جستجو

هتل‌ها و انواع آن‌ها

هتل‌ها و انواع آن‌ها
معرفی انواع هتل

برای همه مسافران بارها پیش‌آمده  باشد که بخواهند بداند که آژانس‌های مسافرتی اصطلاحاتی که به کار می‌برند به چه معناست ؟ اصطلاحاتی مانند fb یا all  و یا king  و… که واقعاً برای ما گیج‌کننده است.تفاوت‌ها آن‌ها در چیست ؟ تفاوت این تخت‌ها یا اتاق‌ها در چیست ؟ Resort به چه معنی می‌باشد؟

در این مطلب قصد داریم تا این تفاوت‌ها را برای شما توضیح دهیم تا با اطلاعات کامل‌تری نسبت به انتخاب هتل خود اقدام نمایید. با ویسمن همراه باشید .

انواع هتل - Hotel

متل (‏Motel‏)

متل اساساً ماهیت بین‌راهی دارد و معمولاً در خارج از شهرها قرار دارد و تلفیقی از دو واژه Motor  و  Hotel  است  یکی از خصوصیات اصلی متل‌ها عدم وجود لابی در این هتل‌ها می‌باشد شما در این هتل‌ها می‌توانید با اتومبیل شخصی خود واردشده و حتی  در مقابل درب اتاق خود اتومبیلتان را پارک نمایید چراکه میهمانان به‌مجرد وارد شدن به متل ‏بدون نیاز به پیاده شدن کلید اتاق خود را از رسپشن دریافت نموده و مستقیماً به سمت اتاق خود رانندگی می‌نمایند.

انواع هتل - Hotel - متل

هتل پانسیون (‏Hotel Pension‏)‏ ‏ ‏

این نوع از هتل‌ها برخلاف متل در شهر قرار دارند اتاق‌های این نوع از هتل‌ها یا  هیچ امکاناتی ندارند و یا دارای کمترین و اولیه‌ترین امکانات می‌باشند پانسیون معمولاً اتاق را به‌صورت ماهانه و ‏یا سالانه اجاره داده و مشتریان دیگری را از خارج هتل برای صرف غذا نمی‌پذیرد در پانسیون‌ها مقررات خاصی وجود دارد و مسافران می‌بایست در ‏ساعات معیّنی برای صرف صبحانه ، نهار و شام سرمیزحاضرشوند و تا ساعت مشخصی نیز درب ورودی پانسیون باز است.

انواع هتل - Hotel- پانسیون

هتل‌آپارتمان(‏Apartment Hotel‏)

هتل محلی است برای اقامت مسافران تا در آن پذیرایی شوند  و حال اگر امکانات پذیرایی هتل کاهش یابد ، هتل‌آپارتمان به وجود می‌آیدو در این نوع از هتل وسایل برای آشپزی  وجود دارد که با اقامت در این نوع از هتل‌ها احتیاجی به رستوران نخواهید داشت و اقامت در این نوع هتل اقامت بسیار شبیه به اجاره کردن یک آپارتمان است و تنها تفاوت آن در این است که شما هر وقت که بخواهید می‌توانید با هتل تسویه کنید و آنجا را ترک نمایید دوره اقامت در این نوع هتل‌ها ‏بسیار متفاوت بوده و از چند روز تا چند ماه متغیر می‌باشد و ازلحاظ هزینه اقامت از هتل‌ها پائین تر می‌باشند.

انواع هتل - Hotel

‏ریزورت هتل (‏Resort Hotel‏)

این نوع از هتل‌ها که مخصوص استراحت هستند دارای کنار امکاناتی لوکس مانند ساحل ، چشمه‌های آبگرم یا ‏جاذبه‌هایی نظیر پیست اسکی و طبیعت بکر قرار دارند و تفاوت آن‌ها با هتل در موقعیت و تفریحات و خدمات آن‌ها می‌باشد  و دارای فضای بزرگ‌تر نسبت به هتل هستند و همچنین تفریحات متنوعی در اختیار میهمانان خود قرار می‌دهند .

انواع هتل - هتل ریزورت

انواع هتل‌ها برحسب ستاره

هتل‌ها بر اساس کیفیت و امکاناتی مانند خدمات رستوران هتل ، تفریحات ‏، چشم‌انداز اتاق‌ها ، امکانات و سایز اتاق‌ها ، داشتن استخر و خدمات ورزشی ، موقعیت و موارد این‌چنینی  ارزیابی و درجه‌بندی می‌شوند برای رسیدن به درجه بالاتر ‏همیشه مواردی به‌عنوان موارد اولیه باید وجود داشته باشد.

برای اینکه تفاوت این ستاره‌ها و امکانات آن‌ها را بدانید به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم :

2 ستاره :‏

هتل‌های 2 ستاره معمولاً برای افرادی است که نمی‌خواهند برای سفرشان هزینه زیادی بکنند و معمولاً برخی از امکانات در این نوع از هتل‌ها محدود است تا قیمت پائین تری  داشته باشند اما این خدمات و امکانات با هزینه جداگانه و به ‏درخواست میهمان این هتل‌ها ارائه می‌گردد.‏

معمولاً این نوع از هتل‌ها دارای 2 الی 4 طبقه می‌باشند و در نزدیکی جاذبه‌های ارزان‌قیمت آن شهر قرار دارند و داخل اتاق‌ها معمولاً تمیز می‌باشد اما لوکس نیستند و دارای اولیه‌ترین امکانات می‌باشند  و غالباً با این هتل‌ها دارای رستوران نمی‌باشند و در اطراف آن‌ها رستوران‌های باقیمت مناسب یافت می‌شود .

انواع هتل - Hotel -2ستاره

3 ستاره :‏ ‏‏ ‏

فضای این هتل‌ها نسبت به هتل‌های 2 ستاره بزرگ‌تر و دارای لابی  شیک‌تر و مجهزتر می‌باشند و البته در این هتل‌های شخصی برای حمل چمدان‌ها وجود ندارد و فاصله این هتل‌ها تا جاذبه‌های گردشگری و مرکز شهر زیاد نمی‌باشد  و رستوران آن‌ها دارای کیفیت متوسط است  و فضای بزرگی ندارد و صبحانه به‌صورت بوفه سرو می‌شود و در این اتاق‌ها ممکن است تا زمانی که درروی در نوشته "لطفاً اتاق را تمیز کنید" نگذارید کسی برای نظافت اتاق شما نیاید  و برخی از این هتل‌ها دارای امکاناتی همچون باشگاه ورزشی و استخر می‌باشند اما برای داشتن این امکانات هیچ باید وجود ندارد.

انواع هتل - Hotel

4 ستاره :‏

فضای این هتل‌ها معمولاً بزرگ و رسمی  می‌باشد و  کارکنان این هتل‌ها آموزش‌های بیشتر و سخت‌تری نسبت به هتل‌های درجه پایین‌تر می‌بینند تا تأمین راحتی و آسودگی میهمانان هدف اصلی کارکنان آن‌ها می‌باشد. برعکس هتل‌های 3 ستاره در این نوع هتل‌ها فردی برای حمل چمدان‌های مهمانان در نظر گرفته‌شده تا مهمانان را تا اتاق‌هایشان همراهی کنند .از نور اتاق گرفته تا ‏فضا و مبلمان باید از درجه متوسط بالاتر باشند و تمیز کردن اتاق‌های در هر ساعت از روز که مسافر بخواهد انجام می‌شود . رستوران این هتل معمولاً خدمات و منوهای متنوع‌تری دارد  و در این نوع هتل پارکینگ  و همچنین امکانات ورزشی و یک استخر وجود دارد .  لابی هتل‌های چهار ستاره فضای بزرگ‌تر و ‏مبلمان بیشتری برای نشستن دارد. ‏‏‏ ‏ ‏‏ ‏

انواع هتل - Hotel ‏‏5 ستاره : ‏

این نوع هتل‌ها در ردیف اول قرار دارند . قوانین و استاندارد مربوط به هتل پنج ستاره و کیفیت آن همواره باید ثابت نگه‌داشته ‏بشود . هتل‌های پنج ستاره باید بهترین خدمات و امکانات را داشته باشند. این هتل‌ها فضای بزرگی دارند ، اتاق‌های متنوع با ‏امکانات متفاوتی نیز در آن‌ها موجود می‌باشد.لابی هتل‌های پنج ستاره بسیار بزرگ و لوکس طراحی می‌شود ، موقعیت آن‌ها نیز ‏متغیر است اما هتل‌های پنج ستاره نامدار معمولاً در مرکز شهر قرار دارند تا دسترسی به بسیاری از اماکن دیدنی شهر راحت‌تر ‏امکان‌پذیر باشد. اتاق‌ها دارای باکیفیت‌ترین مبلمان و تختخواب هستند حتی ملحفه‌های موجود در اتاق‌ها نیز در امتیاز ستاره ‏هتل نقش دارند.این هتل‌ها باید نهایت امکانات را داشته باشند که اغلب شامل وجود ‏VCR‏ ، لوازم بهداشتی باکیفیت ، دستگاه ‏پخش‌کننده ‏CD‏ و ‏DVD‏ ، مینی بار و سایر امکانات اولیه اتاق‌ها نظیر حمام مجهز به سشوار ، حوله ، دمپایی ، خط تلفن ، ‏تلویزیون و ... می‌باشند.خدمات تمیز کردن اتاق‌ها به‌صورت 24 ساعته ارائه می‌شود. هتل‌های پنج ستاره معمولاً باید امکانات ‏ورزشی ، پارکینگ ، خدمات نگهبانی ، استخر داشته باشند. اغلب هتل‌های پنج ستاره دارای سه رستوران مجزا با غذاهای متنوع ‏می‌باشند. تعداد اتاق‌های این هتل‌ها باید بالای 100 عدد باشد. ‏

کارکنان در هتل 5 ستاره : بسیار مرتب و یونیفرم پوشیده بالباس‌های شیک ، مؤدب و آگاه و کارآمد و روابط عمومی خوب ، نسبت ‏به رفع نیازهای مهمانان متعهد هستند و بسیار عالی سرویس می‌دهند . دارای مدیر حرفه‌ای و متخصص ، سازگاری و هماهنگی ‏سرویس‌ها ، تداوم نگهدارى و خانه‌داری بی‌عیب و نقص اجزاء اصلی و اساسی برای حفظ درجه 5 ستاره می‌باشند.‏ ‏‏‏‏ ‏ ‏ ‏

نکته مهم : نکته مهم درباره ستاره هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌ها این است که « هتل‌ها را از یک تا 5 ستاره طبقه‌بندی می‌نمایند درحالی‌که مهمان‌پذیرها، مهمانسراها و هتل‌آپارتمان‌ها را از یک تا 3 ستاره طبقه‌بندی می‌نمایند . به تعبیرى دیگر هتل‌آپارتمان 3 ‏ستاره با هتل 5 ستاره برابرى می‌کند و این دو نوع از مراکز اقامتى ازنظر کیفیت و خدمات‌دهی در گروه خودشان بهترین ‏هستند.»‏

انواع هتل - Hotel

انواع هتل:‏

هتل تجارتى ( Commercial Hotel )

هتل حومه شهر ( Sub-urban Hotel)

هتل شهرى (Urban Hotel)

هتل با فضاى بازمیانى (Atrium Hotel)

هتل بزرگ Meca Hotel)

هتل گردهمایی (Convention Hotel)

هتل فرودگاه (Air port Hotel)

انواع هتل - Hotel

هتل مسکونى براى مهمانانى که اقامت طولانى دارند (Lodging Type Hotel)

هتل بازی‌های شبانه (Night Clup Hotel)

هتل سوپر لوکس (Super Lux Hotel)

هتل تمام سوئیت (Suite Hotel)

هتل با سوئیت‌های یک طبقه‌های پراکنده (BungalowSuite Hotel)

متل بین‌راهی(Motel )

متل متوسط میان راه ( Motor inn)

هتل‌ها و انواع آن‌ها

هتل ارزان‌قیمت (Budget inn)

هتل تفریحى (Resort Hotel)

هتل‌آپارتمان (Apartment Hotel)

هتل مالکیت زمانى مشترک (Time Sharing Hotel)

هتل مالکیت مشترک ( (Condominium Hotel

پانسیون (Boarding House)

مهمانسرا (Guest House)

مسافرخانه، استراحتگاه (Hosetel )

خوابگاه (Dormitory)

هتل کازینو ‏ (Hotel Cazino)

هتل‌ها و انواع آن‌ها

انواع اتاق‌های موجود در هتل‌ها

سوئیت اداری ‏ (Office Suite)

سوئیت کنفرانس ‏ (Conference Suite)

سوئیت کوچک ‏ (Mini Suite)

سوئیت معمولی ‏ (Junior Suite)

سوئیت دولوکس ‏ (Deluxe Suite)

سوئیت دوبلکس ‏ (Doublex Suite)

انواع هتل - Hotel

سوئیت مسافرین مهم ‏ (Vip Suite)

سوئت مجلل ‏ (Imperial Suite)

سوئت محصور ‏ (Pent house Suite)

سوئت ماه‌عسل ‏ (Fiesta Suite)

سوئیت ماه‌عسل (برای اقامت ) ‏ (Dolcevita Suite)

سوئیت یک‌نفره ‏ (Single Suite)

انواع هتل - Hotel

کابانا ‏ (Cabana)

استودیو ‏ (Studio)

آپارتمان ‏ (Apartement)

بنگلو ‏ (Bungalow)

اتاق‌های دور ‏ (Remote Function)

اتاق‌های تودرتو ‏ (Connected Room)

اتاق با بالکن ‏ (Balcony Room)

اتاق با استخر خصوصی ‏ (Room With Private Pool)

انواع هتل - Hotel

اتاق ضیافت ‏ (Banquet Room)

اتاق خانواده ‏ (Family Room)

واحد های فامیلی ‏ (Family Units)

اتاق معمولی با حمام ‏ (Room With Bath)

اتاق با چشم‌انداز جنگل ‏ (Woods View Room)

اتاق معمولی بدون حمام ‏ (Room Without Bath)

اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی ‏ (Parlor)

انواع هتل - Hotel

برچسب ها : اقامتگاه ها
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.