جستجو

ماسوله شمال شرق ایران - اسفیدان بجنورد

 ماسوله شمال شرق ایران - اسفیدان بجنورد
روستای عجیب و پلکانی در شما شرقی ایران(بجنورد)

یکی از جاذبه‌های متفاوت این سرزمینمان ایران  روستاهایی هستند که هر یک با طرح و نقشه‌ای حساب‌شده و خاص شکل‌گرفته‌اند گاه مصالحی متفاوت در ساخت آن‌ها به‌کاررفته و گاه شیوه‌ی ساختی منحصربه‌فرد را استفاده کرده‌اند.

وقتی به سفر می‌رویم زیبایی‌های طبیعت  و جلوه‌گاه‌های زیبا روستاهای که کمتر اسم آن‌ها را شنیده‌ام باعث می‌شود همه ما عاشق سفر کردن و دیدن این زیبایی‌های طبیعت باشیم و تجربه جدید از این سفرها به دست بیاوریم.یکی از این شیوه‌های خاص ساخت، معماری پلکانی است که موجب صرفه‌جویی در زمین می‌شود و همبستگی خاصی را در میان اهالی روستا ایجاد می‌کند.

در مطلب قبلی درباره روستاهای پلکانی ،ماسوله‌های پنهان‌شده در ایران سخن گفتیم و آن‌ها را معرفی کردیم حال زمان آن رسیده تا آن‌ها را برای شما معرفی کنیم یکی از این روستاهای زیبا اسفیدان است که زیبایی‌هایش را به ما نشان در این مطلب به ما نشان می‌دهد.

می‌خواهیم باهم به روستای در طبیعت کوهستانی خراسان شمالی سفر کنیم و برای دیدن یکی دیگر از روستاهای پلکانی ایران آماده شویم....

باهم راهی این روستا می‌شویم و به تماشای خانه‌های پلکانی این روستا می‌نشینیم ...

در ادامه با ویسمن در سفر به روستای اسفیدان‌ همراه باشید تا بیشتر با این روستا آشنا شوید....

اسفیدان - Esfidan

زیباترین روستای ایران – روستای اسفیدان

طبیعت در اینجا چهره‌ای متفاوت به روستا بخشیده است و همین امر باعث گردیده تا در سال ۱۳۸۵ روستای اسفیدان، عنوان زیباترین روستای ایران را به خود اختصاص دهد.

مقصدمان جای در میان دره‌ی سرسبز که در میان کوه‌ها زیبا قرارگرفته نام این روستا اسپیدان یا اسفیدان است با درختانی بلند که در اطراف این روستا قد کشیده‌اند کوه آق قیه از جنوب غربی و کوه اسب از شمال غربی و تنگه دهیرمزه از جنوب غربی این روستا را در برگرفته‌اند .

اسفیدان - Esfidan

دیدنی‌های روستای اسفیدان

در این روستا دیدنی‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند برنامه‌ی سفر شمارا کامل کنند:

 بقاع متبرکه:

بقعه امامزاده محمد بن باقر بن موسی بن جعفر یکی از بناهای شاخص این روستا است که نزد مردم دارای اهمیت بسیار است  و با 4 گلدسته و گنبد کوتاه  خودنمایی خاص به این روستا بخشیده در بالای سر وردی این حرم خط‌های نستعلیق زیبای مرحوم ملامحمدتقی اسفیدانی که از ۶٠ سال قبل به شکل گچ‌بری  نقش بسته است مردم این روستا به این مسئله اعتقاددارند که از دفن این امام‌زاده در این روستا بیش از 1000 سال می‌گذرد و کارشناسان اداره میراث فرهنگی قدمت این را مربوط به قرن ششم هجری  تخمین زده .

از دیگر مقبره‌های که در این روستا مورداحترام مردم است مقبره شیخ محمدرضا ربانی معروف به حاج آخوند نیز اشاره نمود.

اسفیدان - Esfidan

بافت روستایی

به‌کارگیری معماری پلکانی در ساخت روستا ویژگی‌های متفاوتی به آن بخشیده است. در بافت پلکانی، خانه‌ها بر دوش یکدیگر ساخته می‌شود و پشت‌بام خانه‌ی پایینی حیاط همسایه‌ی بالایی و محل گذر عابران است. این نوع معماری همبستگی خاصی را میان روستاییان ایجاد می‌کند و شکل آن را متفاوت می‌سازد.

در ساخت این روستا به‌کارگیری معماری پلکانی  باعث شده تا ویژگی متفاوتی به این روستا ببخشد و همبستگی را در میان مردم این روستا به وجود بیاورد .

اسفیدان - Esfidan

 درخت صندل 

سمبل این روستا درختی ارزشمند به نام صندل است و در زمان‌های قدیم 17 اصله از این درخت در این روستا وجود داشت که بعدها به دلیل توسعه روستا و ساخت کوچه  امروزه تنها 2 اصله از این درخت در روستا به‌جای مانده که قطر تنه این درختان هرکدام 2.65 متر و قدیمی‌های این روستا عمر این درختان به‌جای مانده را 1200 سال می‌دانند و البته مردم در زمان قدیم از اهمیت این درخت اطلاع کافی نداشتند و چیزی این درخت را از دیگر درخت‌ها متمایز می‌کند  چوب این درخت است که معطر و بوی دل‌انگیزی دارد.

اسفیدان - Esfidan

 دره و چشمه هینورد

در شمال غربی اسفیدان دره‌ای عمیق و طولانی وجود دارد که بانام هینوَرد (هین نبرد) شناخته می‌شود بعد از حدود نیم ساعت پیاده‌روی از روستا در میان صخره‌ها آبی جاری که از چشمه‌ای زلال خارج می‌شود و با دره‌ای خود هم نام است و باغات اطراف را با آب خود سیراب می‌کند .

اسفیدان - Esfidan

 دره و آبشار بهارگاه

یکی از دره‌های که نزدیک به این روستا می‌باشد دره‌ای به نام بهارگاه  می‌باشد که در آن چشمه‌های متعدد و آبشارهای دیدنی وجود دارد که این دره در جنوب غربی این روستا قرارگرفته که مناظر زیبا و دیدنی را پدید آورده  و در سمت چپ این دره و ابتدای آن تپه‌ماهوری با وسعت ۴۰ هکتار وجود دارد که آن را بانام موسو می‌شناسند و قبل از رانش زمین به وجود آمده .

اسفیدان - Esfidan

غارهای اسفیدان

در بالای صخره چشمه هینورد در شمال غربی روستا کوهی به نام خزانه قرار دارد که در بالای آن غار خزانه راهه قرار دارد که از غارهای دست‌ساز منطقه بوده و در انتهای آن چاهی قرار دارد  و در قدیم از این غار به‌عنوان پناهگاه استفاده می‌شده .غار دیگر به نام  ییجت یا معصوم که در اطراف این روستا وجود دارد و به دلیل داشتن استلاگتیت و استلاگمیت ها معروف است و در نزدیکی روستا صخره‌ای عجیب قرار دارد که به شکل سر آدم نقش بسته که بسیار جالب  می‌باشد .

اسفیدان - Esfidan

 دیگر جاذبه‌های طبیعی

چشمه آب‌معدنی و آبشار هنرور یکی دیگر از جلوه‌های طبیعت اسفیدان است که در فاصله‌ی ۳ کیلومتری روستا قرار دارد و این مکان با منظره‌ای چشم‌نواز نقش یک تفرجگاه را برای اهالی روستا و گردشگران بر عهده دارد .

اسفیدان - Esfidan

 قلعه‌ها و برج‌های اسفیدان

تاش قلعه (قلعه سنگی) دیواری صخره‌ای در غرب روستای اسفیدان می‌باشد و دیوارهای سنگی و سفال ساده نخودی و قرمز و سفال‌های منقش به رنگ‌های مختلف بر روی این قلعه دیده می‌شود. در کوه‌های اطراف روستای اسفیدان برج‌های سنگی قدیمی قرار دارند که برای ساخت آن‌ها از سنگ و ساروج  استفاده‌شده .در میان این آثار باقیمانده برج قاری مالاق و برج قارقه (کلاغ) در شمال غرب روستا شهرت بیشتری دارند و پایه‌های آن‌ها هنوز باقی‌مانده است.

اسفیدان - Esfidan

گورهای تاریخی

گورستان قدیمی که در این روستا قرار دارد یکی از جاذبه‌های اعجاب‌انگیز این روستا است که در آن جهت دفن مرده‌ها رو به شرق  می‌باشد و برخی دیگر از این مرده‌ها به‌صورت عمودی دفن شده اندو ازاین‌دست گورها در سایر روستاها مانند روستای پاکدل نیز می‌توان مشاهده کرد و . در کوچه‌باغ‌های روستا نیز تخته‌سنگ صاف و بزرگی به چشم می‌خورند که بر روی آن‌ها کلمات الله، محمد، علی، فاطمه، حسن و حسین حکاکی شده است.

اسفیدان - Esfidan

تفریحات روستا

گشت‌وگذار در میان بافت پلکانی روستا یکی از تجربیات متفاوتی است که می‌توانید آن را امتحان کنید. با این کار هم به میان مردم روستا رفته‌اید و از جلوه‌های زندگی روستایی لذت می‌برید و هم گشتی در روستا می‌زنید.

می‌توانید در این روستا به زیارت امامزاده رفته و حال و هوای معنوی آن را تجربه کنید .

در این روستا سوژه‌های زیادی برای عکاسی وجود دارند پس در سفر خود به این روستا عکاسی خود را هرگز فراموش نکنید

به طبیعت اسفیدان بروید و خاطرات فراموش‌نشدنی را برای خود و همسفرانتان رقم بزنید .

اسفیدان - Esfidan

مردمان روستا

اهالی این روستا ترک‌زبان هستند و برای گذراندن زندگی خود به باغداری و زراعت مشغول هستند و برخی دیگر نیز به پرورش دام‌های مانند گوسفند ،بز ، ماکیان و گاو مشغول هستند و در کنار تمامی این کار زنبورداری و پرورش ماهی نیز انجام می‌شود.

محصولات باغ‌ها و زمین‌های زراعی این روستا  گردو ، گیلاس  ،گلابي ،آلبالو ،انگور ،سیب و سیب‌زمینی  می‌باشد و در میان این محصولات گردو این روستا بسیار معروف است و کالای صادراتی استان به‌حساب می‌آید .

اسفیدان - Esfidan

وجود کوه‌های سنگی و مرتفع خطر بسیاری را برای این روستا به وجود می‌آورد و با کمترین لرزش زمین احتمال سقوط صخره و تخته‌سنگ بر روی آبادی بسیار زیاد است اما چیزی که مردم این روستا به آن اعتقاددارند باعث شده تا آن‌ها به این مسئله توجهی نداشته باشند و آن‌هم وجود امام‌زاده در این روستا است که مردم براین باورند در طی قرن‌ها آسیب را از آنان و خانه‌هایشان دور کرده است .

اسفیدان - Esfidan

سوغات و صنایع‌دستی

زنان روستا  با فرش‌های گل‌ابریشم طرح نائین و چادرشب مای رنگین  حاصل هنر و عشق خود را به نمایش می‌گذارند که بسیار خیره‌کننده است. و با خرید ازاین‌دست بافته‌ها  هم  می‌توانید یک یادگاری از سفر خود داشته باشید و هم به اقتصاد مردم این شهر کمک کنید

ماهی قزل‌آلای اسفیدان از بهترین و خوشمزه‌ترین ماهی‌های سرد آبی پرورشی است که در روستای اسفیدان می‌توانید آن را تهیه کنید. از تهیه‌ی محصولات کشاورزی به‌ویژه گردوی بسیار مرغوب این روستا غافل نشوید.

آب‌وهوا

به دلیل قرار گرفتن این روستا در میان کوهستان آب‌وهوایی این روستا در بهار و تابستان معتدل و زمستان مای آن بسیار سرد است .

اسفیدان - Esfidan

اقامت

برای داشتن اقامت در روستا و گذراندن شب  می‌توانید دریکی از اقامتگاه مای محلی اقامت داشته و یا در نزدیکی کمپینگ در قلب طبیعت این روستا را تجربه کنید .اگر اقامت در هتل را ترجیح می‌دهید می‌توانید به اسفراین و یا بجنورد بروید و یک هتل را انتخاب نمایید.

اسفیدان - Esfidan

بهترین فصل سفر

به دلیل اقلیم معتدل و کوهستانی پیشنهاد می‌شود که بهار و تابستان را برای سفر به این خطه انتخاب کنید.

بهار و تابستان: هوای مطبوع و معتدلی بر منطقه حکم‌فرما می‌شود و طبیعت مناظر دیدنی خود را به رخ می‌کشد.

پاییز و زمستان: با کاهش دما در فصول سرد ، سوز سرما مهمان روستای اسفیدان می‌شود.

اسفیدان - Esfidan

راه دسترسی

در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد روستای اسفیدان قرار دارد و برای رسیدن به آن باید وارد جاده‌ی بجنورد- شیروان شویم و در میانه‌های جاده از کنار روستای سیساب، راهی وجود دارد که ما را به  سمت  روستای اسفیدان هدایت می‌کند.اگر از مشهد قصد رفتن به این روستا را دارد می‌توانید از  مسیر چناران و قوچان سفر خود را ادامه دهید و به این روستا برسید.

اسفیدان - Esfidan

برچسب ها : روستاهای پلکانی
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

بیشترین بازدید