جستجو

ابتلای گردشگری به ویروس کرونا

ابتلای گردشگری به ویروس کرونا

حالا کوید19 به جان مردم دنیا افتاده، عده ای را مبتلا و کسب و کار عده ای بیشتری را مختل کرده است. گردشگری از جمله کسب و کارهایی است که به شدت دچار اختلال شده است. نه تنها مدیران بخش گردشگری و آژانس های مسافرتی که حتی بسیاری سازندگان صنایع دستی و فروشندگان غذاهای محلی و رانندگان تاکسی هم دچار تحت تأثیر این ویروس قرار گرفتند. پس از چند ماه که از شناسایی کرونا ویروس می گذرد و صنعت گردشگری را متحمل بیشترین آسیب ها کرد، حالا کم کم فعالیت های گردشگری از سر گرفته می شود. هرچند بسیاری از کشورها محدودیت های گردشگری را لغو نکرده و در دیگر کشورها انجام این فعالیت ملزم به رعایت اصول بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی است.

کرونا ویروس کیست؟

کوید19 مهمان جدیدی از خانواده ویروس های آنفولانزا که اولین بار در ووهان چین شناسایی شد و به سرعت کل دنیا را درنوردید. ویروس موجودی است بدون «دی ان ای» و علائم حیاتی که به تنهایی نه می تواند نفس بکشد، نه تغذیه کند و نه تولید مثل داشته باشد. اما با ورود به بدن موجود زنده، با در اختیار گرفتن کنترل سلول، آن را وادار به تکثیر ویروس می کند. تکثیر آنقدر ادامه می یابد که سلول می میرد و ویروس های پرتعداد در بدن پخش می شوند.

کرونا ویروس و صنعت گردشگری

فروردین ماه معادل آوریل سال میلادی، زمان اوج سفر و گردشگری است که اعمال جهانی محدودیت های سفر، موجب افت 97درصدی ورود گردشگران شد. با توجه به کاهش 44درصد گردشگران بین المللی در 4ماه نخست سال، می توان زیان 195 میلیارد دلاری را در صنعت گردشگری تخمین زد. این آمار جهانی است و شمار گردشگران بین المللی با رقم 1.5 میلیارد نفر در سال 2019 با رشد 4درصدی، به کاهش 44 درصدی رسید.

دبیر کل سازمان جهانی گردشگری «زوراب پولولیکاشویلی» سقوط شمار گردشگران را تهدید جدی برای مشاغل و اقتصاد معرف می کند و مدیریت مسئولان و آغاز دوباره فعالیت های گردشگری را امری حیاتی می داند. بدین ترتیب، با افزایش مراقبت های بهداشتی و ایجاد سفرهای امن، امکان از سرگیری صنعت مهیج گردشگری مهیا شده است.

باید مراقب بود که سفرهای شخصی و بدون نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی می تواند خطرساز باشد. اما مجریان این صنعت و آژانس های گردشگری با نظارت بر رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، سفر امنی را برای همسفرانی که قصد دارند دوباره شهر، کشور و جهان شان را کشف کنند فراهم می آورند.

با وجود باز شدن برخی مرزها، گزینه های موجود گردشگری کاهش یافته است. یا همانطور که مسئولان موزه لوور تخمین زده اند، شمار بازدیدکنندگان پس از کرونا، به یک پنجم کاهش می یابد که تاکنون نیز خسارت 40 میلیون دلاری را برای این موزه به همراه داشته است.  قرنطینه 14روزه، رعایت فاصله اجتماعی، به همراه داشتن وسایل مراقبتی و رعایت پروتکل های بهداشتی از ملزومات هر سفری است.

لغو سفرها و عدم حضور گردشگران، آرامش، امنیت و پاکیزگی ای در مقاصد گردشگری به همراه آورد و اکنون درمی یابیم که در صورت نداشتن سفرهای مسئولانه، چه آسیب های فیزیکی به محیط زیست و آسیب های روانی به بومیان مناطق گردشگری وارد می آوریم. برخی کشورها مانند ایسلند از این وقفه پیش آمده در صنعت گردشگری استفاده کردند و با تبدیل کردن این تهدید به فرصت، زیرساخت های گردشگری خود را تقویت و مسیرهای مربوطه را بهبود و امکانات رفاهی و بهداشتی را تشدید کرده اند تا پس از بازگشایی مسیرهای گردشگری، امنیت شهر و مسافران همزمان تأمین شود.

رعایت بهداشت، نریختن زباله در معابر و طبیعت، سلب نکردن آرامش از ساکنین مناطق گردشگری و اختلال ایجاد نکردن در زندگی روزمره شان، حداقل وظایفی است که گردشگران یعنی ساکنین موقتی این شهرها برعهده دارند. به این امید که امنیت و صلح و دوستی بین جامعه میزبان و میهمان برپا باشد.

برچسب ها : گردشگری, کرونا
ناهید تیزچنگ امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.