جستجو

ازمیغان طبس شاهکار شگفت‌انگیز ایران.

ازمیغان طبس شاهکار شگفت‌انگیز ایران.
بهشتی در میان کویر

بهترین مقاصد برای لمس بی‌واسطه‌ی فرهنگ و سنت، روستاها هستند که هر یک با ویژگی‌ها و جلوه‌های خاصی در گوشه‌ای از جهان شکل‌گرفته و گردشگران را به‌سوی خود می‌کشانند.

نمونه‌های زیادی از روستاها در ایران جای دارند که بهترین مقاصد برای لمس فرهنگ و سنت مردم می‌باشد و هرکدام با ویژگی‌های که دارند مردم را به سمت خود می‌کشانند که با تلفیق طبیعت ،معماری و تاریخ تصاویر زیبا و بی‌نظیری را به نمایش درمی‌آورند  به هر منطقه‌ای از کشورمان که سفر کنیم می‌توانیم این روستاها را ببینیم . روستاهای که بر اساس ویژگی‌های منطقه‌ای دارای شکل خاص و زیبایی‌های تماشای  در آن‌ها جلوگی هستند.

در مطلب قبلی درباره روستاهای پلکانی، ماسوله‌های پنهان‌شده در ایران سخن گفتیم و آن‌ها را معرفی کردیم حال زمان آن رسیده تا آن‌ها را برای شما معرفی کنیم البته در مطلب طبس ، عروس کویرهای ایران درباره این روستای زیبا مختصری با شما سخن گفتیم حال وقت آن رسیده تا بیشتر برای شما از این روستا سخن بگوییم و شمارا با آن آشنا کنیم پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید ....این بار می‌خواهیم  راهی شمال شرق کشورمان شویم و به خراسان جنوبی رفته و ازآنجا راهی طبس شویم و سری به یکی از زیباترین روستاهای این منطقه بزنیم

با ویسمن همراه باشید...

ازمیغان - Azmighan

 روستای ازمیغان؟

روستای ازمیغان از محدود مکان‌هایی است که می‌توانید شالیزار و نخلستان را در کنار هم ببینید.

در این روستا می‌توانید شالیزار و نخلستان را در کنار هم ببینید

روستای در میان کویر که دارای طبعت شگفت‌انگیز است و در آن رودخانه‌های  دائمی جریان دارند.

وجود بارگاه امامزاده سید محمد بن جعفر طیار که برادرزاده‌ی امام اول شیعیان است یکی دیگر از جاذبه‌های شاخص این روستاست.

ازمیغان - Azmighan

بهشتی در دل کویر، روستای ازمیغان 

در میان کویر و در نقطه‌ای دورتر از شهر طبس  روستایی به نام ازمیغان قرار دارد که در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا واقع‌شده که به‌عنوان یکی از زیباترین مناطق گردشگری طبس از آن نام‌برده می‌شود این روستا در ۴۰ کیلومتری شرق بخش مرکزی شهرستان طبس قرارگرفته است و ساکنان آن به کشاورزی و دام‌پروری اشتغال دارند.. معنی نام این روستا در زبان محلی به مکانی برای خوش‌گذرانی افراد لات اشاره دارد.

ازمیغان - Azmighan

از میغان از معدود روستاهایی است که رودخانه‌های دائمی دارد و آب آن بیشتر به مصرف کشاورزی و باغداری می‌رسد. این روستا ازلحاظ تنوع گیاهی نیز در سطح استان و کشور نمونه است، به‌نحوی‌که در این روستا علاوه بر محصولات جالیزی، نخل و مرکبات و سایر میوه‌های هر فصل، برنج نیز تولید می‌شود، درواقع شرایط آب‌وهوایی و بهره‌مندی این روستا از رودخانه‌های دائمی است که شرایط کشت برنج و خرما را در اراضی آن در کنار یکدیگر فراهم آورده است. شما می‌توانید در روستای از میغان طبس کشت برنج و درختان خرما را در کنار یکدیگر مشاهده کنید که تقریباً موضوعی منحصربه‌فرد در کشاورزی است و در کمتر منطقه‌ای اتفاق می‌افتد و به دلیل وجود سرسبزی نخلستان‌ها ،شالیزارها و جریان آب دائمی به بهشتی در دل کویر تبدیل‌شده و هر نگاهی را به سمت خود خیره می‌کند

در این روستا حدود 223 نفر (68 خانوار) زندگی می‌کنند و خانه‌های آن‌ها مانند دیگر خانه‌های کویری از خشت و گل ،خاک و چوب ساخته‌شده است  .

ازمیغان - Azmighan

اقتصاد روستا

مردم روستای ازمیغان به فعالیت‌های اقتصادی از قبیل کشاورزی، دام‌پروری، قالیبافی و پرورش مرغ بومی مشغول هستند و مهم‌ترین آن‌ها کشاورزی می‌باشد که به دلیل وجود رودخانه‌های دائمی در آن میسر شده است. آب این رودخانه‌های دائمی بیشتر به مصرف کشاورزی و باغداری می‌رسد و تولید محصولات جالیزی، نخل و مرکبات و سایر میوه‌های هر فصل و برنج را ممکن می‌کند.

در این منطقه کشت برنج از اردیبهشت‌ماه  شروع و در اواخر خردادماه نشاء آن به زمین اصلی انتقال داده می‌شود و درنهایت برنج در مهرماه برداشت  می‌شود که درو کردن و شالی‌کوبی در این کشت و برداشت به شکل کاملاً سنتی انجام مشود .

ازمیغان - Azmighan

در ازمیغان حدود ۳۰ خانوار به کشت برنج اشتغال دارند و درمجموع ۱۵ هکتار زیر کشت برنج می‌رود که حدود ۹۰ تن شلتوک و حدود ۶۰ تن برنج حاصل زحمت این خانوارهاست  نام این برنج خوش عطر و خوش‌طعم  ،برنج چمپا می‌باشد که بیشتر در خود این روستا مصرف می‌شود و تنها مقداری از آن را به شهر طبس ارسال می‌کنند.

با احداث بند سنگی - ملاتی در بالادست روستا و احداث کانال‌های انتقال آب کشاورزی در پایین‌دست این بند باعث شده تا کشت محصول برنج در روستای ازمیغان طبس تداوم یابد و ساکنان آن برای کشت با مشکلات کمتری ناشی از کم‌آبی مواجه شوند.

اهالی از این روستا هم محصولات محلی خود را مانند مارمالاد ترش و... را به فروش می‌رسانند که از این طریق ، کسب درآمد می‌کنند.

دیدنی‌ها جاذبه‌ها

جاذبه‌های زیادی برای بازید در این روستا وجود دارند

که این جاذبه‌ها عبارت‌اند از :

۱- پیوند شالیزار و نخلستان

شالیزارهای برنج و در کنار آن نخل‌های خرما که در هیچ منطقه‌ای نمی‌توان این دو نوع را در کنار هم دید . این روستا تنها جایی است که در آن می‌توانید شاهد کشت خرما و برنج در کنار هم باشید . در این روستا، دو منطقه گرم و مرطوب و گرم و خشک در کنار هما قرار دارند که دریکی از آن‌ها خرما به عمل می‌آید و دیگری مناسب کاشت برنج است.

قرار گرفتن این روستا در یک دره کم‌عمق و پر آب  باعث شده تا این روستا از جغرافیای گرم و خشک ایران فاصله بگیرد  و به دلیل زیاد بودن آب نسبت به زمین‌های کشاورزی محل مناسبی برای شالی‌کاری باشد .

جالب است بدانید که درختان نخلی که در این منطقه قرار دارند به‌صورت خودرو و گروهی رشد کرده‌اند که دارای بافتی منظم و ردیف نیستند و به‌صورت گروهی و به تعداد چهار یا پنج عددی در کنار هم قرارگرفته و حد فصل درختان نخل به‌صورت پلکانی می‌باشد که همین امر باعث می‌شود تا از شیب منطقه کاسته شود و مکانی مناسب برای شالی‌کاری به وجود آید.

ازمیغان - Azmighan

۲- طبیعتی تماشایی در دل کویر

سر سبزی نخلستان‌ها و شالیزارهای این روستا که در دل یک منطقه کویری قرارداد باعث شده تا حال و هوایی متفاوت در ازمیغان ایجاد شود و وجود رودخانه‌های دائمی باعث تفاوت این روستا از سایر روستاهای که  در مناطق کویری قرار دارند شده و وجود مهم‌ترین عنصر زندگی یعنی آب در این روستا باعث شده تا ازمیغان سرسبزی و مرطوبی به خود بگیرد

وجود گونه‌های وحشی گیاهی همچون درخت انجیر کوهی با ارتفاع 20 متر و قدمت 300ساله و جاذبه‌های مانند آبشار قدمگاه در  این روستا از مواردی هستند که دوست داران طبیعت را سمت این روستا می‌کشاند.

ازمیغان - Azmighan

۳- تخت عروس

تخت عروسی  یکی از دیدنی‌های منحصربه‌فرد این روستا است که زیبای خاص خود دارد . به دلیل وجود تخت سنگ سفید بزرگی که در کف دره در وسط رودخانه  قرارگرفته و آب از دو طرف آن عبور می‌کند و مانند یک‌تخت به نظر می‌رسد به این منطقه تخت عروس میگویند.

ازمیغان - Azmighan

۴- مزار سید محمد بن جعفر طیار

آرامگاهی در این روستا قرار دارد که آن را متعلق به سید محمد بن جعفر طیار که برادرزاده‌ی امام اول شیعیان ، علی ابن ابی‌طالب (ع) می‌دانند و این آرامگاه در روی یک بلندی و مسرف به روستای ازمیغان قرار دارد و مردم این روستا اعتقاد قلبی خاصی به این امامزاده دارند .

این آرامگاه در طول تاریخ بارها تخریب و سپس بازسازی‌شده اما مزار اصلی و اولیه آرامگاه مربوط به زمان ورود اسلام به ایران می‌باشد .ازجمله عاملی که باعث تخریب این آرامگاه شده می‌توان به زلزله سال 1357 اشاره کرد که باعث نابودی کلی این آرامگاه شد

گفته می‌شود که هرسال 10.000 نفر برای زیارت و ادای نظر خود به این امامزاده می‌آیند و در کنار این زیارتگاه مزار شهدای ازمیغان ،4 شهیدی که در میان مردم از احترام خاصی برخوردار هستند قرار دارد.

جاذبه‌های تاریخی روستا

خانه‌هایی دستکند در ۵ تا ۶ کیلومتری بالادست و پایین‌دست روستا وجود دارند خانه‌هایی  که در میان محلی‌ها به نام قلعه دختر شهرت پیداکرده‌اند که امروزه از برخی از آن‌ها به‌عنوان انبار یا آغل استفاده می‌شود.

دو خط نوشته، شبیه عربی نیز در روستا وجود دارد که احتمال می‌رود از دوره محمد بن جعفر طیار به‌جای مانده باشد.

متأسفانه تصویری از این جاذبه در دست نیست

تفریحات در روستای ازمیغان

با انجام فعالیت‌های زیر می‌توانید در ازمیغان لحظات خوشی را برای خود و همراهان خود خلق کنید و از سفر خود نهایت لذت را ببرید 

۱-  گشتی در میان کوچه‌باغ‌های ازمیغان

این کوچه‌های زیبا با شما درباره گذشته سخن میگویند و با قدم زدن در آن‌ها می‌توانید گوشه گوشه‌ی این روستا را کشف کنید و نهایت لذت را ببرید پس به شما توصیه می‌کنیم تا قدم زدن در کوچه‌باغ‌های ازمیغان که سرشار از زیبایی هستند را از دست ندهید .

ازمیغان - Azmighan

۲- کویر نوردی

قرار گرفتن این روستا در یک منطقه‌ی کویری  این فرصت را به شما می‌دهد تا در کنار زیبایی‌ها و دیدن جلوه‌های کویر از گشت‌وگذار در میان کویر بهره‌مند شوید.

پس به شما پیشنهاد می‌کنیم تا خود را برای کویری نوردی در این روستا آماده کنید .

۳- عکاسی

جلوه‌ها و سوژه‌های زیادی در روستای ازمیغان وجود دارند که شمارا دعوت می‌کند تا از آن‌ها عکاسی کنید این جلوه‌ها بی‌صبرانه منتظر لنز دوربین شما هستند تا به ثبت تصاویر خاص و منحصربه‌فرد از این روستا بپردازید پس در این سفر هرگز دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید و از عکاسی در چنین فضای نهایت لذت را ببرید.

۴- ماساژ و آب‌بازی

تعجب نکنید، ازمیغان در دل کویر است اما می‌تواند فضای مناسبی را برای آب‌بازی و شنا و تجربه شیرجه به شما بدهد. اگر خواستید که خستگی پاهایتان در برود می‌توانید آن‌ها را در آب بگذارید تا ماهیان کوچک به سراغتان بیایند و ماساژی لذت‌بخش را برایتان رقم بزنند.

باوجوداینکه این روستا در دل کویر قرار دارد اما می‌تواند فضای مناسبی برای آب‌بازی و شنا و تجربه شیرجه زدن برای شما باشد اگر در پاهای خود احساس خستگی کردید کافی است تا پای خود را در آب قرار دهید و ماهیان به سراغ پای شما بیایند و ماساژی لذت‌بخش را برای شما به وجود آورند

ازمیغان - Azmighan

گیاهانی که در ازمیغان خواهید دید

یکی از منحصربه‌فردترین مناطق کویری ازنظر پوشش گیاهی روستای ازمیغان می‌باشد که در آن خرما ، انگور ، سیب ، پرتقال ، نارنگی، نارنج، خرمالو، آلو، زردآلو، شلیل، هلو، گلابی، به، گردو، بادام، خیار، خربزه، هندوانه، طالبی، جو، گندم، برنج، انواع سبزیجات، کاج، اکالیپتوس، بیشه، لاله وحشی و گل محمدی یافت می‌شود.

امکانات روستا

ازجمله امکاناتی که می‌توانید در ازمیغان بر روی آن حساب کنید راه دسترسی آسفالته، امکانات اقامتی، آب شرب، برق، تلفن و پوشش تلفن همراه می‌باشد.

ازمیغان - Azmighan

آب‌وهوا

آب‌وهوا در ازمیغان دو روی گرم و خشک و گرم و مرطوب دارد و با سایر مناطق کویری ایران متفاوت است. از این روستا به‌عنوان یکی از ییلاقات منطقه یاد می‌شود و به سبب قرار گرفتن در کوهپایه، دارای آب‌وهوایی معتدل نسبت به سایر نقاط استان می‌باشد.

ازمیغان - Azmighan

بهترین فصل سفر به روستای ازمیغان

ازمیغان در هر فصلی دیدنی‌های خاص خود را دارد و می‌تواند پذیرای شما باشد:

بهار :

طبیعت در این فصل بسیار دیدی است و هر مسافری را به سمت خود می‌کشاند

تابستان:

در تابستان شالیزارهای ازمیغان به دیدنی‌ترین و زیباترین حالت خود می‌رسند .

پاییز و زمستان:
در این فصلها آب‌وهوای کویر معتدل است و دمای هوا کمتر شمارا اذیت می‌کند  پس علاوه بر بازدید از روستا، فرصت خوبی برای کویر نوردی  خواهد بود .

ازمیغان - Azmighan

اقامت

در این روستا می‌توانید اقامت روستایی را تجربه و یا در شهرهای اطراف در هتل‌ها و مهان سراها اقامت کنید البته برگزاری کمپینگ در این روستا می‌تواند گزینه دیگری برای اقامت شما باشد پس در سفر خود به این روستا هرگز نگران اقامت خود نباشید

ازمیغان - Azmighan

وسایل سفر

در ازمیغان تابش آفتاب شدید است پس کلاه آفتاب‌گیر، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب را در وسایل خود بگنجانید. کفش مناسب پیاده‌روی را نیز فراموش نکنید چراکه برای رسیدن به جاذبه‌ها باید از کنار شالیزارها گذر کنید و در امتداد رودخانه پیاده‌روی نمایید.

ازمیغان - Azmighan

راه دسترسی

آدرس:

استان خراسان جنوبی، ۴۰ کیلومتری شرق بخش مرکزی شهرستان طبس

برای رفتن به این روستا باید راه طبس به مشهد  را طی کنیم و با توجه به تابلوی‌های راهنما در مسیر خودمان را به این روستا برسانیم

فاصله روستای ازمیغان از مرکز استان و شهرهای اطراف

بیرجند:۳۱۳ کیلومتر

طبس: ۴۰ کیلومتر

برچسب ها : روستاهای پلکانی
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

بیشترین بازدید