جستجو

جاذبه های دیدنی و بی نظیر قشم

جاذبه های دیدنی و بی نظیر قشم
دیدنی های قشم

زمانی که قصد سفر به این جزیره زیبا و افسانه‌ای رادارید دوست دارید بدانید که در آنجا چه چیزهای در انتظار شما هستند در سفرتان به بازید از چه جاذبه‌های باید بروید و چه غذاهای خوشمزه‌ای را امتحان کنید

در مطلب قبلی درباره قشم جزیره‌ای زیبا در جنوب کشور با شما سخن گفتیم حال در ادامه این مطلب قصد داریم تا شمارا با مکان‌های دیدنی و راه‌های رسیدن به آن بیشتر آشنا کنیم

پس در ادامه با ویسمن همراه باشید...

قشم - qeshm island

دیدنی‌های جزیره قشم

دیدنی‌ها و جاذبه‌های گردشگری جزیره قشم به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود:

گروه1 : جاذبه‌های طبیعی برای دوستداران طبیعت، محیط‌زیست، تفریحات ورزشی ساحلی و دریایی، پژوهشگران علوم زمین، محققان علوم جانورشناسی و

گروه 2:جاذبه‌های فرهنگی برای دوستداران هنر، فرهنگ، آداب‌ورسوم بومی سنتی

گروه 3: جاذبه‌های تجاری مناسب برای خرید از بازارهای سنتی و مدرن

قشم - qeshm island

1.جاذبه‌های طبیعی قشم :

جاذبه‌های برتر این جزیره

این جزیره جاذبه‌های بسیاری را در خود جای‌داده که در این مقاله نمی‌توانیم تا درباره آن‌ها صحبت کنیم اما در ادامه مطلب قصد داریم تا مهم‌ترین این جاذبه‌ها را به شما معرفی کنیم :

ژئوپارک قشم:

نخستین ژئوپارک خاورمیانه که از سال 1385 به‌عنوان عضوی از شبکه جهانی ژئوپارک‌های تحت حمایت یونسکو شناخته‌شده است ژئوپارک قشم می‌باشد  که به منطقه‌ای وسیع با مرزهای مشخص اتلاق می‌شود و چندین پدیده بارز زمین‌شناسی و در برخی موارد تعدادی از آثار تاریخی، بوم‌شناسی، باستان‌شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی در محدوده آن وجود داشته باشد در این محدوده  جاذبه‌هایی همچون جنگل‌های حرا، گنبد نمک، غارهای نمک، چشمه‌های آب‌معدنی، دره چاه کوه، تنگ عالی، بام قشم، دره تندیس‌ها، کلات کشتاران و ده‌ها تخته‌سنگ و صخره با شکل‌های عجیب‌وغریب قرار می‌گیرند.

قشم - qeshm island

جزیره هنگام:

برای دیدن این جزیره زیبا باید حداقل نصف روزتان را اختصاص دهید و تماشای دلفین‌ها لذت ببرید  این جزیره زیبا کمی آن‌طرف‌تر از جزیره قشم قرار دارد و یکی از مکان‌های دیدنی است که در هیچ جای دیگر نمی‌توانید آن را تجربه کنید.

قشم - qeshm island

دره ستارگان:

اگر به دنبال تجربه‌ای متفاوت و خاص در سفرتان هستید و می‌خواهید کمی با قوه تخیلتان بازی کنید به دره ستاره ها حتماً سری بزنید  و در این دره شما می‌توانید ستون‌ها و اشکالی را ببیند که در اثر فرسایش بادی و آبی به وجود آمده ندو شمارا با خود به دنیایی دیگر می‌برند.

قشم - qeshm island

تنگه چاه کوه:

تنگه چاه کوه یکی از پدیده‌های بی‌نظیر جزیره قشم است که در اثر فرسایش شکل‌گرفته و اشکالی تماشایی را پیشروی‌تان قرار می‌دهد. در این جاذبه دره‌ای به عمق ۱۰۰ متر انتظارتان را می‌کشد که دیواره‌های آن از هر سو احاطه‌تان می‌کنند.

قشم - qeshm island

لافت:

این روستا که به چند دلیل بسیار جالب است . اولین دلیل آن وجود بادگیرهای که بر فراز خانه‌هایش دیده می‌شود و دومین دلیل آن غروب‌های حیرت‌انگیزی است که در هیچ کجای دیگر مانندش را نمی‌توانید ببینید و نزدیکی آن به جنگ حرا است .

قشم - qeshm island

جزیره هرمز:

جزیره هرمز در میان آب‌های نیلگون جزیره‌ای با خاک سرخ قرارگرفته که با گشت‌وگذار در سواحل سرخ آن می‌توان تصویری از دنیای واقعی را تجربه کنید.

قشم - qeshm island

2.کوه‌ها و تندیس‌های قشم

در جزیره قشم کوه‌های کم ارتفاع و شگفت‌انگیز بسیاری وجود دارند که در اثر تحولات دورانی و فروکش آب و بیرون آمدن این کوه‌ها از دل آب به وجود آمده‌اند  و سطح این کوه‌ها را لایه‌های مرجانی، اسفنجی و دوکفه‌ای‌ها پوشانده‌اند که این امر موجب حفاظت خاک‌های نرم شیست و مارن زیر سطح مرجانی شده است که در اثر فعل‌وانفعالات طبیعی، وزش باد، طوفان‌های باران‌زا، نمادها و تندیس‌های دیدنی و زیبایی در سراسر جزیره پدید آمده‌اند که جزیره قشم و جزایر اطراف آن را از دیگر جزایر خلیج‌فارس متمایز و شگفت‌انگیز می‌نمایند. این مجسمه‌های طبیعی را در شکل‌های گوناگون و عجیب در سراسر جزیره می‌توان مشاهده کرد.

قشم - qeshm island

جنگل دریایی حرا (HARRA) زیستگاه امن پرندگان مناطق گرمسیری

درخت حرا که نام علمی آن به حکیم و فیلسوف ایرانی ابوعلی سینا (Avicenna Marina) نسبت داده می‌شود، درختانی در اندازه‌های 3 تا 6 متر با شاخ و برگ سبز روشن هستند. درخت حرا آب شورزی است که هنگام مد آب دریا تا گلوگاه در آب فرو می‌رود. با خاصیت تصفیه‌ای که در پوست درخت حرا وجود دارد، بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می‌کند. درخت حرا در حقیقت یک کارخانه آب‌شیرین‌کن طبیعی و خدادادی است.

قشم - qeshm island

انجیر معابد یا درخت سبز یا درخت لول LOOL یا لور

از رستنی‌های شگفت‌انگیز مناطق حاره، مخصوصاً جزایر خلیج‌فارس، درخت همیشه‌سبز، درخت لور (معروف به انجیر معابد) است که تاجی بزرگ باریشه‌های هوایی متعدد دارد. میوه رسیده نارنجی‌رنگ درخت لور مطبوع و خوراکی است.

یکی از زیباترین درخت لور درتم سینتی ( منطقه توریان) قرار دارد و در نزدیکی آن بقعه‌ای دیدنی با طرح معماری کهن به نام زیارت پیر واقع‌شده است.

قشم - qeshm island

حیات‌وحش دریایی

در جزیره قشم به‌طورکلی 11 گونه خرچنگ از سه خانواده وجود دارد و آب‌های این جزیره از انواع ماهی غنی است. لاک‌پشت سبز در آب‌های جزیره‌های قشم، هنگام و لارک و همچنین در تنگه خوران و شرق لافت دیده می‌شود. دولفین بینی بطری نیز از عمده پستانداران منطقه است.ساحل شنی در شرق کانی در قسمت جنوب شرقی یک مکان دلخواه برای لاک‌پشت‌های دریایی است.

3.جاذبه‌های فرهنگی قشم

غار خربز (خربس(Xarbez)(

غار خربس بر سینه کوهی مشرف‌به دریا و دشت میانکاسه  و در کنار جاده جنوبی و در فاصله 12 کیلومتری قشم  قرار دارد. این غار از غارهای دریایی می‌باشد که براثر گرداب و تخلیه ماسه‌ها از حفره سنگ‌ها به وجود آمده  و در دوره‌های پیش از اسلام مردمان با افزودن بر وسعت غار خربس در بخش‌های تالار میانی و دهلیزهای انشعابی به‌احتمال‌زیاد از آن برای پناهگاه و یا نیایشگاه استفاده کرده‌اند.

چاه‌های تل آب یا طلا

در 30 کیلومتری شمال فرودگاه این جزیره و در 76 کیلومتری شهر قشم  چاه‌های طلا قرار دارند که در روستای لافت قبل از بادگیرها و منازل روستا این چاه تا نظر گردشگران را به خود جلب می‌کنند  و در جوار قلعه نادری حلقه‌های چاه آب متعدد در داخل گودال دامنه کوه به چشم می‌خورد که حکایت از فنّاوری ذخیره آب پارسیان جزیره‌نشین عهد هخامنشی و دوره زرتشتیان دارد.

سدهای ساسانی و هخامنشی

در این جزیره آب نوشیدنی  برای انسان تا و حتی حیوانات و گل و گیاه ارزش حیاتی دارد در ایام قدیم با ساخت سد در تنگه تا، راه تا و دره تا، آب‌های شیرین فصل بارانی را جمع‌آوری و به‌تدریج به مصرف شرب و کشت می‌رساندند.

سد پی پشت:

در 37 کیلومتری شهر قشم و 28 کیلومتری فرودگاه بین‌المللی قشم در شمال جزیره و در نزدیکی روستای پی پشت قرار دارد. در مدخل تنگه، تأسیسات تقسیم آب این سد تاریخی از دوره ساسانی به چشم می‌خورد.

سد گوران:

در 78 کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای گوران در نزدیکی جاده طبل- باسعیدو قرار دارد. سنگ بنای اولیه سد به دوران گوران ( گبران یا زرتشتیان) و هخامنشیان مربوط می‌شود.

قشم - qeshm island

 4.سایر آثار تاریخی و باستانی قشم

در جزیره قشم آثار تاریخی حاکی از تمدن و شهرنشینی دوران وجود دارد.

وجود لوحه‌ای به خط کوفی در یک مسجد قدیمی داخل جزیره موسوم به گوشه (مشهور به شیخ برخ) حاکی از آن است که این مسجد در سال 244 ه.ق تعمیر شده است و قبل از آن آتشکده بوده است.

قشم - qeshm island

قلعه قشم :

قبل از سلطنت شاه‌عباس توسط پرتغالی تا به‌عنوان دژ نظامی و اعمال حاکمیت و تسلط و کنترل ترافیک دریایی منطقه هرمز و خلیج‌فارس ساخته‌شده است.

نیایشگاه ناهید:

در تپه کولغان در 2.5 تا 3 کیلومتری شمال غربی شهر قشم و در سر راه جاده درگهان، زرتشتیان به پرستش خداوند می‌پرداخته‌اند و از کوچه‌های این شهر منظره دریای پارس چشم تا را نوازش و دل تا را آرامش می‌داده است.

قشم - qeshm island

مسیرهای پروازی

در حال حاضر پروازهای فرودگاه قشم به مقاصد زیر و بالعکس صورت می‌گیرد.

تهران، مشهد، رشت، شیراز، اصفهان، کیش، دبی

خدمات حمل‌ونقل از فرودگاه و بالعکس :  می‌توانید با استفاده از تاکسی‌های تلفنی به فرودگاه برسید و یا از فرودگاه به سمت محل موردنظرتان بروید.

آدرس : 50 کیلومتری غرب شهر قشم

اطلاعات تماس : 07635335040

قشم - qeshm island

 پایانه اتوبوس‌رانی قشم

شاید وجود یک پایانه مسافربری یا به عبارتی ترمینال در یک جزیره برایتان عجیب باشد؛ اما قشم ترمینالی به مساحت ۱۸۰۰۰ مترمربع دارد که به مسافران به مقاصد شیراز، بوشهر، تهران، اصفهان و ... خدمات ارائه می‌دهد. اتوبوس تا به‌وسیله لندی گراف و از طریق مسیر بندر خمیر - بندر لافت وارد قشم می‌شوند.

امکانات موجود: سالن مسافران، باجه‌های فروش بلیت و تعاونی تا، ایستگاه‌های خدماتی و انتظامی

آدرس: شهر قشم، بلوار آزادگان

اطلاعات تماس : 07635273806

قشم - qeshm island

ایستگاه راه‌آهن بندرعباس

درست است که در جزیره ایستگاه راه‌آهن وجود ندارد ولی می‌توانید به ایستگاه راه‌آهن بندرعباس بروید و ازآنجا با شناورهای تندرو خودتان را به قشم برسانید. این شناورها هر بیست دقیقه از اسکله حقانی بندرعباس به‌سوی قشم می روندو در بندر پل نیز استفاده از لندی گراف‌ها (خوروبرها) امکان‌پذیر است. طول مسافت از اسکله حقانی حدود ۲۲ کیلومتر است که بسته به شناور از ۴۰ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.

قشم - qeshm island

محورهای ورود به جزیره(ماشین شخصی)

هر جای ایران که هستید می‌توانید با رساندن خودتان به بندر پل در ۷۰ کیلومتری غرب بندرعباس و سوارشدن بر لندی گراف‌ها به قشم برسید. برای رسیدن به بندر پل می‌توانید از مسیرهای زیر اقدام کنید: جاده سیرجان - بندرعباس - بندر پل و مسیر شیراز- جهرم- لار - بندر پل

شناورهای لندی گراف به‌صورت شبانه‌روزی به جابجایی خودروهای مسافران، اتوبوس‌های مسافربری و سایر خودروهای باری و خدماتی مشغول هستند و آن‌ها را به بندر لافت در قشم می‌رسانند. طول مسیر دریایی ۲ کیلومتر است و طی آن حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.

قشم - qeshm island

حمل‌ونقل درون‌شهری

در قشم حمل‌ونقل درون‌شهری صرفاً از طریق تاکسی‌ها صورت می‌گیرد و شبکه حمل‌ونقل درون‌شهری جزیره انتخاب‌های زیادی در اختیارتان قرار نمی‌دهد.

تاکسی‌ها در چند مسیر محدود فعالیت می‌کنند که پرترددترین آن‌ها عبارت‌اند از:

قشم - درگهان، درگهان - رمکان ، مکان -طبل، طبل - دولاب

البته تاکسی‌ها و خودروهای دربستی به‌راحتی و باقیمت مناسب در این جزیره پیدا می‌شوند

قشم - qeshm island

برچسب ها : قشم
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

بیشترین بازدید