جستجو

بزرگ‌ترین شهرهای ایران را بشناسیم

 بزرگ‌ترین شهرهای ایران را بشناسیم
بزرگترین شهرهای ایران

پایتخت ایران یعنی تهران به همراه شهرهای که در اطراف خود جمعیتی برابر با 15 میلیون نفر دارد

جمهوری اسلامی ایران در غرب آسیا واقع‌شده است. ایران توسط ارمنستان، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، پاکستان، افغانستان، خلیج‌فارس و ترکیه احاطه‌شده است. وسعت ایران برابر با ۱٫۶۴۸٫۱۹۵ کیلومترمربع است که هجدهمین کشور بزرگ دنیا و نیز دومین کشور بزرگ خاورمیانه محسوب می‌شود.جمعیت کشورمان ایران چیزی در حدود 78.4 میلیون نفر می‌باشد که در رده هفدهمین کشور پرجمعیت جهان قرار دارد و به دلیل مجاورت با تنگه هرمز، از اهمیت استراتژیکی و جغرافیایی بالایی برخوردار است. ایران‌شهرهای زیادی دارد و پایتخت آن تهران است.

حال امروز قصد داریم تا شمارا با بزرگ‌ترین شهرهای ایران آشنا کنیم...

در ادامه مطلب با ویسمن همراه باشید...

بزرگترین شهرهای ایران

تهران

 تهران پایتخت ایران و مرکز استان تهران است که جمعیتی برابر 15.232.564 نفر دارد و بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ایران به‌حساب می‌آید و ازنظر جمعیت دومین شهر بزرگ غرب آسیا، سومین شهر بزرگ خاورمیانه و همچنین بیست و نهمین شهر بزرگ جهان می‌باشد و ازنظر اقتصادی این شهر قطب اقتصادی ایران محسوب می‌شود در این شهر اقوام گوناگونی زندگی می‌کنند و زبان متداول و رایج مردم این شهر. فارسی با لهجه‌ی تهرانی می‌باشد و اکثریت جمعیت تهران را شیعیان اثنی‌عشری و اقلیت‌های سنی و مسیحی تشکیل می‌دهند. تهران همچنین به دلیل در اختیار داشتن جاذبه‌های فرهنگی بسیار، ازجمله مقاصد گردشگری بزرگ کشور نیز محسوب می‌شود. در سال 1162 تهران توسط آقا محمدخان قاجار پس از به سلطنت رسیدن به‌عنوان پایتخت انتخاب شد.

در مطالب قبلی شمارا حقایقی درباره پایتخت ایران، تهران آشنا کردیم.در ادامه با ما همراه باشید ...

بزرگترین شهرهای ایران- تهران

مشهد

مرکز استان خراسان رضوی شهر مشهد می‌باشد که جمعیتی بربر با 2.782.976 نفر دارد و دومین شهر پرجمعیت ایران محسوب می‌شود و معنی نام عربی این شهر به معنی «محل شهادت» است و به دلیل شهادت امام رضا (ع) در این شهر این نام انتخاب گردید است در حوالی سال 797 هجری شمسی اولین مسجد حرم امام رضا به کوشش شاهرخ میرزا ساخته شد که این بنا همچنان پابرجاست مشهد در قرن دهم هجری شمسی از اهمیت سیاسی و مذهبی بسیار بالایی برخوردار بوده است و همچنین این شهر دومین مرکز بزرگ تولید خودرو در کشور است و اقتصاد آن بر پایه بر پایه‌ی کشت میوه، شیرینی‌جات، سنگ‌های قیمتی و سوغاتی برای زائران می‌چرخد. مشهد همچنین با در اختیار داشتن هتل‌های بسیار، ازجمله شهرهای گردشگری مهم ایران نیز به شمار می‌رود.

در مطالب قبلی با شما سفری به شهر مشهد داشتیم در ادامه همسفر ما باشید ...

بزرگترین شهرهای ایران- مشهد

اصفهان

شهر اصفهان مرکز استان اصفهان بوده و جمعیتی بالغ‌بر ۲٫۳۹۱٫۷۳۸ نفر دارد. اصفهان زمانی بزرگ‌ترین شهر جهان محسوب می‌شد که در دوران صفوی به اوج خود رسیده بود. شاید دلیل این‌که به این شهر لقب «نصف جهان» را داده‌اند هم همین موضوع باشد. البته اکنون نیز اصفهان با معماری‌های بی‌نظیر ایرانی-‌اسلامی خود در زمره‌ی زیباترین شهرهای دنیا قرار دارد. مرکز شهر اصفهان در حال حاضر، پنجمین بازار خرید بزرگ جهان محسوب می‌شود. اصفهان با در اختیار داشتن بازارهای متعدد، چندین پل، کلیساهای جامع، پارک، خانه‌های تاریخی، مقبره، مناره، مساجد مختلف، موزه و مدارس قدیمی ازجمله مراکز بزرگ گردشگری ایران و جهان به شمار می‌رود. اصفهان همچنین با تولید فرش‌های زیبا، غذای لذیذ بریانی، موسیقی سنتی و باشگاه‌های ورزشی‌اش نیز شهره خاص و عام است.

در مطالب قبلی با شما سفری به اصفهان ، شهر نصف جهانداشتیم در ادامه همسفر ما باشید ...

بزرگترین شهرهای ایران- اصفهان

کرج

مرکز استان البرز شهر کرج می‌باشد و جمعیتی در حدود 1.967.005 نفر می‌باشد که درگذشته این شهر محلی برای گذراندن تعطیلات تابستانی محسوب می‌شد اما اکنون یکی از بزرگ‌ترین شهرهای صنعتی ایران می‌باشد. صفویان و قاجاریان در توسعه و آبادانی این شهر نقش بسیاری مهمی ایفا کردند.

بزرگترین شهرهای ایران- کرج

دیگر شهرهای بزرگ ایران عبارت‌اند از تبریز، شیراز، قم و اهواز که هرکدام بیش از یک‌میلیون جمعیت دارند. کرمانشاه و ارومیه با جمعیت ۸۵۱۴۰۵ و ۹۶۳۷۳۸ نفر به ترتیب در رتبه‌های دهم و نهم فهرست ۱۰ بزرگ‌ترین شهر ایران قرار می‌گیرند.

بزرگ‌ترین شهرهای ایران

رتبه

نام شهر

جمعیت

۱

تهران

15.232.564

۲

مشهد

2.391.718

۳

اصفهان

2.391.718

۴

کرج

1.967.500

۵

تبریز

1.800.000

۶

شیراز

17460.655

۷

قم

1.374.665

۸

اهواز

1.136.989

۹

ارومیه

۹۶۳۷۳۸

۱۰

کرمانشاه

۸۵۱۴۰۵

 

بزرگترین شهرهای ایران- ارومیه

برچسب ها : ایران
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.