراسترس شروع خواهد شد و حال حس یک طبیعت گرد حرفه‌ای را خواهیم داشت.

تنگ رغز- تنگه رغز

با پشت سر گذاشتن آبشارها و حوضچه‌های که تعدادی از آن‌ها پشت سرهم و تعدادی‌شان در امتداد دالان‌های مرتفع با دیوارهای آهکی قرار دارند در این مسیر با لانه کبوترهای که در گوشه و کنار این دالان‌ها قرار دارند روبرو می‌شویم که باید مراقب باشیم تا با آن‌ها برخورد نکنیم .

تنگ رغز- تنگه رغز

نکته جالب این است ماهی‌ها در اینجا نه‌تنها از شما فرار نمی‌کنند بلکه در زمان فرود به این حوضچه‌ها از شما استقبال هم می‌کنند.

تنگ رغز- تنگه رغز

رنگ‌های زیبای صخره‌های سرخ و نخودی و کرم و نارنجی و صدای آب لحظه‌ای ما را از ادامه مسیر بازمی‌دارد بعد از یک کوهنوردی هیجان‌انگیز و جذاب و پرخطر به آخرین آبشار خواهیم رسید که به علت شکستگی خاصش به حوضچه قلبی معروف است.

تنگ رغز- تنگه رغز

آبشارهای مشهور تنگه رغز

همان‌گونه که پیش‌تر گفتیم تنگ رغز محل تعداد زیادی آبشار و حوضچه است که تعدادی از آن‌ها شهرت بیشتری دارند و بین طبیعت گردان معروف‌ترند. در ادامه شمارا بانام تعدادی از این آبشارهای مهم که گروه کوه‌نوردی آذرخش داراب " آن‌ها را به ترتیب پیمایش از سرچشمه تنگه رغز نام‌گذاری کرده‌اند آشنا می‌کنیم.

1. آبشار نگین:ارتفاع 23 متر، عمق آب 10 متر و طول حوضچه 41 متر

2. آبشار بوم‌رنگ:ارتفاع 7 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 31 متر

3. آبشار مسعود:ارتفاع 8 متر، عمق آب 12 متر و طول حوضچه 15 متر

4. آبشار گلاب: ارتفاع 11 متر، عمق آب 7 متر و طول حوضچه 12 متر

5. آبشار فتح: ارتفاع 8 متر، عمق آب 1.5 متر و طول حوضچه 6 متر

6. آبشار حکمت: ارتفاع 11 متر، عمق آب 15 متر و طول حوضچه 32 متر

7. آبشار کبوتر: معروف به تاریک (ارتفاع 25 متر، عمق آب 10 متر و طول حوضچه 6 متر) در این آبشار نور بسیار کم است و باید سریع مسیر را ادامه دهیم تا سرما برایمان مشکلی ایجاد نکند.

8. آبشار جام: ارتفاع 9 متر، عمق آب 7 متر و طول حوضچه 36 متر

9. آبشار دماغه معروف به فراز: ارتفاع 12 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 4 متر

10. آبشار یادگار: ارتفاع 4 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 11 متر.  حوضچه بعد از آبشار یادگار، گهر نام دارد که پس‌ازآن مکانی معروف به پارکینگ وجود دارد که برای شب ماندن بسیار مناسب و گروه آذرخش برای زیبا شدن این منطقه اقدام به کاشت انواع درخت کرده است.

11. آبشار آذرخش: ارتفاع 45 متر، عمق آب 4 متر و طول حوضچه 11 متر.  این بلندترین آبشار تنگ رغز است که بعضی از آن فرود نیامده و از اطراف دست به سنگ عبور می‌کنند.

12. آبشار وداع: ارتفاع 38 متر، عمق آب 10 متر و طول حوضچه 11 متر

تنگ رغز- تنگه رغز

لوازم موردنیاز برای سفر به تنگه رغز

برای پیمایش تنگ رغز باید تجهیزات خاص دره نوردی و سنگ‌نوردی مانند هارنس، طناب مخصوص فرود، جلیقه نجات، کلاه ایمنی، کوله ضد آب و ابزارهای فرود مانند کارابین، دستکش فرود و... و کفش‌های مخصوص مانند کفش اسپرتکس و... همراه خود داشته باشیم.

تنگ رغز- تنگه رغز

بهترین فصل سفر

برای رفتن به این تنگ زیبا بهترین زمان برای پیمایش دره اردیبهشت تا اواخر مهر است.

بهار و تابستان: بهترین زمان برای سفر به تنگ رغز در فصل بهار و تابستان می‌باشد در فصل بهار آب تنگ رغز بیشتر و طبیعت زیباتر خواهد بود اما ممکن است سردی آب در این فصل برای شما قابل‌تحمل نباشد و نکته دیگری که ممکن است سفر شمارا تحت تأثیر قرار دهد ریزش باران‌های سیل‌آسا و ناگهانی این فصل است اما فصل تابستان برای افرادی با توانایی و آشنایی کمتر با طبیعت بهتر است.

پاییز و زمستان:در مهرماه تنها زمان مناسب برای سفر به این تنگ زیباست و بعدازاین زمان دیگر امکان دره پیمایی تا اوایل خردادماه نمی‌باشد.

تنگ رغز- تنگه رغز

اقامت

برای اقامت در این منطقه تنها می‌توان از اقامتگاه‌های شهر داراب استفاده کنید زیرا تنگ رغز از اولین روستا و آبادی فاصله دارد و منطقه‌ای مسکونی به چشم نمی‌خورد و اگر دوست داشته باشید می‌تواند در طبیعت شب را سپری کنید اگر چنین قصدی دارید بهتر است تجهیزات لازم مانند وسایل روشنایی و... را به همراه داشته باشید.

تنگ رغز- تنگه رغز

امکانات

این منطقه به دلیل بکر بودن امکانات خاص و چندانی ندارد و تنها در مسیر بازگشت سیم بکسل ها ولوله‌هایی است که برای راحت‌گذر کردن از صخره‌ها قرارگرفته‌اند

تنگ رغز- تنگه رغز

دیدنی‌های اطراف

پیمایش تنگ رغز یک روز از زمان شمارا می‌گیرد؛ اما اگر وقت داشتید و خواستید بیشتر در داراب بمانید و با طبیعت و جاذبه‌های اطراف تنگه رغز بیشتر آشنا شوید می‌توانید به این مکان‌های دیدنی اطراف هم سری بزنید:

آبشار فدامی داراب در حدود 155 کیلومتری تنگ رغز

آبشار گلابی در حدود 15 کیلومتری تنگ رغز

آبشار کاسه رود در حدود 125 کیلومتری تنگ رغز

آبشارفدامی -دراب

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.