جستجو

کلان‌شهرهای جهان را بشناسیم

کلان‌شهرهای جهان را بشناسیم
کلان شهرهای دنیا

در 14 ماه مه همایشی بین‌المللی در هامبورگ با عنوان کلاً شهرهای جهان آغاز به کارکرد که به همراه خود رشد بی‌رویه شهرهای بزرگ را با مشکلات بسیاری به همراه داشته، ثروت و فقر در کلان‌شهرها اغلب در همسایگی یکدیگر زندگی می‌کنند.

حال در ادامه این مطلب امروز قصد داریم تا به این کلان‌شهرها سفر کنیم و با آن‌ها آشنا شویم.

پس در ادامه مطلب با ویسمن همسفر باشید ...

کلان شهرهای دنیا

1. توکیو (Capital of Japan، Tokyo)

این شهر که پایتخت کشور ژاپن می‌باشد جمعیتی برابر با 9 میلیون نفر دارد و با احتساب کسانی که در حومه این شهر زندگی می‌کنند جمعیت این شهر به 35 میلیون نفر می‌رسد و این شهر به‌عنوان بزرگ‌ترین گلان شهر جهان شناخته می‌شود.

کلان شهرهای دنیا -توکیو

2. بمبئی (City in India، Mumbai)

شهر بمبئی نبض اقتصاد کشور هند می‌باشد این شهر تعداد زیادی از دانشگاه‌ها، موزها و ... را در دل خود جای‌داده و حضور پر تولیدترین صنعت فیلم‌سازی در این شهر باعث شده تا به آن لقب بالیوود داده شود و 40% از ساکنین این شهر زاغه‌نشین‌ها هستند.

کلان شهرهای دنیا -بمبئی3. مکزیکوسیتی (Capital of Mexico،Mexico City)

مکزیکوسیتی در 2 هزار و 300 متری سطح دریا واقع‌شده و جمعیت در این شهر به 19 نفر می‌رسد البته بیش ازنیمی از جمعیت این شهر در فقر به سر می‌برند و تعدادی از آن‌ها در کلبه‌هایی که خود در حومه شهر ساخته‌اند زندگی می‌کنند و این شهر به دلیل دود ای که ناشی از تردد خودروها می‌باشد به یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان تبدیل‌شده است.

کلان شهرهای دنیا - مکزیکوسیتی

4. سائوپائولو (Municipality in Brazil، São Paulo)

سائوپائولو مرکز اقتصادی و فرهنگی برزیل به شمار می‌رود. جمعیت این شهر بالغ‌بر ۱۸ میلیون نفر می‌شود که انتظار می‌رود تا دو سال آینده ۴ میلیون نفر دیگر نیز به آن اضافه شود. بسیاری از شرکت‌های چندملیتی در سائوپائولو مستقرشده‌اند و اداره اقتصاد برزیل تا حد زیادی از این شهر صورت می‌گیرد.

کلان شهرهای دنیا -سائوپائولو

5. نیویورک (City in New York، New York City)

. نیویورک مقر سازمان ملل متحد و شمار زیادی از شرکت‌های بین‌المللی است و نقش مهمی را در جهت‌دهی به اقتصاد جهان ایفا می‌کند. سالانه ۵۰ میلیون توریست برای دیدن جاذبه‌های نیویورک راهی این شهر می‌شوند. این شهر جمعیتی برابر با 9 میلیون نفر دارد که اگر بخواهیم جمعیت شهرهای اطراف را هم در نظر بگیریم جمعیت آن به 19 میلیون نفر می‌رسد.

کلان شهرهای دنیا -نیویورک

6. دهلی (Indian union territory، Delhi)

این شهر که مرکز سیاسی هند می‌باشد جمعیتی در حدود 16 میلیون نفر دارد و از دو شهر دهلی و دهلی‌نو تشکیل‌شده و در شهر دهلی حدود سه میلیون نفر از ساکنان آن در منطقه زاغه‌نشین زندگی می‌کنند.

کلان شهرهای دنیا -دهلی

7. شانگهای (Municipality in China،Shanghai)

این شهر که در شرق کشور چین واقع‌شده جمعیتی حدود 15 میلیون نفر دارد و پرجمعیت‌ترین منطقه کشور چین به‌حساب می‌آید از زمانی که شهر شانگهای وارد بازار جهانی شد توسعه این شهر سرعتی روزافزون پیداکرده و در این شهر آسمان‌خراش‌ها سر از زمین برداشته‌اند و مناطق سرسبز شهری به‌ندرت یافت می‌شوند.

کلان شهرهای دنیا -شانگهای

8. داکا (Capital of Bangladesh،Dhaka)

پایتخت بنگلادش شهر داکا می‌باشد که جمعیتی برابر با 13 میلیون نفر دارد و ۴۰ درصد از ساکنان داکا در مناطق فقیرنشین با کمترین امکانات زندگی می‌کنند. اقتصاد این کشور می‌باشد و میزان مهاجرتی که از شهر بنگلادش به داکا انجام می‌شود بالاست و زیرساخت ضعیف این شهر پاسخگوئی این جمعیت نمی‌باشد.

کلان شهرهای دنیا -داکا

9. جاکارتا (Jakarta)

شهر جاکارتا که پایتخت اندونزی می‌باشد جمعیتی نزدیک به 13 میلیون نفر دارد. جاکارتا به دلیل موقعیت جغرافیایی با آلودگی شدید هوا و نیز سیلاب دست‌وپنجه نرم می‌کند. در سال ۲۰۰۷ نزدیک به ۷۰ درصد شهر برای چند روز زیرآب فرورفت.

کلان شهرهای دنیا - جاکارتا

10. قاهره (Capital of Egypt، Cairo)

قاهره که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کلان‌شهر دنیای عرب است پایتخت مصر می‌باشد و جمعیت آن حدود 12 میلیون نفر می‌باشد و بخش قدیمی این شهر در فهرست ثبت جهانی یونسکو قرار دارد کمبود مسکن، فقر و آلودگی شدید محیط‌زیست از مشکلات عمده قاهره هستند.

کلان شهرهای دنیا -قاهره

11. لاگوس (City in Nigeria، Lagos)

بزرگ‌ترین شهر نیجریه لاگوس می‌باشد که جمعیت آن 11 میلیون نفر می‌باشد از معضلات اصلی این شهر تراکم جمعیت بالا، جمع‌آوری زباله و تأمین آب آشامیدنی می‌باشد و نیمی از مردم این شهر نیز در فقر زندگی می‌کنند.

کلان شهرهای دنیا - لاگوس

برچسب ها : دور دنیا
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.