جستجو

ترین‌های گردشگری ایران

ترین‌های گردشگری ایران
ترین ها ..........

همیشه ترین ها یکی از دلایل سفر گردشگران می باشند و این ویژگی به قدری جذاب است که بسیاری در حال ساختن این ترین ها می باشند تا مقصدی برای گردشگران از تمام جهان شوند مانند بلندترین برج دنیا ...

در حالی که ایران زیبا ما از این ترین ها بسیار دارد و خیلی از مردم از آن‌ها اطلاع ندارند. در این مطلب قصد داریم تا بیش از 10 عنوان از این ترین ها را در ایران به شما معرفی کنیم

در ادامه مطلب با ویسمن همراه باشید ...

ترین های ایران - Iran

عظیم‌ترین بنای‌ سنگی جهان

در سال 518 قبل از میلاد ساخت بنای تخت جمشید و یا شهر مردمان پارسی که در 55 کیلومتری شما شرقی شیراز و مقابل جلگه مرودشت به دستور داریوش اول آغاز و حدود 120 سال طول کشید و مساحت این بنای عظیم 135 هزار مترمربع می‌باشد و بزرگ‌ترین مجموعه باشکوه هخامنشی که همه از سنگ ساخته‌شده است

جالب است بدانید در میان این سنگ‌ها هیچ‌گونه ملاتی به کار نرفته و البته در برخی موارد به ست‌های آهنی معروف به دم‌چلچله‌ای مورداستفاده قرارگرفته است. مجموعه تخت جمشید شامل هفت کاخ (تالار)، نقوش برجسته، پلکان‌ها،‌ ستون‌ها ‌و دو آرامگاه سنگی است.

ترین های ایران - Iran

گرم‌ترین نقطه کره زمین

گرم‌ترین نقطه کره زمین که دمایی معادل 67 درجه در سایه دارد بیابان لوت در 80 کیلومتری شما شهداد قرار دارد که تپه‌ای مملو از گدازه‌های آتش‌فشانی با مساحتی معادل 480 کیلومترمربع که گندم بریان می‌خوانندش و گاه نیز ریگ سوخته می‌باشد و در فضایی با طول 200 کیلومتر و عرض 150 کیلومتر هیچ نوع زندگی در جریان نیست و هیچ موجودی حتی باکتری‌ها هم نمی‌توانند در این محیط دوام بیاورند.

تا قبل از کشف این منطقه توسط پروفسور کردوانی، صحرای لیبی در شما آفریقا با 57.7 درجه گرم‌ترین نقطه زمین شناخته می‌شود اما حال گندم بریان گرم‌ترین نقطه زمین است و اگر قصد سفر به این منطقه رادارید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا در بین ماه‌های آبان تا فروردین به این منطقه سفر کنید.

ترین های ایران - Iran

بلندترین برج آجری جهان

در سال 375 خورشیدی برج یا گنید قابوس به دستور قابوس بن وشمگیر از پادشاهان آل زیار در جرجان (گنبدکاووس فعلی) پایتخت این حکومت به دلیل آرامگاه وی ساخته شد.

بر فراز تپه خاکی که حدود 15 متر از سطح زمین بلندتر است، قرار دارد و ارتفاع این برج 55 متر که با احتساب بلندی تپه درمجموع 70 متر ارتفاع دارد و بناب این برج با آجرهای دنباله‌دار و ملات و به شکل یک استوانه چندوجهی ساخته‌شده است که شامل پی و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطی است.

ترین های ایران - Iran

طولانی‌ترین غار ‌نمکی‌ جهان

این غار در جزیره قشم واقع‌شده که 6580 متر طول دارد و دارای یک دریاچه نمک به ژرفای یک متر در فاصله 160 متری دهانه ورودی است که از دل کوه نمکدان، بکر جریان آب زیرزمینی همیشگی می‌جوشد و پس از حل کردن نمک درراه خود، به شکل چشمه‌ نمک در دامنه‌ کوه نمایان می‌شود. این چشمه در گودال روبه‌روی خود، حوضچه‌ای طبیعی به رنگ سفید پدید می‌آورد.

 قبل از کشف این غار، غار نمکی سدام در فلسطین که با طولی معادل 5685 متر به‌عنوان طولانی‌ترین غار به‌حساب می‌آمد، از چشم‌اندازهای دلپذیر آن است. رطوبت جزیره و نفوذ آب در غار، سبب فروچکیدن آب‌نمک اشباع‌شده بر بدنه‌ قندیل‌ها می‌شود که شکل آن‌ها را پیوسته دگرگون می‌کند.

ترین های ایران - Iran

بزرگ‌ترین بافت خشتی ‌جهان

یزد یکی از مهم‌ترین ‏شهرهای زنده و تاریخی کشور است که مجموعه‌ای کامل از بناهای دوره‌های مختلف زمانی شامل بازارهای قدیمی، مسجدها، باغ‌ها، عمارات، آتشکده‌ها و... را در خود جای‌داده است.

یکی از مهم‌ترین شهرهای زنده و تاریخی کشور یزد است که مجموعه‌ای کامل از بناهای تاریخی را همانند بازارهای قدیمی، مساجد و ... در این شهر قرار دارند و بزرگ‌ترین شهر خشتی جهان می‌باشد که با 743 هکتار عرصه و 5 هزار هکتار حریم، دست‌‏نخورده‌ترین بافت تاریخی کشور محسوب می‌شود.

ترین های ایران - Iran

بزرگ‌ترین جزیره غیرمستقل جهان

جزیره قشم یکی از بزرگ‌ترین جزیره غیرمستقل دنیا می‌باشد که در دهانه تنگه هرمز و در حساس‌ترین نقطه استراتژیک خلیج‌فارس قرار دارد که طول این جزیره حدوداً 120 کیلومتر می‌باشد و در نقاط مختلف متفاوت است و عرض آن معادل 14 کیلومتر و بخش وسیعی از کرانه‌های شمالی جزیره با جنگل دریایی حرا به وسعت 150‌کیلومترمربع پوشیده شده است. جزیره قشم با مساحت 1491 کیلومترمربع از 23 کشور دنیا وسیع‌تر است. به‌طور مثال قشم 2.5 برابر سنگاپور و بحرین و سان مارینو، 1.5 برابر هنگ‌کنگ، پنج ‌برابر مالدیو و 70 برابر ماکائوست.

ترین های ایران - Iran

داغ‌ترین چشمه جهان

در جنوب مشگین شهر و در ارتفاع 1240 متری دامنه شمالی سبلان در مجاورت چهار چشمه معدنی، چشمه آبگرم قینرجه قرار دارد؛ که این چشمه با دمای 86 درجه سانتی‌گراد، داغ‌ترین چشمه کلرایدی جهان است که دارای سه‌دهنه می‌باشد

ترین های ایران - Iran

کهن‌سال‌ترین درخت سرو جهان

سرو ابرکوه با عمری حدود 4000 تا 4500 سال یکی از پیرترین جانداران جهان است. گرداگرد تنه این درخت روی زمین، 11.5 متر و بلندای آن 25 تا 28 متر برآورد شده است. در برخی اساطیر، کاشت این درخت زیبا به زرتشت نسبت داده‌شده است.

ترین های ایران - Iran

باستانی‌ترین پل قابل‌استفاده جهان

این پل که در مرکز شهر دزفول قرار دارد و شرق و غرب این شهر را به هم پیوند می‌دهد و از دیرباز محل تردد میان شهرهای شوشتر، اندیمشک و دزفول بوده است. تاریخ پل دزفول به سال 260 میلادی، زمانی که شاپور اول ساسانی با استفاده از 70 هزار اسیر رومی اقدام به ساخت این پل مستحکم کرد، برمی‌گردد. این پل دارای 14 دهنه است و آب رودخانه دز از آن گذر می‌کند و در دوران عضد الدوله دیلمی، صفویه و پهلوی مرمت و بازسازی شد و اما پایه‌هایش همچنان بدون تغییر، یادگاری از عصر ساسانی است.

ترین های ایران - Iran

قدیمی‌ترین‌بنای‌خشتی‌جهان

شاخص‌ترین اثر بازمانده از شهرسازی قدیم کهن ‌دژ زیبای نارین قلعه در میبد که مردم محلی نارنج قلعه می‌نامندش محسوب می‌شود این بنا بر فراز تپه‌ای ساخته‌شده تا بر تمام منطقه اشراف داشته باشد. نارین قلعه دارای ارزش تاریخی، جغرافیایی، معماری و شهرسازی، سیاسی، نظامی، مذهبی و اسطوره‌ای است. به این دلیل از فاصله بسیار دور قابل‌رؤیت است. زمان ساخت نارین قلعه بر اساس اسطوره‌هایی به دوره حضرت سلیمان برمی‌گردد.

ترین های ایران - Iran

بلندترین بادگیر جهان در یزد

بادگیر هشت سویه‌ باغ دولت‌آباد یزد، با ارتفاع 33 متر بلندترین بادگیر جهان است.

ترین های ایران - Iran

کهن‌ترین گونه جانوری جهان

سه چشم (triops) گونه‌ای جانور آبزی است که به دلیل قدمت 220 میلیون ساله از آن به‌عنوان فسیل زنده و قدیمی‌ترین گونه جانوری زمین نام‌برده می‌شود. این‌گونه نادر در آبگیرهای فصلی استان آذربایجان غربی زیست می‌کند.

ترین های ایران - Iran

بلندترین طاق طبیعی جهان

دهانه‌ غار اسپهبد خورشید (دژ افسانه‌ای) در کوه‌های کناره‌ شرقی راه سراسری سوادکوه و تنگه دوآب، با طول 19.75 متر و عرض 14.25 متر، بلندترین طاق طبیعی جهان محسوب می‌شود که ارتفاع آن معادل 15 متر است. این طاق سال 1335 شمسی توسط غارشناسان کشف شد.

ترین های ایران - Iran

قدیمی‌ترین سد ‌جهان

سد کبار در 25 کیلومتری جاده قدیم قم ـ کاشان از آثار دوره ساسانی محسوب می‌شود. این سد باگذشت بیش از هزار سال و وقوع زلزله‌های متعدد همچنان پابرجاست.

ترین های ایران - Iran

عجیب‌ترین قنات جهان

قنات دوطبقه‌ مون اردستان یکی از شاهکارهای علم مهندسی قدیم است که در هر طبقه از این قنات 800 ساله، آبی مستقل جریان دارد و آب هیچ‌یک به دیگری نفوذ نمی‌کند. طول این قنات دو کیلومتر و مقدار آبدهی آن 60 لیتر در ثانیه می‌باشد.

ترین های ایران - Iran

بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان

بازار تبریز با مساحتی حدود یک‌میلیون مترمربع، بزرگ‌ترین سازه آجری سقف دار و به‌هم‌پیوسته جهان است. تبریز به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ابریشم همواره از اماکن مهم دادوستد محسوب می‌شده است.

ترین های ایران - Iran

برچسب ها : ایران
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.