جستجو

قشم جزیره ای زیبا در جنوب کشور

قشم جزیره ای زیبا در جنوب کشور
جزیره ای زیبا در جنوب

در نیمه جنوبی کشورمان مقاصد زیادی برای گشت‌وگذار وجود دارند که هرکدام از آن‌ها خصوصیات خاص خود رادارند. خلیج‌فارس نیز در این بخش از کشورمان قرارگرفته که یکی از جزایر آن قشم می‌باشد و به‌عنوان بخشی از استان هرمزگان شناخته می‌شود و این جزیره زیبا به‌عنوان بزرگ‌ترین جزیره خلیج‌فارس و ایران شناخته می‌شود اما تا چند سال پیش کمتری نامی از این جزیره به میان می‌آمد و کمتر گردشگری به این جزیره سفر می‌کرد اما امروزه به یکی از مقاصد پربازدید برای گردشگران تبدیل‌شده است.

جزیره قشم -qeshm island

در این جزیره زیبا می‌تواند به بازدید از مکانه‌ای تاریخ، طبیعت شگفت‌انگیز و...بروید و در کنار آن‌ها از خرید خود لذت ببرید

همه‌چیز در قشم مهیاست تا سفری فراموش‌نشدنی را تجربه و با خاطره‌ای شیرین این مقصد ناب را ترک کنید.

آیا تابه‌حال به سفر به این جزیره فکر کرده‌اید؟

آیا می‌خواهید قبل از سفر این جزیره را بیشتر بشناسید؟

پس با ویسمن هم‌سفر شوید تا درباره این جزیره بیشتر بگوییم و شمارا با آن آشنا کنیم تا در سفر خود دچار مشکل نشوید...

جزیره قشم -qeshm island

حقایق جالب در مورد قشم

بزرگ‌ترین جزیره ایران و خلیج‌فارس است و حدود ۲/۵ برابرِ دومین جزیره بزرگ خلیج‌فارس یعنی بحرین وسعت دارد.

این جزیره نخستین ژئوپارک خاورمیانه و تحت حمایت یونسکو قرار دارد.

اولین و بزرگ‌ترین پارک کروکدیل خاورمیانه در جزیره قشم است.

جزیره‌ قشم از ۲۲ کشور در جهان وسیع‌تر است.

جزیره قشم -qeshm island

معرفی جزیره قشم

جزیره قشم بزرگ‌ترین جزیره خلیج‌فارس و جزو استان هرمزگان محسوب می‌شود که از طبیعتی شگفت‌انگیز و پیچیده برخوردار می‌باشد. دوستداران طبیعت؛ جاذبه‌های طبیعی این جزیره را عجایب هفتگانه می‌خوانند و عقیده دارند در پهنه‌ای 1400 کیلومترمربعی، وجود چنین طبیعتی تنها با واژه “بی‌نظیر” قابل توصیف است.

جزیره قشم علاوه بر برخورداری از ویژگی‌های طبیعی، از موقعیت خاص استراتژیک درصحنه سیاست نیز برخوردار است.

جزیره قشم -qeshm island

جمعیت

بر اساس سرشماری انجام‌گرفته در سال 1395، 148993 تن در این جزیره زندگی می‌کنند که از این تعداد 66801 در مناطق شهری و 82160 نفر در مناطق روستایی این منطقه اقامت دارند.

جزیره قشم -qeshm island

دین و مذهب

بیشتر مردم این منطقه مسلمان و پیرو مذهب تسئن (شافعی) هستند و مذهب در این جزیره جایگاه خاصی میان مردم دارد. مردم این منطقه از کودکی فرزندان خود را به خواندن نماز و روزه گرفتن و یادگیری قرآن تشویق می‌کنند عده‌ای از مردم هم شیعه هستند که نسبت به سنی‌ها درصد کمتری هستند.

جزیره قشم -qeshm island

زبان

مردم این جزیره هم مانند دیگر مردم جزایر جنوب کشور به زبان فارسی صحبت می‌کنند اما گویش بندی دارند و در شهرها و روستاهای این جزیره گویش یکسان است و تفاوتی با یکدیگر ندارند. به عبارتی زبان قشمی آمیخته‌ای از زبان‌های عربی، فارسی، بندری، هندی و انگلیسی است و در اثر مورد استعمار قرار گرفتن در دوران مختلف تاریخ، آثاری از دیگر زبان‌های دنیا نیز در آن دیده می‌شود.

جزیره قشم -qeshm island

اقتصاد قشم

مردم قشم برای کسب درآمد و گذراندن زندگی خود در این جزیره به کارهای مختلفی مشغول‌اند

این کار هاعبارت‌اند از:

 صیادی:قرار گرفتن این جزیره در میان خلیج‌فارس باعث شده تا مردم این جزیره به شغل صیادی مشغول شوند و این کار منبع اصلی درآمد مردم این جزیره تبدیل‌شده است که با استفاده از قایق موتوری، لنج و مشتا (کار گذاشتن چو و تور) صورت می‌گیرد.

جزیره قشم -qeshm island

کسب‌وکارهای تجاری:مردم در این جزیره به‌وسیله بازارهای محلی و مغازه‌ها و مراکز خریدی که در این جزیره هستند کسب روزی می‌کنند اجناس موردنیاز از طریق کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و بندرهای مهم و صیادی به این جزیره وارد می‌شود.

جزیره قشم -qeshm island

 این بندرها مهم عبارت‌اند از:

بهمن، شهید ذاکری، بندر سوزا، مسن، سلخ، کاوه، لافت، درگهان، باسعیدو، فجر، شرکت نفت، رمچاه، کندالو، طبل، هنگام.

جزیره قشم -qeshm island

دامپروری و پرورش طیور:علاوه به غذاهای دریایی نیاز مردم قشم به گوشت قرمز نیز باعث شده تا مردم این جزیره به دامپروری نیز بپردازند و این کار در قشم به‌صورت سنتی انجام می‌شود که نزدیک به ۲۰۰۰ رأس بز از نژادهای مخصوص تالی، جزیرتی و پاکستانی، حدود ۳۰۰۰ نفر شتر و حدود ۳۰۰۰ رأس گوسفند و گاو گوساله در جزیره وجود دارد.

جزیره قشم -qeshm island

 کشاورزی :به علت نبود آب شیرین و کمبود بارندگی در این جزیره کشاورزی بسیار محدود است و بیشتر به‌صورت دیم می‌باشد کشت غلات دیم به دلیل یکنواختی بارندگی نوسان زیادی دارد و به همین دلیل تولید کشاورزی قشم بسیار ناچیز است

جزیره قشم -qeshm island

معادن : معادنی از قبیل نمک، خاک سرخ، گاز سنگ‌آهن و … در جای‌جای جزیره دیده می‌شود. این معادن درگذشته موجب رونق تجاری قشم شدند و امروزه قسمتی از مشاغل جزیره‌نشینان را تشکیل می‌دهند.

مهم‌ترین معدن‌های قشم عبارت‌اند از:

معدن سنگ لاشه تلمبر با تولید سالانه ۳۵ هزار تن، معدن سنگ لاشه قشم با تولید سالانه ۲۷۰۰ تن و معدن نمکدان با ذخیره ۴۲۰ هزار تن نمک بسیار مرغوب.

 منابع نفت و گاز: گاز جزیره قشم برای نخستین بار توسط شرکت نفت ایران و انگلیس کشف و حفر شد. امروزه ۱۷ میدان نفت و گاز در جزیره وجود دارد که ذخیره آن‌ها افزون بر ۴۴ تریلیون فوت مکعب گاز و چهار میلیارد بشکه نفت است.

جزیره قشم -qeshm island

 صنایع دستی و گردشگری:

وجود جاذبه‌های فراوان طبیعی و تاریخی، بافت بکر و سنتی، تفریحات آبی و امکانات مناسب اقامتی باعث شده تا گردشگران زیادی به این جزیره بروند و همین مسائله باعث شکل‌گیری مشاغل زیادی درزمینه گردشگری شده است. این جزیره دارای صنایع‌دستی منحصر به خود است و بسیاری از ساکنان آن به خلق آثار هنری در این زمینه مشغول‌اند.

جزیره قشم -qeshm island

آداب و وسوم

جشن‌ها و مناسبت‌های مذهبی جایگاه خاصی در میان مردم قشم دارند که در کنار این مراسم آئین‌های خاصی در این جزیره به چشم می‌خورد که در کمال شکوه و باسنت های ویژه‌ای برگزار می‌شوند.

در اینجا به برخی از مهم‌ترین و جالب‌ترین این مراسم اشاره می‌کنیم:

مولودی خانی :

این مراسم پس از نماز عشا در مساجد انجام می‌شود و تا پاسی از شب ادامه دارد

بعضی از این مراسم عبارت‌اند از:

تولد پیامبر (ص) در روز ربیع‌الاول برای سنی‌ها، معراج پیامبر در شب 27 رجب

عید فطر در اول شوال، عید قربان در 10 ذیحجه و بسیاری از مراسم مذهبی دیگر

جزیره قشم -qeshm island

 قبله دعا:در بعضی مواقع در این جزیره باران به‌اندازه کافی نمی‌بارد و به‌اصطلاح آسمان قشم بخیل می‌شود و در این مواقع آب چاه‌ها و برکه‌ها هم نیز تمام می‌شود و حیات به خطر می‌افتد در این مواقع مراسم قبله دعا توسط پیشوای مذهبی قشم که مردی باتقوا و پرهیزکار است انجام می‌شود و ازجمله مراسم آن اطعام فقرا، خواندن دعا و اشعار ویژه، روزه گرفتن، قرآن‌خوانی و... نیز می‌باشد.

جزیره قشم -qeshm island

نوروز صیاد :نوروز صیاد یکی از مراسم مشهور قشم می‌باشد که در اواخر تیرماه برگزار و قدمتی بیش از 600 سال دارد و این مراسم در نزد مردم دارای اهمیت بسیار زیادی می‌باشد و در این روز هیچ صیادی حق صیاد ندارد و خوردن آن صید نیز شگون ندارد مردم این جزیره براین باورند که ماهی‌ها در این روز آزاد بوده و باید نسل خود را پربار کنند و به همین خاطر کسی حق صید آن‌ها را نخواهد داشت مردم جنوب کشورمان به‌خوبی به دریا آشنا هستند و در فصل تخم‌ریزی ماهی و میگو از آسیب رساندن به آن‌ها اجتناب می‌کنند.

جزیره قشم -qeshm island

زنبیل گردانی: این مراسم زمانی انجام می‌شود که کودکی تا سن 18 ماهگی یا 2 سالگی راه رفت را یاد نگرفته باشد به این صورت که پدر و مادر بچه، بچه‌های همسایه را خبر کرده و فرزند خود را در یک زنبیل از جنس پیش (برگ درخت خرما) است به آن‌ها می‌سپارند و بچه‌ها کودک را با زنبیل به در 6 خانه می‌برند و آوازهای مخصوص می‌خوانند و بعد از انجام این مراسم کودک را به خانه‌بر می‌گردانند.

جزیره قشم -qeshm island

سوغات و صنایع دستی

در سفر به قشم انتخاب‌های متعددی برای خرید سوغات و صنایع‌دستی وجود دارد:

خوراکی های خوشمزه

در مناطق مختلف جزیره قشم خوراکی‌های خوشمزه زیادی وجود دارند که شاخص‌ترین آن‌ها نان‌های محلی می‌باشند که در هر روستا و شهر این جزیره شکل خاص خود رادارند که معروف‌ترین آن‌ها تُمُشی می‌باشد که بسیار نازک و ترد است نان دیگری که جایگاهی خاص در صبحانه مردم قشم دارد نان پنیری است با خوردن این نان طعم یک پنیر متفاوت با یک نان خوشمزه را تجربه می‌کنید و البته ادویه‌های محلی این جزیره را فراموش نکنید و با خرید آن‌ها می‌توانید طمع‌های جدیدی به غذای خود ببخشید.

جزیره قشم -qeshm island

صنایع دستی

دنیایی رنگارنگ از صنایع‌دستی در این جزیره پیش روی‌تان قرار دارد که هنرمندانه تهیه و می‌توانند بهترین یادگاری شما از این سفر باشند. زیورآلات دست‌ساز از صدف و سنگ‌ها، تزیینات چشم‌نواز، لباس‌های سنتی، گلیم، پارچه‌های خوش‌نقش و ... ازجمله انتخاب‌های شما در دنیای صنایع‌دستی قشم هستند.

پوشاک

در قشم می‌توانید به سراغ بازارها و مراکز خرید بروید و از مغازه‌های کوچک و بزرگ، خریدی باقیمت مناسب را تجربه کنید. لباس، کیف، کفش و ... از نقاط مختلف این جزیره به‌ویژه دو شهر درگهان و قشم قابل تهیه هستند.

جزیره قشم -qeshm island

غذاهای خوشمزه

با رفتن به یکی از رستوران‌های سنتی این جزیره و انتخاب غذای دریایی خوشمزه طمعی متفاوت را تجربه کنید البته ممکن است این غذاها به علت طعم ادویه‌های این جزیره باب میل شما نباشد. سفره مردم قشم به علت نزدیکی به دریا همیشه مملو از غذاهای دریای است. آن‌ها از ماهی‌ها، صدف‌ها، خرچنگ‌ها و ... غذاهای بسیار لذیذی تهیه می‌کنند که معروف‌ترین غذاهای جنوب کشور و قشم خورشت قلیه ماهی می‌باشد که توصیه مکنیم آن را حتما امتحان کنید.

جزیره قشم -qeshm island

اقامت

در این جزیره ممکن است هتل های شیک و مدرن خیلی وجود نداشته باشد اما می‌توانید برای اقامت در این جزیره بر روی گزینه‌های بسیاری حساب کنید در این جزیره خانه‌های بوم گردی در نقاط مختلف جزیره وجود دارند که در این خانه‌ها مردمان بومی با روش‌های سنتی پذیرای مهمانان خود هستند و خاطره‌ای خوش را برای مسافران خود رغم می‌زنند در کنار این خانه‌ها، سوئیت‌های در این جزیره پیدا می‌شوند و درنهایت کمیپنگ در این جزیره گزینه‌ای دیگری برای اقامت شما می‌تواند باشد.

جزیره قشم -qeshm island

آب‌وهوای قشم

این جزیره سرزمینی گرم و مرطوب است که رطوبت نسبی هوا در آن بالا می‌باشد و متوسط دمای سالانه این جزیره 26 درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای روزانه آن 33 و 18 درجه سانتی‌گراد و حداکثر و حداقل دمای مطلق این جزیره 46 و 16 درجه سانتی‌گراد می‌باشد و در بازده زمانی 10 تیرماه تا 10 شهریورماه گرم‌ترین زمان در این جزیره می‌باشد و ماه‌های دی و بهمن سردترین روزهای این جزیره هستند

بهار: این جزیره در این زمان از سال آب‌وهوایی نسبتاً مطبوع دارد که در آغاز بهار و نوروز قشم مملو از جمعیت گردشگران می‌شود و در این فصل می‌توان در این جزیره به‌راحتی به گشت‌وگذار پرداخت البته ممکن است به دلیل جمعیت زیاد گردشگرانی که به این جزیره آمده‌اند شمارا با مشکل مواجه کند.

تابستان: با گذراندن اردیبهشت و نزدیک شدن به پایان بهار گرمای هوا در قشم به‌شدت بالا می‌رود و تقریباً تا پایان تابستان هیچ گردشگری گذرش به این جزیره نمی‌افتد.

پاییز: با شروع فصل پائیز و شش ماه دوم سال هوا در این جزیره روزبه‌روز بهتر و مطبوع‌تر می‌شود و همین مسئله باعث می‌شود تا گردشگران از اواسط آبان ماه به‌سوی قشم بروند

زمستان: بهترین زمان سفر به قشم زمستان است چراکه در این جزیره آب‌وهوایی معتدل انتظارتان را می‌کشد و احتمال دیدن دلفین‌ها بیشتر از هر زمان دیگری است.

جزیره قشم -qeshm island

 جغرافیای قشم

در سال ۱۳۹۰ شهرستان قشم به سه بخش مرکزی و بخش شهاب و بخش هرمز ۷ دهستان تقسیم شد. جزیره قشم از شمال به شهر بندرعباس، مرکز بخش خمیر و قسمتی از شهرستان بندرلنگه، از شمال شرقی به جزیره هرمز، از شرق به جزیره لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب غربی به جزایر تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی منتهی می‌شود و طبق آخرین تقسیمات کشوری امروزه ۶۹ شهر و روستا در این جزیره جای دارند که مهم‌ترین شهرهای آن سوزا، هرمز و قشم و بندر درگهان هستند.

 سایر شهرها و روستاهای این جزیره عبارت‌اند از: طولا، درگهان، حمیری، جزیره لارک (جزو جزیره قشم)، کووئی، هلر، گیاهدان، رمچا، جی‌جیان، باغ بالا، توریان، تُم‌سنتی، زینبی، پی‌پشت، کوشه قشم، کاروان (قشم)، گربه دان، زیرانگ، گردوا، مسدوم، خالدین، مسن، شیب دراز، دیرستان، برکه خلف، جزیره هنگام، بندرلافت، طبل، هفترنگو، سلخ، سهلی، بندردولاب، چاهو شرقی و ...

 و در آخر باید بگوییم

قشم جزیره زیبا که در آن فرصت‌های خوبی برای گذراندن لحظات خوب و خوش پیش رویامان قرار می‌گیرد و به شما پیشنهاد می‌کنیم تا این جزیره زیبا در برنامه سفر خود حتما قرار دهید و خاطرات خوشی را از سفر به این جزیره برای خود و همراهانتان رغم بزنید

در مطالب بعدی برای شما از راه‌های رسیدن به قشم و مکان‌های دیدنی و همچنین به معرفی مراکز خرید قشم خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید تا شمارا با این جزیره زیبا بیشتر آشنا کنیم

برچسب ها : قشم
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.