جستجو

پالنگان ماسوله‌ای بر قامت کوه‌های کردستان

پالنگان ماسوله‌ای بر قامت کوه‌های کردستان
روستای در دل کوه

امروز با ویسمن قصد داریم تا راهی روستایی شگفت‌انگیز شویم روستای در میان دو کوه...

به روستای سفر می‌کنیم که با معماری پلکانی خانه‌های خود در یک منطقه کوهستانی چشمان مار به خود خیره می‌سازد. قصد داریم تا باهم راهی استان کردستان و شهرستان کامیاران شویم و با گذشتن از یک جاده پرپیچ‌وخم و رؤیایی به مقصدمان یعنی روستای پالنگان برسیم و با دیدنی‌ها، سوغاتی، مردم روستا و تاریخچه آن آشنا شویم ...

در مطلب قبلی درباره روستاهای پلکانی، ماسوله‌های پنهان‌شده در ایران سخن گفتیم و آن‌ها را معرفی کردیم حال زمان آن رسیده تا آن‌ها را برای شما معرفی کنیم یکی از این روستاهای زیبا پالنگان است که زیبایی‌هایش را به ما نشان دهد.

با ویسمن همراه باشید...

پلنگان - Palangan

چرا روستای پالنگان؟

معماری این روستا ما را به یاد ماسوله می‌اندازد اما این روستا در قلب کوه است.

این روستا به‌وسیله رودخانه به دو قسمت تقسیم‌شده.

در این روستاها غذاهای خوشمزه در انتظار شماست و می‌توانید آن‌ها را تجربه کنید یکی از این تجربه‌های خوشمزه ماهی کبابی است.

مردم این روستا بسیار مهمان‌نواز هستند.

پلنگان - Palangan

آشنایی با روستای پالنگان

در ابتدای اورامان کردستان و در میان دره تنگی ور، زندگی به گونه دیگری در جریان است و خانه‌های که در اینجا به‌صورت پلکانی ساخته‌شده‌اند و عبور رودخانه از میان آن‌ها روستا را به دو قسمت تقسیم کرده است و خانه‌های که از قدیم در این روستا مانده قدمت این روستا را برای ما یادآور می‌شوند این روستا به علت قدمت و فرهنگ و تاریخ خود با شماره 31221 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

پلنگان - Palangan

پالنگانی که امروزه پابرجاست در یک تا دو کیلومتری پالنگان قدیم قرارگرفته است و حدوداً 500 سال قدمت دارد و در سال 1046 حدود 100 سال پس از ویرانی توسط مردمی غیر پالنگانی ساخته‌شده است. سازندگان پالنگانِ جدید مردمانی مذهبی و روحانی بوده‌اند که اهالی هنوز هم‌چشمه‌ها و محله‌هایی را به نامشان همچون باغ شیخ عمر، بیلو شیخ علاء دین می‌شناسند. در ساخت مسجد، آجرهای پالنگان قدیم و آثار هلوخان ازجمله پایه‌های بنای قلعه را به کار گرفته‌اند.

پلنگان - Palangan

نام‌گذاری روستا

در مورد دلیل نام‌گذاری روستا چندین روایت وجود دارد. عده‌ای از مردم می‌گویند به دلیل وجود پلنگ در پالنگان و کوه‌های اطراف آن این نام را آن نهاده‌اند. برخی دیگر وجود مركز حكومت قدرتمند در این روستا را دلیل نام‌گذاری آن به این صورت می‌دانند. برخی دیگر هم می‌گویند پال در زبان كردی و محلی به معنی تكیه دادن بوده است و این روستا به دلیل شیب زیادی که دارد به نام پالنگان شناخته می‌شود.

پلنگان - Palangan

زندگی و فرهنگ مردم منطقه

این روستا نزدیک به هزار نفر جمعیت دارد که از پیروان دین اسلام و مذهب سنی هستند و به لهجه اورامی تکلم می‌کنند. لباس کردی محلی بر تن همه ساکنان این منطقه دیده می‌شود و سیمای خاصی را به این دیار می‌بخشد. گندم، جو، میوه‌هایی ازجمله انار، توت‌فرنگی، هلو، زردآلو و انجیر و محصولات لبنی ازجمله تولیدت مردمان سخت‌کوش این روستا محسوب می‌شود که به کشاورزی و دام‌پروری اشتغال دارند.

پلنگان - Palangan

پرورش ماهی و زنبورداری نیز از دیگر مشاغل مردم روستاست که روزی‌شان را تأمین می‌کنند. زنان روستا به تولید صنایع‌دستی رنگارنگ مشغول هستند و به امرارمعاش خانواده یاری می‌رسانند.

پلنگان - Palangan

دیدنی‌های روستای پالنگان

این روستا دارای دیدنی‌های زیادی می‌باشد تا مسافران با دیدن آن‌ها لذت ببرند و خاطرات و اوقات خوشی را برای خود رغم بزنند

در ادامه به معرفی کوتاهی از این جاذبه‌ها می‌پردازیم.

پلنگان - Palangan

 معماری پلکانی

روستای پلنگان در میان کوه و به‌صورت پلکانی ساخته‌شده و پشت‌بام خانه پائینی به‌عنوان حیاط منزل بالایی مورداستفاده است و مصالح به‌کاررفته در ساخت خانه‌ها، بومی و اغلب سنگ می‌باشند که به روش خشکه‌چینی بر روی‌هم قرارگرفته‌اند یعنی بدون استفاده از ملات در کنار هم سنگ‌ها و یا عناصر ساختمانی چیده شده‌اند.

برای ساخت این خانه‌ها بدنه کوه را تراشیده‌اند تا فضای لازم را ایجاد کنند و بعد در آنجا خانه‌های سنگی را بنا کردند این خانه نشان از دانش کهن خانه‌سازی مردم قدیم دارد که نوع معماری را بافرهنگ و شرایط محیط هماهنگ می‌کردند

پلنگان - Palangan

جاذبه‌های طبیعی روستا

پالنگان باغ‌های زیبا در بخش غربی روستا، جلوه خاصی به آن بخشیده‌اند و چشم‌اندازی سرسبز را به نمایش می‌گذارند. این روستا همانند مناطق اطراف در کردستان طبیعتی زیبا و تماشایی دارد

20 چشمه در دره تنگی ور و در فاصله ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی پالنگان وجود دارند که آب زلال خود را از قلب زمین در رودخانه تنگی ور جاری می‌سازند. در میانه راه آبشارهای دیدنی به چشم می‌خورند که بر زیبایی منطقه می‌افزایند. این رودخانه بعد از پشت سر گذاشتن روستا در حدود 300 متری غرب پالنگان به رودخانه پرآب سیروان می‌ریزد.

پلنگان - Palangan

 جاذبه‌های تاریخی و قلعه پالنگان

در بالای کوه و کنار روستا و در 800 متری جنوب شرقی قلعه پالنگان قرارداد که یادآور تاریخ برای بازدیدکنندگان آن منطقه می‌باشد آنچه درباره این قلعه درست به نظر می‌رسد حکایت از آبادانی قلعه تا قرن دهم قمری دارد و همچنین اسناد تاریخی موجود تخریب قلعه به دستور شاه صفی در سال 1046 را تائید می‌کنند اما در مورد بنیان‌گذار و سازنده آن نظری وجود ندارد و آثار اتاق‌ها، آتشکده و پل‌های قدیمی هنوز هم در آن دیده می‌شوند.

بقایای مساجد، منازل قدیمی و گورستان تاریخی نیز حرف‌هایی برای گفتن دارند و علاقه‌مندان را به‌سوی خود جلب می‌کنند.

پلنگان - Palangan

بازی‌ها و آداب‌ورسوم مردم این منطقه

عشایر کرد در فصل‌های بهار و تابستان که هوا رو به گرمی می‌رود به این منطقه می‌آیند و با اجرای مراسم سنتی خود همانند موسیقی گریان چپله و سیاچمانه حال و هوای خاصی به منطقه می‌دهند.

از دیگر مراسم مردم این روستا می‌توان به روشن کردن و چرخاندن مشعل‌ها و همچنین روشن کردن آتش‌بر بلندی‌های روستا اشاره کرد که در ماه اسفند برای استقبال از نوروز برگزار می‌شود که این مراسم با رقص و پای‌کوبی همراه است و در طول سال مراسم مذهبی، شب یلدا و... گردشگران را به‌سوی این روستا می‌کشاند.

پلنگان - Palangan

فصل پائیز و زمستان در این روستا ایام غیر کاری ساکنان روستا به‌حساب می‌آید و سروصدای بازی‌های محلی مانند اسب‌سواری، گرز بازی، غل‌غلان، بار باران، کوشه کوشه و چاک‌چاک در کوچه‌های روستا طنین‌انداز می‌شود و شادی و نشاط را به ارمغان می‌آورد. اگر خوش‌شانس باشید شاید بتوانید دربازی‌های سنتی مردم روستا هم شرکت کنید و هم‌بازی آن‌ها شوید.

پلنگان - Palangan

 یکی از دیدنی‌ترین مراسم روستا رقصی است که به آن هل پرکی می‌گویند که هر حرکت آن نمادی از رزم درگذشته را به نمایش می‌گذرد. حتماً نباید بساط عروسی به پا باشد تا این رقص در روستا انجام شود. در هرزمانی که به روستا بروید ممکن است شاهد این رقص باشید.

پلنگان - Palangan

تفریحات در روستای پالنگان

در پالنگان می‌توانید به انجام تفریحات زیر مشغول شوید:

گشت‌وگذار و عکاسی:

سفر به این روستا و تماشای معماری و چشم‌انداز روستا و شنیدن صدای آب به‌قدری جذاب هستند که شمارا به سمت روستای پلنگان می‌کشاند در این روستا شما می‌توانید مناظر زیبای را برای سوژه عکاسی خود بیابید که همه آن‌ها منتظر لنز دوربین شما هستند تا تمامی آن‌ها را ثبت کنید.

پیک‌نیک و آب‌بازی:

وسایل پیک‌نیک خود را بردارید و با دوستان و یا خانواده به این منطقه بروید و با گذراندن یک روز خاطره‌انگیز در این روستا و آب‌بازی و شیطنت در کنار آبشارها و... خاطرات خوشی را برای خود و خانواده‌تان رغم بزنید.

شکم گردی:

رستوران‌های کوچکی در کنار رودخانه سیروان وجود دارند که غذاهای محلی را سرو می‌کنند یکی از جاذبه‌های که مسافران را به این روستا می‌کشند این غذاهای خوشمزه محلی و البته طعم خوش ماهی کبابی‌های آن است که این ماهی کبابی‌ها با سبزیجات مخصوص طبخ می‌شود در این کنار این غذا می‌توانید از طعم دلمه‌های سنتی؛ آش دوغ و خوراکی‌های خوشمزه دیگر نهایت را لذت ببرید

پلنگان - Palangan

شب‌نشینی:

در پلنگان وقتی شب از راه می‌رسد جلوه‌های خاص به روستا می‌دهد که با انتخاب اقامت خود به چشم‌انداز روستا می‌تواند در زمان روشن شدن چراغ خانه‌های روستا جلوه‌ای تازه از این خانه‌ها را ببینید پس در این روستا فکر خوابیدن ازسرتان بیرون کنید اگر خواستید می‌توانید به یکی از رستوران‌ها رفته و با صاحب آنجا هم صبحت شوید تا برایتان داستان‌های جالب بگوید.

پلنگان - Palanganاقامت در روستای پالنگان

در این روستا هنوز مسافرخانه‌ها و هتل‌ها راه پیدا نکرده‌اند اما این دلیل نمی‌شود تا شما نگران اقامت خود در این روستا باشید شما می‌توانید در این روستا تجربه‌ای خاص از اقامت را داشته و با هزینه مناسب گزینه‌های خوبی را در میان خانه‌های پلکانی روستا پیدا کنید و شب را همانند مردم روستا بگذارید البته اگر بخواهید در یک مهمانسرا اقامت داشته باشید باید بگوییم که اولین مهمانسرا با این روستا 110 کیلومتر فاصله دارد و گزینه‌ای دیگر برای اقامت شما در این روستا برپایی کمپ در طبیعت می‌باشد.

پلنگان - Palangan

امکانات روستای پالنگان

توجه داشته باشید که سطح هیچ‌یک از این امکانات لوکس نیست و باید کیفیتی متناسب با فضای روستایی انتظار داشته باشید و در پالنگان امکانات نسبتاً خوبی برای گردشگران وجود دارد. یادتان باشد که اگر یک روستا امکاناتی شهری داشته باشد دیگر آن تجربه ناب را برایتان نخواهد داشت. امکاناتی که در پالنگان می‌توانید بر روی آن‌ها حساب بازکنید عبارت‌اند از:

سرویس بهداشتی ، مسجد ، خانه‌های محلی برای اقامت ، خودپرداز بانک کشاورزی ، مغازه‌های کوچک و محلی، رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها.

سوغات و صنایع‌دستی پالنگان

ازجمله سوغاتی‌های پالنگان کشک محلی، گیوه، روغن و عسل طبیعی هستند که در منطقه شهرت خاصی دارند. تهیه ماهی از واحد شیلات در کنار روستا نیز توسط مسافران صورت می‌گیرد. البته در فصل مناسب میوه‌هایی ازجمله انار، توت‌فرنگی، هلو، زردآلو و انجیر نیز در این روستا قابل تهیه هستند.

 گیوه‌بافی، جاجیم‌بافی و موج بافی ازجمله صنایع‌دستی روستا به شمار می‌روند که زنان با عشق به آن مشغول هستند و محصولاتشان را به گردشگران عرضه می‌کنند. موج یا رختخواب‌پیچ، دست بافته‌ای با طرح‌های متنوع است که ماده اولیه آن پشم است و در ماه‌های سرد سال به‌عنوان روانداز کاربرد دارد.

پلنگان - Palangan

غذاهای محلی پالنگان

اگر در این روستا قصد داشتید بیشتر بمانید نگران تهیه غذا نباشید شاید غذاهای یک رستوران لوکس را نتوانید تهیه کنید اما ماهی کبابی پالنگان به حدی معروف است که بسیاری از مسافران را به‌سوی خود می‌کشاند البته به‌جز ماهی کباب غذاهای همچون، آش دوینه، آش دوغ کردها، شلمین، آش پرپوله، ولوشه، غازینه و انواع غذاهای گیاهی از دیگر غذاهای متداول محلی در این روستا هستند.

پلنگان - Palangan

البته باید بگوییم که برای سفارش این ماهی کبابی خوشمزه عجله نکنید زیرا زمان که این غذا لازم دارد تا آماده شود چیزی حدود نیم است برای طبخ این غذای خوشمزه پس از تمیز کردن ماهی آن را در توری و در میان آتش قرار می‌دهند. همه‌چیز به همین‌جا ختم نمی‌شود در طول کباب شدن ماهی چندین بار به آن آب‌لیمو می‌زنند و در آخر آن را برای شما سرو می‌کنند.

پلنگان - Palangan

آب‌وهوا

آب‌وهوای منطقه تحت تأثیر کل استان قرار دارد و از الگوی کوهستانی پیروی می‌کند. بهار و تابستان معتدل و زمستان‌های سخت و برف‌گیر از ویژگی‌هایی است که پالنگان به سبب قرارگیری در کوهستان دارد.

بهترین فصل سفر

بهترین زمانی که می‌توان به این روستا سفر کرد در فصل بهار و تابستان است اما در هر چهارفصل این روستا طبیعت زیبا و خاص خود را دارد.

بهار: در بهار به علت وجود باغ‌های میوه و شکوفه درختان این باغ‌ها و وجود رودخانه سیروان که پرجوش‌وخروش تر از همیشه به نظر می‌رسد جلوه‌ای ویژه به روستا می‌دهند.

تابستان: با به بار نشستن درختان میوه در این روستا فرصت‌های خوشمزه‌ای در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.

پاییز: برگ‌های رنگارنگ درختان در پائیز جلوه‌ای دیگر به این روستا می‌بخشد

زمستان: زمستان هم با سفیدپوش کردن روستا آن را دیدنی می‌کند و علاقه‌مندان را به‌سوی روستا می‌کشاند؛ اما ممکن است در این فصول راه‌های ارتباطی دچار مشکل شوند.

راه دسترسی

آدرس: استان کردستان، 34 کیلومتری شهرستان کامیاران، دهستان ژاورود، ابتدای منطقه اورامانات

برای رسیدن به این روستا به‌سوی شهر کامیاران استان کردستان می‌رویم و ازآنجا وارد خیابان بهشتی می‌شویم. این خیابان را ادامه می‌دهیم تا از شهر خارج شویم و تابلوهای راهنما را دنبال می‌کنیم تا به پالنگان برسیم.

وسیله نقلیه عمومی:

 در صورت تمایل به استفاده از وسیله‌ نقلیه‌ عمومی می‌توانید فاصله‌ کرمانشاه یا سنندج را تا کامیاران به‌راحتی با مینی‌بوس یا تاکسی طی کنید و از دو راه خودتان را به پالنگان برسانید:

مینی‌بوس‌های پالنگان که برنامه‌ مشخصی برای حرکت ندارند؛ اما اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

تاکسی‌های خطی در اول جاده روستای توبره ریز در کامیاران در دسترس هستند و برای هر نفر حدود 2000 تومان دریافت می‌کنند.

تاکسی‌تلفنی‌ که می‌توانید در کامیاران به آن‌ها دسترسی پیدا کنید و با پرداخت حدود 15000 تومان به پالنگان برسید.

هزینه ورودی: 5000 تومان برای هر ماشین

برچسب ها : روستاهای پلکانی
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

بیشترین بازدید