جستجو

حقایقی جالب درباره روسیه، سرزمین تزارها

حقایقی جالب درباره روسیه، سرزمین تزارها
نکاتی جالب درباره روسیه

کشور پهناور روسیه دارای زیبایی‌ها طبیعی و مصنوعی زیادی است و بخشی از این کشور در قاره اروپا و بخش دیگری از آن در آسیا قرار دارد. روسیه یکی از مقاصد گردشگری موردعلاقه‌ی علاقه‌مندان به سفر و جهانگردی است؛ چراکه تاریخ و فرهنگ و هنر وزندگی مدرن را به هم پیوند داده است. درباره روسیه، سرزمین تزارها قبلاً با شما صحبت کردیم

حال در ادامه این مطلب قصد داریم تا درباره حقایق جالب این کشور که تاکنون از آن‌ها اطلاعی نداشتیم صحبت کنیم و شمارا با آن‌ها آشنا کنیم

در ادامه مطلب با ویسمن همراه باشید تا با این حقایق بیشتر آشنا شوید ...

حقایقی جالب درباره روسیه

1. در روسیه لبخند معنای زیادی دارد. لبخند زدن در روسیه به غریبه‌ها قابل‌قبول نیست و لبخند زدن یک امر شخصی است و فروشنده در این کشور هرگز لبخند نمی‌زنند و تنها زمانی که کسی را دوست داشته باشند و یا بخواهند با آن شخص آشنا شوند لبخند می‌زنند و در زمان لبخند دندان‌هایشان نشان نمی‌دهند و اگر کسی بدون دلیل لبخند بزند ازنظر آن‌ها مشکوک خواهد بود.

حقایقی جالب درباره روسیه

۲. مردم روسیه اغلب علاقه دارند تا در رستوران‌های خاص غذای خود را میل کنند یکی از این رستوران‌ها، رستوران ستاره‌های دوقلو (Twin Star restaurant) می‌باشد که تمامی کارکنان آن دوقلوها می‌باشند این رستوران در سال 1964 با الهام از فیلم Kingdom of Crooked Mirrors تأسیس شد در آن رستوران اگر بخواهید غذای اروپایی، روسی، تایلندی یا برگر بخورید دوقلوهای مجزایی هرکدام را سرو می‌کنند.

حقایقی جالب درباره روسیه

3.متروی مسکو، زیباترین شبکه‌ی حمل‌و‌نقل زیرزمینی جهان و چهارمین سیستم بزرگ دنیا به شمار می‌رود؛ و این مترو یکی از چشمگیرترین سیستم‌های حمل‌ونقل است. نقاشی‌های دیواری، مجسمه‌ها و موزاییک‌هایی که استفاده‌شده‌اند بسیار زیبا هستند. هنگامی‌که در سال ۱۹۳۵ این مترو شروع به کارکرد دارای ۱۱ ایستگاه و ۷ مایل بود که همگی در یک خط قرار داشتند اما اکنون دارای ۲۰۰ ایستگاه است و در سه سال آینده ۳۵ ایستگاه جدید و ۷۵ مایل دیگر به آن اضافه خواهد شد.

حقایقی جالب درباره روسیه

۴. طبق قوانین راهنمایی و رانندگی در روسیه با ماشین کثیف رانندگی کردن جرم محسوب می شود و راننده‌ای که از آن خطا سرزده به‌خصوص اگر پلاک ماشین گلی و کثیف باشد باید جریمه شود.

حقایقی جالب درباره روسیه

۵. زبان Ter Sami در شبه‌جزیره‌ی کولا (Kola)، در آستانه‌ی نابودی قرار دارد. تنها دو نفر به این زبان صحبت می‌کنند... این زبان تا قرن ۱۹، ۴۵۰ متکلم داشت اما با پایان قرن ۲۰ تنها ۶ نفر و تا سال ۲۰۱۰ تنها دو فرد پیر به این زبان صحبت می‌کردند.

حقایقی جالب درباره روسیه

۶. یکی از پادشاهان روسیه که پیتر سوم نام داشت و در سال 1762 به مدت 6 ماه بر روسیه حکومت می‌کرد، آن‌قدر سربازان اسباب بازیش را دوست داشت که وقتی موشی سر یکی از این سربازها را جوید آن موش را اعدام کرد برای انجام اعدام این موش چوبه دار مینیاتوری درست کردند و بعد از سه روز آن موش را درملأعام اعدام کردند

۷- در روسیه شهرهای وجود دارند که شهرهای ممنوع‌الورود می‌باشند و فقط اشخاص خاصی اجازه ورود به این شهرها رادارند. تعداد 44 شهر ممنوع‌الورود وجود دارد که 15 شهر آن هنوز نام و محل آن‌ها شناخته‌نشده در برخی از این شهرها همه مردم روسیه اجازه ورود دارند اما برای ورود به بعضی از این شهرها نیاز به داشتن مجوز می‌باشد.

حقایقی جالب درباره روسیه

8. در مسکو همیشه ترافیک وجود دارد و ثروتمندان آمبولانس اجاره کرده و از آن برای تردد در شهر استفاده می‌کنند.

9. در روسیه بایدها و نبایدهای زیادی وجود دارد که بسیاری از مردم درباره آن‌ها نمی‌دانند. تقدیم کردن گل در روسیه نیز آداب خاص خود را دارد و به تعداد گل‌ها در دسته‌گل باید دقت داشت تعداد فرد برای مراسم عضا دارای و تعداد زوج برای مراسم شادی استفاده می شود. فقط بچه‌ها و افراد متأهل می‌توانند گوشه‌ی میز بنشینند. اگر مجردها گوشه‌ی میز بنشینند به مدت ۷ سال ازدواج نمی‌کنند (ازدواج موفقی نخواهند داشت). برخی تصور می‌کنند اگر کسی در خانه سوت بزند وضع مالی خانواده افت می‌کند

۱۰- در Ziferblat هر چیزی می‌خورید یا می‌نوشید رایگان است اما باید برای زمانی که در آنجا هستید پول پرداخت کنید. این کافه در سپتامبر ۲۰۱۱ شروع به کارکرد و اکنون ۴ شعبه در سراسر دنیا دارد و در آنجا می‌توانید بعد از کار یا در اوقات فراغت غذا یا قهوه بخورید. هدف این کافه فراهم کردن مکانی راحت مانند خانه است.

حقایقی جالب درباره روسیه

11. در سن‌پترزبورگ هتلی به نام Astoria قرار دارد و محلی است که هیلتر تصمیم گرفت در آن ضیافتی به مناسب فتح این شهر برگزار کند.

حقایقی جالب درباره روسیه

12. در سن‌پترزبورگ و در بزرگ‌ترین موزه‌ی روسیه یعنی موزه آرمیتاژ که در این شهر فرادارد و نزدیک به هفتاد گربه زندگی می‌کنند و از گنجینه‌های این موزه در برابر جوندگان محافظت می‌کنند. این سنت به سال ۱۷۴۵ و فرمان ملکه الیزابت، دختر پترکبیر، بنیان‌گذار شهر سن‌پترزبورگ بازمی‌گردد. این موزه نزدیک به ۱۴ مایل، راهروی مرمرین دارد

حقایقی جالب درباره روسیه

13. در روسیه روزی به نام Subbotnik وجود دارد که اهالی این کشور به‌صورت داوطلبانه خیابان‌ها را جارو می‌زنند و تمیز می‌کنند این سنت بعد از انقلاب این کشور آغاز شد و همچنان نیز ادامه دارد.

حقایقی جالب درباره روسیه

14. در ایستگاه متروی Ploshchad Revolutsii مجسمه برنزی از یک سگ با بینی درخشان وجود دارد و به این دلیل بینی این سگ درخشان است که لمس کردن آن خوش‌شانسی می‌آورد و البته این تنها مجسمه‌ی سگ در روسیه نمی‌باشد و مجسمه دیگر از لایکا اولین سگی که در سال 1957 به فضا رفت نیز در نزدیکی مرکز تحقیقات فضایی روسیه وجود دارد البته شبکه‌ی متروی مشهور و مخفی دیگری بانام Metro-۲ وجود دارد که پناهگاه‌های نظامی را به هم پیوند می‌دهد.

حقایقی جالب درباره روسیه

15. یکی از غذاهای لذیذ سنتی روسیه سوپ پای مرغ به نام (kholodets) می‌باشد.

حقایقی جالب درباره روسیه

16. روسی‌ها به رختکن علاقه دارند و زمانی که شما به رستوران، کافه، موزه و بیا گالری بروید انتظار نداشته باشید که از شما نخواهند کیف، پالتو و یا کت خود را در رختکن بگذارید

17. در سن‌پترزبورگ در کنار پلی که به قلعه پیتر و پاول می‌رسد مجسمه خرگوش صحرایی قرار دارد که تداعی‌کننده تعداد زیادی از خرگوش‌هایی است که در این جزیره زندگی می‌کردند و در برابر سیلی که این شهر را در قرن‌های ۱۸ و ۱۹ ویران کرد، مقاومت می‌کردند. اهالی معتقدند که ضربه زدن با سکه به این مجسمه، برایشان شانس می‌آورد

18. سن امید به زندگی برای مردان ۶۳ سال و برای زنان روسی 75 سال می‌باشد و جمعیت زنان، ۱۱ میلیون بیشتر از جمعیت مردان است.

19. مکانی به نام Whale Bone Alley در جزیره‌ی Yttygran قرار دارد که در آنجا بقایای پستانداران دریایی به‌دقت نگه‌داری می‌شود.

حقایقی جالب درباره روسیه

20. در روسیه مردم تقریباً از هر چیزی‌ترشی درست می‌کنند.

حقایقی جالب درباره روسیه

21. درختانی در مسکو وجود دارد که مخصوص قفل می‌باشد و زوج‌های جوان برای نشان دادن عشق و علاقه‌ی میان خود، قفل‌هایی به آن‌ها می‌زنند.

حقایقی جالب درباره روسیه

22. در موزه‌ای که در بنای یادبود مدافعان لنین‌گراد قرار دارد تنها صدایی که شنیده می‌شود، صدای تیک‌تاک یک مترو نوم است.

23. اگر در دماهای بالای منفی بیست درجه‌ی سانتی‌گراد، گوش‌های کلاه خز (Ushanka) خود را پایین بیاورید، فرد ضعیفی به نظر می‌رسید.

24. تخمین زده می‌شود که پنجاه‌درصد مأموران پلیس، رشوه می‌گیرند و آن‌ها به متوقف کردن گردشگران خارجی به دلیل نقض قوانین مربوط به مدارک شهرت دارد. پس همیشه مدارک خود را به همراه داشته باشید.

حقایقی جالب درباره روسیه

25. گردشگران خارجی در بسیاری از اماکن گردشگری، هزینه‌ی ورودی بیشتری می‌پردازند. تصور کنید که رومن آبراموویچ، صاحب باشگاه چلسی، طبق قانون تخفیف برای شهروندان روسی، پنج برابر کمتر از شما ورودی پرداخت می‌کند.

26. فردی به نام Postnik Yakovlev یکی از سازندگان کلیسای سنت باسل می‌باشد که طبق افسانه‌های که در این خصوص گفته می‌شود، ایوان مخوف (Ivan the Terrible) بعد از ساخت این کلیسا باعث شد تا وی نابینا شود و دیگر نتوانست بنایی بسازد که با این کلیسا رقابت کند

۲7. این کشور بیشتر از هر کشور دیگری منطقه‌ی زمانی دارد. (۱۱ منطقه)

حقایقی جالب درباره روسیه

28. سرنوشت اتاق کهربا یکی از بزرگ‌ترین رازهای جنگ جهانی دوم می‌باشد. اتاقی که با تابلوهای کهربایی، ورقه‌های طلا و آینه‌های زیبا تزئین شده و در کاخ کاترین (Catherine Palace) در نزدیکی سن‌پترزبورگ قرار داشت که به‌وسیله نازی‌ها مورد غارت قرار گرفت و برای بازسازی آن را به Königsberg بردند که امروزه اطلاعاتی از محل آن در دسترس نیست.

حقایقی جالب درباره روسیه

29. یکی از سرچشمه‌های شَمَن‌باوری یا شمنیسم (shamanism) جزیره Olkhon  در دریاچه‌ی بایکال می‌باشد که صخره‌ای Shaman در سواحل غربی آن قرارگرفته است.

30. در کاخ ارمیتاژ (Hermitage) در اتاق White Dining Room ساعتی وجود دارد که در شب ۲۵ اکتبر سال ۱۹۱۷ در ساعت دو و ده دقیقه‌ی بامداد و درست همان تاریخی که دولت موقت Kerensky که قدرت را بعد از انقلاب فوریه به دست گرفته بود متوقف شد درست در آن لحظه‌ای که روسیه زیر سلطه‌ی کمونیسم رفت.

حقایقی جالب درباره روسیه

31. میخائیل گورباچف یک آلبوم ترانه‌های عاشقانه و پوتین یک مجموعه‌ی آموزشی جودو منتشر کرده‌اند.

32. گذرگاه SkyBridge یکی از ترسناک‌ترین گذرگاه‌های جهان است که در روسیه واقع‌شده و 439 متر ارتفاع دارد.

33. در کنار قلعه‌ی پیتر و پاول در شهر سن‌پترزبورگ ساحل اختصاصی قرار دارد و. کسانی که معتقدند آب یخ، دارای اثرات درمانی است، برای آبتنی در فصل زمستان در اینجا جمع می‌شوند.

حقایقی جالب درباره روسیه

34. جزیره Vasilevskiy که در سنگ پترزبورگ واقع‌شده دارای جاذبه‌های دیدنی و شگفت‌انگیز و عجیب می‌باشد ازجمله این جاذبه‌ها می‌توان به مجسمه‌ی ابوالهول از مصر که به قرن پانزدهم تعلق دارند و موزه‌ی عجایب بیولوژیکی که در آن اسکلت خدمتکار شخصی و غول‌پیکر پترکبیر نگهداری می‌شود اشاره کرد.

35. برنامه‌هایی بلندپروازانه برای احداث شاهراهی به طول 12.400 مایل وجود دارد که اقیانوس اطلس و آرام را پیوند می‌زند.

۳6. طولانی‌ترین رود اروپا، رود ولگا (Volga)، با ۳۶۹۰ کیلومتر یا ۲۲۹۳ مایل طول در این کشور جریان دارد؛ و بیشتر از ۲۰۰ شاخه‌ی فرعی دارد که اگر طول آن‌ها را هم به‌حساب آوریم به عدد 357.000کیلومتر یا ۲۲۱,۸۰۰ مایل، خواهیم رسید.

۳7. اردوگاه‌های کار روسیه به کمپ‌های گردشگری تبدیل می‌شوند. این تصمیم بحث‌برانگیز، سال گذشته توسط دپارتمان گردشگری منطقه در جمهوری یاقوتستان (Sakha Republic) در شرق سیبری، مطرح شد.

38. نزدیک به ده هزار گردشگر بریتانیایی در سال به روسیه سفر می‌کنند و بیشتر از 90% آن‌ها فقط به مسکو و یا سن‌پترزبورگ می‌روند.

39. در 125 مایلی شمال مسکو و در شهر اوگلیچ (Uglich) کلیسای سرخ و سفید مشرف‌به رود ولگا قرار دارد که نشان‌دهنده‌ی مکانی است که در سال ۱۵۹۱، Tsarevich Dmitry هشت‌ساله، کوچک‌ترین پسر ایوان مخوف و آخرین نفر از سلسله روریک به دستور Boris Godunov به قتل رسید.

حقایقی جالب درباره روسیه

40. Oymyakon سردترین منطقه‌ی مسکونی روی کره‌ی زمین در این شکور قرار دارد که در تاریخ ششم فوریه سال ۱۹۳۳ دمای منفی ۶۷٫۷ درجه‌ی سانتی‌گراد، در ایستگاه هواشناسی این منطقه به ثبت رسید.

حقایقی جالب درباره روسیه

41. زمانی روسیه یک ناو جنگی دایره‌ای شکل ساخته بود.

42. تیم المپیک روسیه در سال 1908، 12 روز دیرتر به لندن رسید زیرا روس‌ها در آن زمان هنوز از تقویم ژولینی استفاده می‌کردند، تقویمی که در سال ۴۶ میلادی، زمان ژولیوس سزار درروم تنظیم‌شده بود.

حقایقی جالب درباره روسیه

43. از فروشندگان تنباکو در خیابان می‌توانید تمبرهای قدیمی را تهیه کنید.

حقایقی جالب درباره روسیه

44. دریاچه‌ی Karachay، محل جمع‌آوری پسماند‌های هسته‌ای است و میزان آلودگی این منطقه به مواد رادیواکتیو به حدی است که قرارگیری در کنار آن حتی به مدت یک ساعت، مرگبار است.

حقایقی جالب درباره روسیه

برچسب ها : روسیه
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.