جستجو

چالوس جاده زیبا تا انتهای افق

چالوس جاده زیبا تا انتهای افق
شاهرگ البرز

امروز می‌خواهیم سری به یکی از  جاده‌ها بزنیم و با معروف‌ترین و محبوب‌ترین جاده بین‌شهری ایران بیشتر آشنا شویم جاده‌ای که از زمان ساخته‌شدن تغییرات بسیاری در محیط اطراف خود ایجاد کرد و خود به یکی از بهترین مقاصد گردشگری تبدیل شد.از همان ابتدای مسیر مناظر زیبا و شگفت‌انگیز این جاده برخلاف جاده هراز خودنمایی می‌کند و همین مسئله باعث می‌شود تا ترافیک سنگین مسیر منتهی به چالوس و نوشهر قابل‌تحمل و لذت‌بخش باشد. کوه‌های بلند البرز که همواره پوشید از برف است و شیب ملایم جاده در کناره دره‌های که مملو از جنگل، چشم‌نواز است و البته در زمستان توقف در کنار جاده می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

در ادامه مطلب با ویسمن همراه باشید تا با این جاده زیبا و مناطق اطراف آن بیشتر آشنا شوید ...

جاده چالوس - chalous rod

جاده چالوس؟؟؟

یکی از محورهای اصلی برای رسیدن به شمال  و زیباترین جاده‌های ایران و محبوب‌ترین جاده بین‌شهری محسوب می‌شود.

مناظر خارق‌العاده و طبیعت بی‌نظیر مسیر، سفر در آن را بسیار لذت‌بخش کرده است. که بسیاری از مردم ایران در این جاده خاطرات خوش از سفر خوددارند

این جاده خود یکی از مقصدهای اصلی گردشگری استان البرز و مازندران محسوب می‌شود.

جاده چالوس - chalous rod

جاده‌ای مقصد

یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین جاده‌های ایران، جاده چالوس می‌باشد که این جاده کرج را به چالوس در استان مازندران متصل می‌کند و به دلیل کم‌نظیر بودن و چشم‌اندازهای طبیعی زیبا یکی از پرطرفدارترین مسیرهای تهران به مناطق شمال کشور شده و البته نام اصلی این جاده،59 می‌باشد .بسیاری این جاده را از زیباترین جاده ایران  زیباترین راه‌های جهان می‌نامند. این جاده  از مهم‌ترین جاده‌های دسترسی به شمال ایران به‌ویژه شهرهای غربی استان مازندران و شرقی استان گیلان به شمار می‌آید.

مسیری 168 کیلومتری که ابتدای آن از شهر کرج در استان البرز شروع و انتهای آن به استان مازندران و شهر چالوس ختم می‌شود جاده چالوس، خاطرات شیرین و تلخ فراوانی را در یاد بسیاری از مردم ایران زنده می‌کند و البته منظره‌های چشم‌نواز و بی‌نظیری که در مسیر جاده چالوس وجود دارند، آب‌وهوای تمیز و فرح‌بخش آن و دیدنی‌های زیبای راه، درستی این ادعاها را تائید می‌کنند خیلی‌ها باوجود مشکلات و سختی‌هایی که در این جاده ممکن است برایشان ایجاد شود، بازهم آن را به دیگر مسیرهای رسیدن به شمال ترجیح می‌دهند.

چرا این جاده تا این اندازه در بین مردم محبوب است ؟

جاده چالوس برای بسیاری از مردم تنها یک جاده که می‌توان با استفاده از آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر رسید، نیست. جاده چالوس بخشی از حافظه جمعی مردم ایران است در این جاده هرلحظه فضا و چشم‌انداز منظره روبرویتان تغییر می‌کند و در چند ساعت می‌توانید جلوه‌های متفاوتی از طبیعت را به تماشا بنشینند و این جاده چالوس است که به میزبانی‌تان می‌آید و شمارا به مهمانی زیبایی‌ها می‌برد

جاذبه‌های این جاده که با دیدن آن‌ها حس نوستالژیک سفر به شمال را در ما زنده می‌کنند و ما را با خود به دنیای پر از خاطرات خوب می‌برند . وجود رستوران‌های کوچ و بزرگ در ابتدای این جاده  ،تونل کندوان ، روستای سیاه‌بیشه و مه آلو بودن آن ،پیچ‌های هزار چم و شهر دوست‌داشتنی مرزن آباد که امروزه پرترافیک شده همگی دیدنی‌های هستند که خاطرات خوب گذشته را برای ما یادآوری می‌کنند

جاده چالوس - chalous rod

تاریخچه جاده چالوس

 جاده  آسفالته کرج –چالوس به‌طور رسمی در سال 1312 مورد بهره‌برداری قرار گرفت و دسترس ساکنان تهران و کرج را به استان مازندران (چالوس) آسان‌تر کرد و البته تا اواخر دوره قاجاریه راه ارتباطی میان شما و جنوب رشته‌کوه البرز وجود نداشت و تنها راه دسترسی به روستاهای این منطقه یک مسیر خاکی بود و با ساخت سد امیرکبیر در سال 1340 به جاذبه‌ها و دیدنی‌های این جاده افزود و طی زمان کوتاهی این منطقه به یکی از تفریحگاه‌های مهم گردشگری تبدیل شد.

در سمت انتهایی مسیر، در قسمت ورودی شهر چالوس نیز پل چالوس ساخته شد. عملیات ساخت این پل در بهمن‌ماه 1311 شروع شد و در آذرماه 1312 به پایان رسید. پلی فلزی و 140 متری با چهار دهانه بتنی در اطراف، که به‌وسیله اداره طرق (راه و شهرسازی) مازندران ساخته شد.

جاده چالوس - chalous rod

معرفی جاده چالوس

جاده چالوس از کرج در ارتفاع 1400 متری از سطح دریا به‌سوی شمال آغاز می‌شود و در نقطه گچسر (66 کیلومتری راه) به ارتفاع 2251 متری از سطح دریا و تا ارتفاع 3200 متری به بالای «قله کندوان» رسیده و به‌طرف مازندران ارتفاع کم کرده در دونا (در 95 کیلومتری) راه به ارتفاع 2468 متری، در مکارود (126 کیلومتری راه) به ارتفاع 760 متری، و در شهر چالوس در ارتفاع 75 متری از سطح دریا ختم می‌شود.

مناطق ورزشی مانند پیست اسکی دیزین و پیست اسکی خور و روستاهای همچون خور، آسارا، گچسر و واریان که به‌عنوان روستاهای هدف گردشگری کرج نیز شناخته‌شده‌اند در اطراف این جاده قرار دارند و از دیگر جاذبه‌های گردشگری محور كرج- چالوس است كه محدوده آن از بیلقان تا كندوان مسافتی به طول ۷۵ کیلومتر را در برمی‌گیرد و ازجمله چشمه‌های درمانی جاده چالوس می‌توان به چشمه «وله» در ۷۰ كیلومتری شمال شرق كرج در روستای وله، چشمه «گل كیله» در شمال كاخ شهرستانک در كوه‌های «بشم آهار» و هفت‌چشمه در اوایل جاده چالوس اشاره کرد و سالانه حدود ۱۳ میلیون جهانگرد و گردشگر داخلی از این جاده بازدید می‌كنند.

جاده چالوس - chalous rod

مسیر دسترسی

آدرس: استان البرز، کرج، جاده چالوس

برای رسیدن به جاده کرج چالوس باید خود را به استان‌های البرز و مازندران برسانید. از سمت استان البرز شهر کرج و از سمت استان مازندران شهر چالوس مبدأ سفر به این جاده محسوب می‌شوند.

اگر هم قصد دارید از شهر تهران به جاده چالوس دسترسی پیدا کنید می‌توانید با استفاده از اتوبان کرج و بزرگراه شهید لشگری (جاده مخصوص) از شهر خارج‌شده و خود را به با استفاده از تابلوهای راهنمایی به شهر کرج و ابتدای جاده چالوس برسانید.

جاده چالوس - chalous rod

روستای ارنگه

به مجموعه‌ای از 7 روستا بزرگ که در 18 کیلومتری جاده چالوس (تا ابتدای جاده روستای ارنگه) که 7 روستای کوچک را در خود جای‌داده ارنگه میگویند  که این روستا از توابع آسارا و شهرستان کرج می‌باشد اولین روستا در این منطقه ارنگه نام دارد و بعدازاین روستا ، روستاهای اَبهرک، جوراب یا گوراب، سرزیارت، جِی یا گِی، سیجان و خور، پشت سر هم در این منطقه قرارگرفته‌اند پیست اسکی خور نیز در روستای ارنگه قرار دارد  برای رفتن به این روستا حتماً باید از راهنمای محلی کمک بگیرید .

جاده چالوس - chalous rod

روستای ارنگه یکی از روستاهای قدیمی و تماشای جاده چالوس می‌باشد و باغ‌های فراوان میوه آن مانند سیب، گیلاس، گلابی، گردو و توت شهرت بسیار دارد. این روستا امروزه به دلیل هجوم افراد ثروتمند و ساخت خانه‌های مدرن و ویلایی در حال تبدیل‌شدن به دهکده‌ای خصوصی است. از دیگر مکان‌های دیدنی روستاهای منطقه ارنگه نیز می‌توان به آبشار خور و دره هفت‌چشمه گی اشاره کرد. اگر اهل طبیعت‌گردی هستید این روستاها در نزدیکی کرج می‌توانند مکانی جذاب برایتان باشند.

جاده چالوس - chalous rod

آبشار هفت‌چشمه و آدران

آبشار زیبا و دیدنی هفت‌چشمه در منطقه آدران در كیلومتر ۱۷ جاده كرج چالوس (تا خود آبشار) قرار دارد برای اینکه بتوانید به این آبشار زیبا بروید در در 15 کیلومتری راه، مسیرتان را به سمت جاده ارنگه تغیر داده این مسیر نیازمند پیاده روی می‌باشد راه رسیدن به آبشار لغزنده و در برخی جاها خطرناک می‌شود، به همین دلیل همراه داشتن لوازم موردنیاز مانند کفش مناسب، عصا، لباس و خوراکی مختصر لازم است.

جاده چالوس - chalous rod

مسیر دسترسی به این آبشار از کنار رودخانه عبور می‌کند و در برخی مکان‌ها بسیار تنگ و باریک می‌شود که مجبور می‌شوید برای گذر از آن از میان شکاف سنگ‌ها و صخره‌ها عبور کنید. گذشتن از این مسیر در زمان بارندگی اصلاً ایمن نیست. در میانه مسیر نیز تعدادی آبشار و چشمه وجود دارد که به آن‌ها هفت‌چشمه می‌گویند. پس از رسیدن به آبشار هفت‌چشمه، می‌توانید راهتان را ادامه دهید و درنهایت به آبشار وحشی و دیدنی آدران برسید؛ آبشاری تماشایی که در نزدیکی روستای ارنگه قرارگرفته و یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران محسوب می‌شود.

این روستای دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

جاده چالوس - chalous rod

روستای خوزنکلا

روستای خوزنَکلا از توابع دهستان آدران، دیگر روستای این قسمت از مسیر است که در 18 کیلومتری جاده کرج-چالوس (تا ابتدای جاده روستای خوزنکلا) قرار دارد. این روستا برای آب‌وهوای معتدل و رودخانه کرج که از میان آن عبور می‌کند و به آن جلوه باصفایی داده، معروف است

این روستای دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

جاده چالوس - chalous rod

ابتدا مسیر و میدان امیرکبیر

برای ورود به این جاده زیبا و بی‌نظیر ابتدا باید به شهر کرج برویم و سپس ازآنجا وارد جاده چالوس شویم که این جاده از محله کَلاک نو در کرج آغاز می‌شود و به سمت میدان و پارک امیرکبیر ادامه پیدا می‌کند  در ادامه مسیر رستوران‌های بین‌راهی زیاد وجو دارند که عهده‌ای برای خوش‌گذرانی و تفریح به اینجا آمده‌اند

جاده چالوس - chalous rod

رودخانه کرج و سد امیرکبیر

پس از گذر از رستوران‌های ابتدای راه و آبشار هفت‌چشمه، به یکی از مشهورترین سازه‌های جاده چالوس و معروف‌ترین سدهای ایران، سد امیرکبیر یا سد کرج می‌رسیم. و وجود روستای واریان که مانند جزیره‌ای کوچک در آن‌سوی آب دریاچه سد کرج که سازه‌ای باشکوه که در 25 کیلومتری جاده کرج-چالوس بر روی رودخانه کرج ساخته‌شده و وجود رودخانه کرج به‌موازات این جاده زیبای های جاده چالوس را دوچندان کرده است ...

این جاده دارای رودخانه‌های آب شیرین متعددی همچون رودخانه‌های وارنگه رود و شهرستانک است كه همه شاخه‌هایی از رودخانه اصلی كرج هستند. رودخانه پرآب كرج از ایام باستان دارای آب فراوانی بوده كه آب مناطق شهریار، ساوه، كرج و بخش‌هایی از تهران را تأمین می‌كرد این جاده علاوه بر رودخانه کرج دارای رودخانه‌های آب شیرین متعددی همچون رودخانه‌های وارنگه رود و شهرستانک است كه همه شاخه‌هایی از رودخانه اصلی كرج هستند.

درگذشته مسیر این رودخانه تا قم هم ادامه داشت اما امروزه این رودخانه حتی قادر به تأمین نیاز آب آشامیدنی شهر كرج هم نیست

جاده چالوس - chalous rod

روستای واریان

این روستا مانند جزیره‌ای در سمت شرقی سد کرج قرارگرفته و تنها راه دسترسی به آن از طریق قایق‌سواری بر روی سد کرج می‌باشد  روستایی پلکانی که منظره آن از جاده چالوس در کنار دریاچه سد کرج بسیار تماشایی است. البته امکان بازدید از این روستا برای گردشگران وجود ندارد

جاده چالوس - chalous rod

آسارا

این بخش از شهر آسارا و سه دهستان تشکیل‌شده و با دارا بودن ۵۶ روستا حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد و 80 کیلومتر از مسیر جاده چالوس در این بخش قرار دارد و با دارا بودن ۳ قله بالای ۴ هزار متر، پیست اسكی بین‌المللی دیزین، از مناطق مهم گردشگری ورزشی محسوب می‌شود.در ابتدای ورود به آسارا از سمت کرج نخستین جاذبه‌ای که به چشم می‌خورد قلعه تاریخی صلصال است که قدمت آن به دوران پیش از اسلام بازمی‌گردد ازنظر منابع تاریخی و طبیعی چنان غنی است که ظرفیت لازم برای ایجاد صنعت جهانگردی و گردشگری بین‌المللی را نیز دارد .

جاده چالوس - chalous rod

روستای مورود

در32 کیلومتری جاده چالوس روستای به نام مورود  قرار دارد که آبشاری بسیار زیبا و دیدنی  به نام چهارصدتنور در این روستا واقع‌شده و گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند و در نزدیکی روستا و در سمت راست جاده چشمه‌ای قرار دارد که تمام فصل‌های سال پر آب  است و  لاله‌های قرمز و گل‌های زرد که در اردیبهشت‌ماه در دامنه کوه‌های اطراف می‌رویند و وجود این چشمه جلوه‌ای خاصی به این مسیر بخشید که از دیدنی‌های  فوق‌العاده این روستا به‌حساب  می‌آیند

این روستای دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

جاده چالوس - chalous rod

روستای پل خواب

این روستا که در 33 کیلومتری جاده  و در نزدیکی رودخانه کرج قرار دارد و معروفیت این روستا به علت وجود قله‌ها و صخره‌های که دارد بسیار معروف است  و یکی از مقاصد  کوه‌نوردی و صخره‌نوردی محسوب می‌شود . در ایام تعطیل و به‌ویژه تابستان‌ها بسیاری از مسافران در این روستا چادر برپا و پیک‌نیک می‌کنند و از مناظر بی‌نظیر این روستا لذت می‌برند

این روستای دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

روستای تکیه سپهسالار

نام یکی دیگر از روستای بخش آسارا ، روستای تکیه سپسالار می‌باشد که از میان این روستا رودخانه‌ای کوچک عبور می‌کند که سر سبزی و نشاط را به این روستا بخشیده و به علت  وجود امام‌زاده‌ای که در آن قرار دارد این روستا معروف شده . امامزاده ابراهیم (ع) ملقب به سپهسالار که نسب ایشان به امام سجاد (ع) می‌رسد. این آستانه متبرک درون غاری در کوهی که مشرف‌به روستاست قرارگرفته است و به همین جهت خیلی‌ها را برای بازدید و زیارت به‌سوی خود می‌کشاند.

این روستای دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

شهر آسارا

شهر آسارا، مرکز بخش آساراست. این شهر پیش از سال 87، روستای آسارا بود؛ اما در این سال با تجمیع روستاهای "ری زمین"، "سیرا" و "پل خواب" به‌عنوان شهر آسارا شناخته شد. این شهر برای محصولات لبنیاتی خود بسیار معروف است و خیلی از گردشگران، از فروشگاه‌های این شهر انواع محصولات لبنی محلی موردنیازشان مانند سرشیر، ماست، کره، دوغ و ... تهیه می‌کنند.

این روستای دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

روستای همه‌جا

بعد از عبور از شهر آسارا مسیر کوتاهی به چش می‌خورد که ما را به سمت روستای همه‌جا راهنمایی می‌کند روستای که دارای درختان فراوان گرد و سیب است و این روستا به علت داشتن قله‌های 3772 متری کرچان و 3370 متری هزار بند  بسیار معروف می‌باشد و در این روستا درختی چند صدساله و با قطر ده متر وجود دارد که در میان اهالی روستا به درخت "آقادرا" شهرت دارد .

این روستای دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

روستای شهرستانک

یکی از معروف‌ترین روستای جاده چالوس ، روستای شهرستانک می‌باشد که در 50 کیلومتری و سمت راست جاده قرارگرفته و از ییلاقات زمان قاجار محسوب می‌شود  از دیدنی‌های این روستا می‌توان به کاخ ناصری، قلعه دزبند و کوچه‌باغ‌های باصفای آن اشاره کرد.

این روستای دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

از دیگر روستاهای این بخش از مسیر می‌توان به روستاهای ماهان، چنارستان، وینه، کیاسر، ری زمین و ... اشاره کرد.

در مسیر روستای گچسر

بعد از عبور از یک‌سوم مسیر و پشت سر گذاشتن پیچ‌های جاده به روستای معروف به نام گچسر می‌رسیم و دیدنی‌های زیبایی در این قسمت از جاده چالوس وجود دارد که در این قسمت به معرفی مختصر آن‌ها می‌پردازیم.

باغ لاله گچسر

باغ لاله گرماب یکی از دیدن‌های متفاوت و جذاب جاده چالوس می‌باشد که در بین مردم به‌اشتباه باغ لاله گچسر  شناخته می‌شود این باغ بسیار زیبا در 45 کیلومتر جاده چالوس واقع‌شده تاریخ احداث آن به سال 1360 بازمی‌گردد که انواع مختلفی از گونه‌های لاله را در خود جای داد . و هرساله گردشگران زیادی از این باغ 10 هزار متری و گل‌های زیبای آن دیدن می‌کنند. البته همه‌ساله در اواسط اردیبهشت به مدت دو هفته درهای باغ لاله به‌صورت رایگان به روی گردشگران باز می‌شود.

این روستای دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

روستای گرماب

در کیلومتر 55 جاده کرج به چالوس روستای به نام گرماب قرار دارد که این روستا یکی از مکان‌های معروف  تولید گل‌های بازار تهران مانند پائونیا، مارگریت، صدفی، نرگس، لیلیوم و لاله و از همه معروف‌تر گل گلایل به شمار می‌رود.

این روستای دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

روستای حسنکدر

روستایی در 60 کیلومتری جاده چالوس  به نام حَسنَکدَر  قرار دارد که این روستا جاذبه‌های طبیعی، مذهبی و تاریخی زیادی را در خود جای‌داده و این روستا به علت  وجود چشمه‌های آب‌معدنی متعدد و چشمه‌های آب گازدار با طعم‌های تلخ و شیرینش بسیار معروف شده . یک از این چشمه‌های معروف که هنوز آب آن خشک نشده چشمه چاخان  می‌باشد . خانه‌هایی با نمای قرمز، معدن سنگ قرمز ، امام‌زاده حسن (ع) و ... از دیدنی‌های این روستا محسوب می‌شوند.

این روستای دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

روستای گچسر

یکی دیگر از معروف‌ترین روستاهای این جاده که قدمت بسیاری دارد گچسر می‌باشد آب‌وهوای خنک و دلپذیر، نزدیکی به پیست اسکی دیزین، غار یخ مراد، درخت‌های گوناگون میوه، رودخانه و چشمه‌سارهای فراوان با خاصیت درمانی و معادن گچ این روستا را به یکی از جاذبه‌های تماشایی مسیر تبدیل کرده است.

این روستای دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

پیست اسکی دیزین

دیزین  در 63 کیلومتری جاده چالوس(تا ابتدای جاده پیست اسکی دیزین)، که در حدود 123 کیلومتر از ابتدای جاده چالوس فاصله  داد و با 23 پیست، 4 تله کابین، 2 تله سیژ، 7 تله‌اسکی و ... یکی از مهم‌ترین پیست‌های اسکی ایران به‌حساب می‌آید و  میزبان بازهای بین‌المللی اسکی ، اسکی‌بازان ایرانی و خارجی می‌باشد و برای بازی‌های زمستانی  از آذرماه تا اردیبهشت‌ماه و همچنین برای بازی‌های اسکی روی چمن می‌توان از این پیست استفاده می‌شود

این پیست دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

تونل کندوان

در 69 کیلومتری جاده چالوس و از سردترین  و بلندترین بخش‌های مسیر و معروف‌ترین تونل ایران با داستان‌ها و افسانه‌های مختلفی که در مورد آن شکل‌گرفته تونل کندوان می‌باشد.

 تونل کندوان ۱۸۸۷ متر طول، عرض تونل 7 متر و ارتفاع آن ۶ متر بود و این  در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۱۷ توسط رضاشاه پهلوی افتتاح شد. قبل از احداث این تونل، راه میان کرج و چالوس در پنج ماه از سال غیرقابل‌عبور بود کار ساخت این تونل به مسافت هزار و ۸۸۶ متر و عرض ۵ تا ۷ و ارتفاع ۶ متر، با ادوات و ابزار آن زمان که کلنگ و تیشه بود، تنها سه سال به طول انجامید. طی این عملیات 90.000 مترمکعب سنگ و خاک کنده و از تونل خارج‌شده است. در قسمت‌های سنگی در حدود 46.400 کیلوگرم دینامیت مصرف‌شده است. طاق تونل به‌استثنای قسمتی که به‌صورت طبیعی سنگی است در بیشتر قسمت‌های آن از سنگ و ملات ساخته‌شده است به این منظور22700 مترمکعب سنگ و 5850 تن سیمان به‌کاررفته است. با احداث این تونل ۱۳ کیلومتر از مسیر مرکز کرج به چالوس کاسته و چون پیش از آن برای طی این مسیر باید کوه دور زده می‌شد.

هم‌اکنون در کنار این تونل آشکده های قرار دارند که در میان مردم از محبوبیت خاصی برخوردار هستند و مسافران را در کنار سرمای جاده به خوردن آش داغ و دل‌چسب دعوت می‌کنند و خاطرات و لحظات خوشی را برای مسافران رغم می‌زنند.

رفتن به روستاهای پل زنگوله ، سیاه‌بیشه و هریجان در ادامه مسیر (به استان مازندران خوش‌آمدید)

بعد از عبور از تونل کندوان و گذشتن از چند پیچ‌وخم کوچک و بزرگ به پایان محدوده استان البرز می‌رسیم و وارد محدود زیبا و پهناور استان مازندران می‌شویم  و هوای در این منطقه سرد است بعد از عبور از روستای زنگوله کم‌کم هوای مه‌آلود از راه در برابرمان قرار می‌گیرد  که نشان‌دهنده رسیدن ما به روستای سیاه‌بیشه می‌باشد و بعد از عبور از این روستا به روستای هریجان می‌رسیم که باهنر سفالگری و مناظر دیدنی خود در انتظار ما خواهد بود

روستای پل زنگوله( راه رسیدن به یوش و بلده )

این روستا که در 79 کیلومتری جاده چالوس (تا ابتدای جاده روستای پل زنگوله) قرار دارد از توابع کلاردشت در استان مازندران به‌حساب می‌آید و ازاینجا می‌توان به سمت  روستای یوش و بلده که زادگاه نیما یوشیج می‌باشد راهی شویم و گشتی متفاوت را در جاده چالوس تجربه کنیم.

جاده چالوس - chalous rod

روستای سیاه‌بیشه

بعد از عبور از روستای پل زنگوله و در 82 کیلومتری جاده چالوس (تا ابتدای جاده روستای سیاه‌بیشه) به روستای می‌رسیم که در مهمی غلیظ و گاه تیره و ابرهاب پراکنده فرورفته می‌رسیم این روستا سیاه‌بیشه نام دارد در این روستا خانه‌ها در نزدیکی هم و سقف‌های شیروانی ،درختان سبز ، مه و کیسه‌های ماست آویزان شده از مغازه‌های کنار جاده همگی در کنار هم منظره‌ای زیبا و بی‌نظیر را رغم می‌زنند

 این روستا دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

روستای هریجان

هریجان یکی از روستاهای بخش کلاردشت شهر چالوس  روستای هریجان است که در 86 کیلومتری جاده چالوس (تا ابتدای جاده روستای هریجان) قرار دارد و باوجود مناطق خوش آب‌وهوا، علفزارهای وسیع، باغ‌های گل و آبشاری بلند، گردشگران بسیاری را به سمت خود می‌کشاند. بهترین زمان سفر برای لذت بردن از زیبایی‌های روستای هریجان، اردیبهشت‌ماه است.

گردنه هزار چم و عبور از پیچ‌وخم‌های جاده

بعد از گذشتن از روستای سیاه‌بیشه به یکی از خطرناک‌ترین و معروف‌ترین بخش جاده چالوس می‌رسیم . گردنه هزار چم با پیچ‌های بسیار تندش در 93 کیلومتری جاده چالوس (تا ابتدای شروع پیچ‌ها) قرار دارد البته این محدوده نه‌تنها به علت پیچ‌های تندش که یک‌لحظه غفلت باعث یک‌عمر پشمانی است بلکه برای مناظر و خارق‌العاده‌اش نیز معروف است که ازیک‌طرف دره‌ها و از طرفی دیگر  صخره‌ها زیبایی کوهستان البرز در مقابل ما قرار دارد بعد از گذشتن از این پیچ‌ها بالاخره به پائین جاده می‌رسیم که در اینجا به صخره‌ای که به نام صخره‌های هفت‌خواهران یا هفت برداران مشهور هستند می‌رسیم.

 مرزن‌آباد

تقریباً دوسوم از مسیر را گذرانده‌ایم و به بخش‌های پایانی مسیر رسیده‌ایم هنوز بخشی از زیبایی‌های جاده در انتظار ماست و کم‌کم با طی کردن مسیر به رطوبت هوا و سرسبزی و تازگی مناظر  نیز اضافه می‌شود .

بخش دیگر از راه شهر مارس آباد است برای رسیدن به این شهر باید از روستاهای انارک، دزدبند و مکارود عبور کنیم  این شهر محل مناسبی برای استراحت، خرید سوغاتی، خوردن غذایی سبک و تجدیدقواست. همچنین راه رسیدن به جاده عباس‌آباد-کلاردشت نیز از این شهر می‌باشد .

شهر مرزن آباد

این شهر از توابع شهرستان چالوس و در 123کیلومتری جاده چالوس و در محل تلاقی دو رودخانه چالوس و برارود و دامنه تپه‌های کوهستانی واقع‌شده  و به شهر اکسیژن نیز  شهرت دارد  این شهر در ارتفاع 450 تا 650 متری سطح دریا قرارگرفته و به علت وجود درختان میزان اکسیژن فراوان است و به علت داشت آب‌وهوایی خوب از گذشته‌های دور محل سکونت بود و مسجد مارس آباد نیز یکی از معروف‌ترین محل‌های استراحت برای گردشگران است  و خرید سوغاتی و تنقلات از مغازه‌های اطراف  یکی دیگر از  خوش‌گذرانی‌های این شهر می‌باشد .

این روستا دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

جاده عباس‌آباد-کلاردشت

مسیر عباس‌آباد به کلاردشت و مارس آباد یکی از رویایی ترین و بی‌نظیرترین جاده‌های جنگلی کشور است که در 123 کیلومتری جاده چالوس (تا ابتدای جاده عباس‌آباد به کلاردشت و مرزن آباد)، قرار دارد این مسیر جنگلی زیبا ابتدا مارس آباد را به کلاردشت و ازآنجا کلاردشت را به عباس‌آباد و تنکابن وصل می‌کند شما نیز اگر قصد سفر به رامسر و تنکابن رادارید و وقت کافی نیز دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از این جاده زیبا به سفر خود ادامه دهید . البته حتماً پیش از انتخاب جاده عباس‌آباد به کلاردشت از باز بودن آن مطمئن شوید زیرا در زمان‌های مختلف سال، ممکن است اینجا به دلیل بارش برف و باران‌های شدید بسته باشد.

روستای کندلوس

از دیگر دیدنی‌های اطراف که از طریق جاده کرج – چالوس می‌توان به آن دسترسی داشت روستای تماشایی و کاملاً متفاوت کندلوس نوشهر است که در 129 کیلومتری جاده چالوس (تا ابتدای دوراهی کجور ) قرارداد و بعد از عبور از مارس آباد  در جاده 7 کیلومتر به‌پیش می‌رویم و به درو راهی کجور می‌رسیم  و وارد دوراهی می‌شویم و پس از طی 42 کیلومتر و گذشتن از جاده کوهستانی و در میان کو های البرز به روستای کندلوس می‌رسیم

این روستا دارای امکانات اقامتی برای مسافران می‌باشد .

عبور از آزادراه تهران شمال یا جاده 59

بعد از شهر مرزن آباد و عبور از آن راهی چالوس می‌شویم و برای رسیدن به این شهر دو انتخاب در پیش روی خودداریم یا از سمت آزادراه تهران-شمال و یا مسیر قدیمی جاده را ادامه می‌دهیم البته هر دو این جاده‌های زیبای خاص و مزیت‌های خود رادارند و این قسمت زیباترین بخش جاده می‌باشد سرسبزی جاده و رودخانه و هوای ناب و خاص کوهستانی تمام خستگی مسیر را از تنمان خارج می‌کند

مسیر آزادراه تهران- شمال

در این مسیر برخلاف دیگر قسمت‌های جاده چالوس چندان از پیچ‌های تند خبری نیست و کیفیت بالای آسفالت و استاندارد بودن راه، رانندگی در آن را لذت‌بخش می‌کند که همچنین استفاده از این راه باعث کوتاهی مسیر نیز می‌شود. . قطعه شماره چهار آزادراه تهران-شمال به طول 20 کیلومتر از سه‌راهی دشت نظیر آغاز می‌شود و با رسیدن به جاده ساحلی چالوس به پایان می‌رسد.  اینجا می‌توانید تا سرعت 100 کیلومتر بر ساعت در میان کوه و جنگل برانید و از زیبایی‌های بی‌مانند مناظر اطراف لذت ببرید.  البته برای عبور از این آزادراه باید عوارض پرداخت نمایید

مسیر جاده 59

این مسیر قدیمی نسبت به مسیر آزادراه تهران – شمال طولانی‌تر و دارای پیچ‌وخم بسیاری است اما در کنار جاده رستوران‌ها ، مغازه‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی به چشم می‌خورد که می‌توان برای استراحت به آن‌ها مراجعه کرد و از فضای اطراف نهایت لذت را برد .روستای دوآب و روستای پل کرات در مسیر این جاده قرارگرفته‌اند و رود زیبای چالوس هرلحظه در مسیر، از مسافران دلربایی می‌کند.

پارک جنگلی فین

در نزدیکی جاده چالوس و 145 کیلومتری آن پارک جنگلی فین که تنها 6 کیلومتر  با محور اصلی جاده فاصله دارد و از زیباترین پارک‌های منطقه است که این پارک زیبا بعد از پلیس‌راه چالوس واقع‌شده و داری امکاناتی همچون آلاچیق، کلبه، مکان مناسب جهت نصب چادر، رستوران، مغازه‌های مختلف، میز، نیمکت و جایگاه بازی بچه‌ها می‌باشد پارک جنگلی فین با پوشش انبوه جنگل و عبور رودخانه چالوس از میان یکی از زیباترین مکان‌ها برای استراحت و لذت بردن از مناظر طبیعی شمال محسوب می‌شود.

این پارک امکان اقامت کمپینگ دارد

انتهای مسیر

انتهای مسیر جاده چالوس ، جاده ساحلی و پل کمربندی می‌باشد جایی که جاده شماره 59 و آزاده راه تهران- شمال در آنجا به اتمام می‌رسند و وارد شهر چالوس می‌شویم و این شهر خود به تنهای شهر فوق‌العاده تماشای و دیدنی با جاذبه‌هایی مانند شهرک توریستی نمک‌آبرود، کاخ چایخوران، کاخ ملکه مادر، پل فلزی، قسمتی از منطقه کلاردشت، سواحل دریای خزر و ... گردشگران را به‌سوی خود می‌خواند.

برچسب ها : جاده های کشور
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.