جستجو

دوچرخه سواری در دامنه آزادکوه

دوچرخه سواری در دامنه آزادکوه

آزادکوه در دامنه های شمال البرز و از مرتفع ترین قله های البرز مرکزی است که طبیعت زیبایی در دامنه هایش دیده می شود. غیر از ساکنان روستاهای اطراف و کوهنوردانی که گهگاه به این قله تقریباً چهارهزار متری صعود می کنند، گردشگران حرفه ای از معدود افرادی هستند که ناظر زیبایی های دامنه این کوه بلد می باشند. قله ای که محلی ها آن را به دلیل قله تقریباً کج آزادکوه، به نام «شاهزاده کج گردن» نیز می شناسند.

 

شما نیز می توانید از کسانی باشید که این طبیعت را در اقلیمی خاص تماشا می کنند؛ یعنی زمانی که تابستان به پایان رسیده باشد و پاییز کم کم از راه می رسد. البته نه در یک برنامه طبیعت گردی معمولی، بلکه زمانی که با دوچرخه هستید و روی برگ هایی که بر زمین افتاده اند، رکاب می زنید. برنامه دوچرخه سواری که در این شماره پیشنهاد می کنیم مسیری است که دور تا دور این قله بلند؛ با مسیری تقریباً پنجاه و چهار کیلومتری که از شهر بلده شروع می شود و در همانجا نیز به پایان می رسد.

 

مهمان بلده شوید

اگر قصد شب مانی در منطقه را دارید، باید در اتاق اجاره ای یا مهمانسرایی در بلده بمانید. اگر هم می خواهید در طبیعت کمپ برپا کنید، با توجه به هوای سرد و بیشتر بارانی و مه آلود منطقه، باید کاملاً مجهز باشید. به دلیل خلوتی مسیر، خصوصاً سر پیچ ها، حتماً از سمت راست حرکت کنید چرا که احتمال برخورد با خودروی رو به رویی وجود دارد.

 

در دامن البرز مرکزی

محل آغاز این برنامه دوچرخه سواری، شهر بلده در شهرستان کجور از توابع استان مازندران می باشد. برای رسیدن به بلده از تهران دو راه اصلی و یک راه فرعی وجود دارد. راه های اصلی یکی از جاده چالوس بعد از تونل کندوان و در منطقه سیاه بیشه است که در کنار مسجد بزرگ وارد جاده بلده می شوید. دو گردنه نسبتاً بلند نیز در طول مسیر وجود دارد. مسیر دیگر از جاده هراز است و 40 کیلومتر مانده به آمل به سمت بلده وارد می شود. راه فرعی نیز، یک جاده مالروست که از سمت دشت لار به بلده می رسد. اگر مینی بوس یا نیسان دربست نگرفته اید، در تهران می توانید در پایانه شرق سوار اتوبوس های بلده شوید.

 

از بلده تا بلده

محل شروع برنامه دوچرخه سواری در بلده در ارتفاع دوهزار و پنجاه متری از سطح دریا قرار دارد. در این مسیر پنجاه و چهار کیلومتری، حدود شش ساعت رکاب خواهید زد.

از بلده تا یوش و «اوز»: 17 کیلومتر حدود یک ساعت

از بلده باید به سمت غرب یا همان جاده چالوس راه بیفتید و در جاده آسفالته و البته سربالایی رکاب بزنید تا به روستای یوش برسید. این مسیر تقریباً 10 کیلومتری است. می توانید از موزه و خانه نیما یوشیج بازدید کنید و مسیر را ادامه بدهید. بعد از هفت کیلومتر رکاب زنی از یوش در ادامه به روستای اوز می رسید. اوز در ارتفاع دو هزار و سیصد متری قرار دارد و در آنجا چشم انداز قله آزاد کوه را می توانید ببینید.

از اوز تا خجیر کلا: 17 کیلومتر حدود دو ساعت

در اوز از جاده اصلی باید وارد جاده فرعی بشوید و به سمت جنوب بروید تا وارد روستا شوید. در اوز پس از گذر از روی رودخانه اصلی باید به سمت «روستای ناحیه» پیش بروید. حاشیه مسیر اوز تا ناحیه، طبیعت زیبا همراه با چشم انداز قله آزادکوه را خواهید دید. روستای ناحیه یکی از مسیرهای صعود به آزادکوه است. در ناحیه به سمت شرق و روستای «پیچده» تغییر مسیر دهید که البته بر شیب و زاویه سربالایی ها اضافه می شود تا بعد از گذر از پیچیده به روستای کوهستانی «انگرود» در ارتفاع دو هزار و ششصد متری برسید. جاده از شمال روستا می گذرد و لازم نیست که وارد روستا بشوید. پس از روستا حدود دو کیلومتر سر بالایی دارید تا به «خجیر کلا» در ارتفاع دو هزار و هفتصد و پنجاه متری برسید. این روستا بلندترین سطح ارتفاع را در سراسر مسیر دارد.

از خجیر کلا تا بلده؛ 20 کیلومتر حدود سه ساعت

مسیر پس از خجیر کلا، بیشتر سراشیبی است و باید ارتفاع کم کنید. در ادامه مسیر به روستای «کام» در ارتفاع دو هزار و پانصد متری از سطح دریا می رسید. از این جا دو راه پیش رو دارید؛ یکی به سمت شمال بروید و از کنار رودخانه به روستای «باسل» برسید که حاشیه جاده اصلی هزار تا چالوس قرار دارد. راه دیگر و پیشنهادی، ادامه مسیر به سمت شرق است. جاده ای که پس از اندکی سر بالایی و یک گردنه کوچک به روستای «کمرود» می رود که در ارتفاع دوهزار و صد و پنجا متری از دریای آزاد قرار گرفته است. ادامه مسیر در حاشیه یک رود پر آب به سمت شمال و در نهایت جاده اصلی هراز – چالوس می رسد که باید در این جاده به سمت راست یا شرق بپیچید تا به بلده برسید. شهر بلده چندین رستوران و بانک نیز دارد که به لحاظ استراحت و خوراک و مسائل بانکی دغدغه ای نخواهید داشت.

ناهید تیزچنگ امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.