جستجو

آشنایی با انواع اقامتگاه

آشنایی با انواع اقامتگاه
انواع اقامتگاه

گردشگران در سفرهایشان معمولاً در حال بازدید از مکانهای دیدنی و یا جاذبه های تاریخی تمامی نقاط دنیا هستند از این رو داشتن یک اقامت خوب و راحت در سفرشان برای کسب آرامش و رفع خستگی نقش بسیار مهمی دارد و برای آنها از اهمین ویژه برخوردار است و بسته به نوع سفر آنها و بودجه ای که برای اقامت خود در نظر می گیرند انواع مختلفی اقامتگاه وجود دارد .

حال در این مطلب قصد داریم تا شما را با انواع این اقامتگاه‌ها آشنا کنیم ....

پس با ویسمن در ادامه همراه باشید ....

انواع اقامتگاه

از جمله مهمترین اقدام های تدارکاتی پیش از سفر انتخاب محل اسکان در سفر می باشد . گردشگران در سفر خود باید برای داشتن اسکان مناسب باید کلیه جوانب آن محل را بسنجند زیرا ممکن است انتخاب نادرست این محل خاطرات خوش سفر آنها را به کامشان تلخ کند .   اسکان در سفر یعنی اقامت در طول سفر به مدت یک شب یا بیشتر در مکانی به جز خانه خودمان و از جمله شرطهای اولیه این محل داشتن امنیت  است منظور امنیت این است که گردشگران بتوانند با خیالت راحت در آنجا به استراحت بپردازند  و اشیای خود را در آن اقامتگاه قراردهند . موارد دیگری مانند رستوران، خشکشوئی و... نیز از جمله ملزومات یک اقامتگاه خوب است و بر اساس امکانات رفاهی ،  نیاز و بوجه انواع مختلفی اقامتگاه در سراسر دنیا وجود دارند  ....

انواع اقامتگاه

اقامت در خوابگاه (Hostels)

هاستل یا خوابگاه برای افرادی که بودجه اندکی برای سفر خود دارند بسیارمناسب است و در این نوع از اقامتگاه هیچ محدودیت سنی برای پذیرش افراد وجود ندارد در این اقامتگاه‌ها حتی اتاق انفرادی با اماکنات اولیه نیز وجود دارد و در برخی از آنها غذای گرم نیز به مهمان خود ارائه می دهند .

انواع اقامتگاه- Hostels

هتل (Hotel )

برای تعریف از هتل دامنه معنایی گستر دهای وجود دارد که با توجه به میزان بودجه ما متغیر خواهد بود . هتلها برا اسا رتبه و امکاناتی که دارند دسته بندی میشوند و علاوه برپوشش طیف نیازهای گردشگران،امکانات ویژه‌ای توسط هتل‌هادراختیارخانوده‌هاقرارمی‌گیرد.

انواع اقامتگاه-Hotelهتل‌های کپسولی (Capsule Hotels)

برای نخستین بار در سال 1979 ایده این نوع از هتل در ژاپن ارائه شد و هم اکنون نیز این نوع از هتل در چین و سنگاپور وجود دارد  این نوع هت محفظه ای کوچک در اندازه یک نفره و از جنس پلاستیک یا فایبر گلاس می باشند و به‌صورت لانه‌های کندوی زنبور عسل بر روی هم چیده شده‌اند. هر یک از این کپسول‌ها مجهز به امکاناتی مانند تلویزیون نیز هستند و گزینه بسیار مناسب و ارزانی برای اقامت یک شبه به شمار می‌روند.

انواع اقامتگاه -Capsule Hotels

تخت‌خواب و صبحانه (Bed and Breakfast)

این نوع از اقامت در کشور آمریکا متداول است  که در واقع شما به منزل محلی ها و بومیان منطقه می روید و تنها اتاقی از اتاق‌های خانه (به عنوان مثال اتاق خالی فرزندانی که ازدواج کرده و از خانه رفته‌اند) را کرایه می‌کنید. و از نظر هزینه این نوع از اقامتگاه بسیار ارزان و مقرون‌به‌صرفه می باشد و برای همین این نوع از اقمت در غرب بسیار متداول است . اتاق این نوع اقامتگاه شبیه به هتل بوده اما بسیار ارزانتر از هتل  و امکانات مشابه را در فضایی شبیه به فضای خانه ارائه می‌دهند.

انواع اقامتگاه - Bed and Breakfast

متل (Motels)

نوعی دیگر از اقامتگاه متل است که از ترکیب موتور و هتل به وجود آمده که این نوع از اقامتگاه برای افراد موتوری ایجاد شده و اتاق های این نوع از اقامتگاه با هم دیوار به دیوار است و در محوطه فضای بسیار وسیعی برای پارکینگ وجود دارد و البته از لحاظ قیممت نسبت به هتل ارزان‌تر است.

انواع اقامتگاه - Motels

مهمانسرا(Guest Houses)

این نوع اقامتگاه دارای دامنه معنای گسترده است که در دنیا دارای تعبیرهای مختلف است و در بعضی از مناطق به معنی خوابگاه ، تختخواب وصبحانه و یا کاروانسرا می باشد و در بعضی از دیگر مناطق به خانه اجاره ای گفته میشود و. در این حالت، مالک در محلی جدا ولی نزدیک به مهمانسرا حضور دارد. مهمانسرا سبیه به هتل است ولی از لحاظ قیمتی بسیار ارزانتر از هتل می باشد.

انواع اقامتگاه -Guest Houses

استراحتگاه(Resorts)

این نوع از اقامتگاه‌ها در نزدیکی مراکز توریستی مانند ساحل، صحرا، پارک جنگلی، مناطق اسکی و غیره قرار دارند و گردشگرانی در آن اقامت داردند  که هدف آن‌ها از سفر استراحت کامل و رفع خستگی در سفر است. در این استراحتگاه‌ها امکانات بی‌نظیری مانند استخر، زمین بازی گلف، میدان تنیس و ... وجود دارد. در برخی موارد وسعت استراحتگاه‌ها به چندین هکتار نیز می‌رسد.

انواع اقامتگاه - Resorts

ویلاهای مشترک(Timeshares)

این نوع از اقامتگاه به املاکی اطلاق می‌شود که بطور مشترک توسط چند نفر اجاره یا خریداری می‌شود و در بازه‌های زمانی مشخص در طول سال به نوبت توسط آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. حق اجاره، استفاده یا حقوق مالکیت در طول مدت معین مشخص شده برای هر مالک محفوظ است. در ضمن شرایط نگهداری و حفظ ملک در هر بازه زمانی به عهده مالک آن دوره خواهد بود.

انواع اقامتگاه - Timeshares

تبادل گردشگر(Hospitality Exchange)

یکی از روشهای جالب اقامت در طول سفر این نوع از اقامات می باشد که برای اقامت خود در طول سفر باید با سازمان یا نهاد مربوطه تماس گرفت و هماهنگی لازم را برای اقامت در آن محل هاهنگ کرد این نوع از اقامت هزینه بسیار ناچیزی دارد و بهترین گزینه برای افرادی است که با بودجه اندک سفر می‌کنند.

انواع اقامتگاه -Hospitality Exchange

کاروان (Caravanning)

به اتاقک کوچکی که به وسیله نقلیه صل می شود و همزمان هم امکان اتراق و حرکت را دارد کاروان گفته می شود برخی از این کاروان ها گنجایش کافی برای استراحت چند نفر را نیز دارند .

انواع اقامتگاه -Caravanning

چادر(Camping)

پرطرفدارترین و کم هزینه‌ترین نوع اقامت بویژه در میان جوانان محسوب می‌شود که در آن گردشگر چادر، کیسه‌خواب و سایر لوازم مورد نیاز را در کوله‌پشتی خود حمل و بی‌دغدغه به سمت ماجراجوئی حرکت می‌کند.

انواع اقامتگاه-Camping

کلبه/ ویلا (Cottages/Villas)

این نوع از اقامت گزینه مناسبی برای خانواه ها می باشد که در سفر خود تنها به دنبال آرامش هستند و می‌خواهند به دور از هیاهو باشند  وبه لحاظ وسعت بسیار بزرگ‌تر از اتاق هتل هستند و حداقل ۴ نفر می‌توانند همزمان با هم در آن اقامت داشته باشند. به لحاظ امکانات رفاهی نیز دارای آشپزخانه، ناهارخوری، اتاق‌های خواب و .... هستند و بالطبع نسبت به هتل و سایر گزینه‌ها رفاه بیشتری دارند.

انواع اقامتگاه -.کلبه/ ویلا (Cottages/Villas)

مراتع و مزرعه‌ها (Dude Ranches)

در کشور آمریکا، مراتع و مزرعه‌ها اقامتگاه‌های فصلی به شمار می‌روند که در آن‌ها می‌توان حس نوستالژی فرهنگ آمریکایی را تجربه کرد. در طول اقامت در این مزرعه‌ها می‌توان در مراتع وسیع آن حتی اسب‌سواری کرد یا به کمک راهنماهای محلی در جنگل‌ها و مناطق اطراف به شکار رفت.

انواع اقامتگاه-Dude Ranches

اجاره (Vacation Rentals)

این نوع از اقامت یکی دیگر از راه‌های مقرون‌به‌صرفه و ارزان در سفر اجاره آپارتمان و یا ویلا است که  معمولاً افرادی که به‌صورت گروهی و یا خانوادگی به سفر می‌روند و می‌خواهند به‌صورت دسته‌جمعی اقامت داشته باشند این نوع از اقامت را انتخاب می‌کنند.

انواع اقامتگاه - Vacation Rentals

اقامت در منزل (House Sitting)

در انواع از اقامتگاه‌ها مدت اقامت بستگی به توافق میان صاحب‌خانه و میهمان دارد و می‌تواند طبق توافق به‌صورت رایگان ولی مشروط بر به عهده گرفتن بخشی از کارهای منزل مانند نظافت، باغبانی، نگهداری از حیوانات خانگی و ... در آنجا اقامت داشته باشد.

انواع اقامتگاه - House Sitting

هتل‌های خاص(Exotic Hotels)

پس از معرفی انواع مختلف اقامتگاه‌ها برای سپری کردن تعطیلات نوبت مکان‌ها و هتل‌هایی خاص است. این هتل‌ها در مناطقی عجیب مانند زیردریا، غارها، بالای درختان یا جزایر خاص واقع‌شده‌اند و اقامت در این مکان‌ها تجربه منحصربه‌فردی محسوب می‌شود. صنعت گردشگری در کل دنیا به‌صورت مداوم در حال گسترش و عرضه خدمات نوین به نیازهای گردشگران در کلیه سطوح است و اقامتگاه‌ها نیز بخش مهمی از این صنعت به شمار می‌روند.

در مطالب بعدی با این نوع از اقامتگاه‌ها به‌صورت کامل‌تر آشنا خواهید شد

با ویسمن همراه باشید ...

انواع اقامتگاه-Exotic Hotels

برچسب ها : اقامتگاه ها
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.