جستجو

هر آنچه که باید درباره ویزا و انواع آن بدانید

هر آنچه که باید درباره ویزا  و انواع آن بدانید
همه چیز درباره ویزا

ما در کشوری زندگی می‌کنیم که برای سفر به اکثر کشورهای دیگر احتیاج به ویزا داریم و باید نحوه گرفتن ویزا و اطلاعات کافی را درباره ویزا را باید بدانیم.بیشتر کشورها برای ویزا دادن به ایرانی  از سختگیری‌های خاصی برخوردار هستند که دلیل ان را هیچ‌گاه عنوان نمی‌کنند. بااین‌حال اگر تمام شرایط لازم برای ویزا را داشته باشید، پس می‌توانید ویزای هر کشوری را که می‌خواهید به آن سفر کنید بگیرید. در این خبرنامه  سعی شده تا بیشتر نکته‌های مربوط به ویزا گرفتن گفته شود پس ویسمن را همراهی کنید.

انواع ویزا

ویزا چیست؟

ویزا توسط کنسولگری ،سفارتخانه  رسمی صادر است و در اصل ویزا یک سند رسمی است که صادر می‌شود. ممکن است که شما قبل از ورود به هر کشوری ویزای آن کشور را دریافت کنید، اما داشتن ویزا به‌منزله اجازه ورود به آن کشور در محل مرزبانی نباشد.یعنی مأموران مرزی به‌راحتی می‌توانند از ورود شما به آن کشور باوجوداینکه ویزا دارید جلوگیری کنند. بنابراین داشتن ویزا تنها، کمک‌کننده و لازمه ورود شما به هر کشوری است اما به معنی شرط کافی ورود به آن کشور نیست. برای آشنایی با شرایط اخذ انواع ویزا ادامه مطلب را بخوانید.

انواع ویزا

انواع کشورها ازنظر صدور ویزا

کشورهایی که برای سفر به آن‌ها، نیازی به ویزا نداریم و  می‌توانیم بدون ویزا به این کشورها سفر کنیم : البته تعداد این کشورها برای ما ایرانی‌ها چندان زیاد نیست. کشورهایی از قبیل گرجستان،ارمنستان،ترکیه و اکوادور  است

البته

کشورهایی که برای سفر گردشگری به آن‌ها باید ویزا بگیریم: برای ما ایرانی‌ها  بیشتر کشورها در این دسته قرار می‌گیرند. قبل از سفر به سایت سفارت موردنظر بروید و یا با سفارت تماس بگیرید تا بدانید برای دریافت ویزا چه مدارکی احتیاج دارید.

کشورهایی که در لحظه ورود به آن‌ها ویزای بدو ورود صادر می‌کنند: در زمان ورود به این کشورها مبلغی را پرداخت می‌کنیم (در بعضی از کشورها باید مدارکی را هم ارائه دهید) و بعدازآن روی پاسپورت شما برچسب ویزا می‌خورد. کشورهایی مثل تانزانیا و سریلانکا در این گروه هستند.

انواع ویزا

انواع ویزا برای سفر

ویزای توریستی: این نوع ویزا فقط برای گردشگری صادر می‌شود.

ویزای ملاقات اقوام: این نوع ویزا شانس بیشتری برای گرفتن ویزا است چراکه برای ملاقات کردن اقوام هستند و مدارکی که باید ارائه دهید تا حدودی فرقی با ویزا توریستی اما بیشتر مدارک مانند ویزای توریستی است .

ویزای درمان: این ویزا برای درمان و معالجه برای کشور مقصد صادر می‌شود

ویزای تجاری: این نوع ویزا برای تجارت صادر می‌شود.

ویزای ترانزیت: مدت این ویزا خیلی کم است و با آن می‌توانید از آن کشور عبور کنید و به کشور ثالث برسید.

انواع ویزاهای دیگر: ویزاهایی مثل دانشجویی و مهاجرتی در این دسته هستند.

انواع ویزا

انواع ویزا ازنظر دفعات اجازه ورود به کشور

ویزای سینگل:این نوع ویزا حتی اگر تاریخ  و مدت آن باقی‌مانده باشد و شما یک‌بار با ویزا به آن کشور سفرکرده باشید دیگر حق سفر ندارید یعنی اگر واضح‌تر بگوییم این نوع ویزا فقط یک‌بار ورود است

ویزای دو بار ورود یا دابل: با این ویزا می‌توانید تا زمانی که ویزایتان هنوز اعتبار دارد دو بار وارد کشور مقصد شوید.

ویزای چند بار ورود یا مولتیپل: با این ویزا می‌توانید تا وقتی‌که ویزای شما ازنظر تاریخ اعتبار دارد هرچند بار که خواستید به آن کشور وارد و خارج شوید.

ویزای ترانیت فرودگاهی: در بعضی از کشورها حتی برای تعویض هواپیما در فرودگاه آن کشور هم باید ویزا ارائه دهید. با این ویزا حق خروج از فرودگاه را ندارید و فقط اجازه دارید که هواپیمای خودتان را عوض کنید.

انواع ویزا

چگونه درخواست ویزا دهیم؟

کردن فرم‌های مربوط ، مراجعه مستقیم به سفارت ، تقاضای ویزا

درخواست ویزا از طریق آژانس‌ها و شرکت‌های واسطه:

گرفتن ویزای کشورهایی مثل امارات و سنگاپور و .... فقط از این روش امکان‌پذیر است البته گرفتن ویزای کشورهایی مثل چین و روسیه به‌صورت شخصی هم آن‌قدر پردردسر است که اگر آن را به آژانس واگذار کنید برای خودتان راحت‌تر است.

درخواست ویزا به‌صورت آنلاین:

ویزای کشورهایی مثل استرالیا، نیوزلند فقط به‌صورت آنلاین صادر می‌شود.

برای گرفتن ویزای کشورهایی مثل تاجیکستان و آذربایجان می‌توانید از هرکدام از سه روش گفته‌شده استفاده کنید.

انواع ویزا

ویزای شینگن، ویزایی برای سفر به بیش از یک کشور

۲۶ کشور اروپایی پیمان شینگن را امضاء کرده‌اند که بر اساس یکی از قوانین آن می‌توانید با گرفتن ویزای یکی از این کشورها به ۲۵ کشور دیگر هم‌سفر کنید.

انواع ویزا

مدارک لازم مشترک بین همه کشورها برای درخواست ویزا

  • پاسپورت
  • شناسنامه
  • مدرکی که نشان دهد شما در کشور خودتان شاغل و یا دانشجو هستید
  • بیمه مسافرتی
  • رزرو (و در مواردی حتی بلیط) پرواز رفت‌وبرگشت به کشور مقصد
  • عکس
  • مدرکی که نشان دهد توانایی مالی دارید.
  • فرم کامل شده درخواست انواع ویزا.
  • رزرو هتل و یا دعوت‌نامه از شخص یا کشور

انواع ویزا

آیا می‌شود ویزا را تمدید کرد؟

اگر دلتان خواست که برای مدت بیشتر از اعتبار ویزای خود در یک کشور بمانید باید اعتبار ویزا را تمدید کنید یا از بین انواع ویزا ویزای مولتی بگیرید. بعضی از کشورها، این کار را به‌آسانی و بعضی این کار را به‌سختی انجام می‌دهند. اما در صورت تمدید، برای گرفتن دوباره ویزای آن کشور در سال‌های بعد احتمالاً با سخت‌گیری روبرو می‌شوید.

انواع ویزا

در صورت اقامت غیرمجاز چه اتفاقی می‌افتد؟

در این صورت که  اگر شما بیشتر از مدت اعتبار ویزایتان در آن کشور بمانید یا دیگر نمی‌توانید به آن کشور سفر کنید یا باید به آن کشور جریمه بپردازید .

انواع ویزا

 

برچسب ها : ویزا
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.