سفر به روستای چلی استان گلستان

سفر به روستای چلی استان گلستان
99-4-29 به روستایی دعوت شدیم به نام «چلی» که محلی ها آن را «دهن محمد آباد» می نامند. روستایی جنگلی و نیمه ییلاقی در نزدیکی علی آباد کتول و میان گنجینه طبیعی گلستان. جنگل های زیبا و انبوه گلستان دورادور چلی را احاطه کرده اند که گرد...

در حلقه درختان

روستایی که روی نقشه ها و در اسناد رسمی به نام «چلی» ثبت شده است اما اهالی مناطق کوهستانی غرب استان گلستان آن را به اسم «دهنه محمد آباد» می شناسند. چلی روستای زیبا، جنگلی و نیمه ییلاقی در نزدیکی علی آباد کتول و در بخش تازه تأسیس «فاضل آباد» است؛ یکی از گنجینه های با ارزش گردشگری استان گلستان در منطقه ای که پیش تر از این، به نام «کتول» معروف بود. روستا چلی در قدیم دو بخش داشت؛ چلی بالا و چلی پایین که بعدها یکپارچه شده و چلی امروز را ساخته اند. بیشتر ساکنان روستا دامدار هستند. خود روستا در دل جنگل نیست و بیشتر درختان جنگلی در اطرافش قرار دارند اما اگر بخواهیم در بیرون روستا گردش کنیم، مخصوصاً اگر به سمت آبشار دنج چلی برویم، خود را در میان انبوهی از درختان خواهیم یافت. در مهرماه که نه هنوز طبیعت از تابستان دل کنده است و نه پاییز کاملاً پایش را سفت کرده، می توانید در خلوتی جاده ها، اقلیمی تماشایی را در میانه دو فصل در چلی و جنگل هایش تجربه کنید.

سفر از میان کوه و جنگل

بیشتر مسافران برای رسیدن به روستای چلی، اول به گرگان می روند و بعد مسیر جاده گرگان – مشهد را در پیش می گیرند. این روستا در سی و دو کیلومتری جنوب علی آباد کتول قرار دارد.

مسیر دسترسی به روستای چلی، اگر چه کوهستانی اما آسفالته است. در این مسیر باید وارد شهر کوچک «فاضل آباد» شوید. در فاضل آباد وارد جاده جنوبی شهر شوید. جاده معلوم است و باید آن را ادامه دهید تا به فرعی روستای چلی برسید. به این منطقه که روستای چلی هم در آن قرار دارد «دهنه محمد آباد» نیز می گویند. بنابراین برای پیدا کردن فرعی، می توانید این اسم را بپرسید. فرعی روستای چلی در سمت راست تان قرار دارد و نشانه اش نیز پل رودخانه «بارچلی» است. از این فرعی تا خود روستا بیشتر مسیر جنگلی است و حدود پنج دقیقه باید رانندگی کنید. اگر مکان یاب یا جی پی اس دارید، موقعیت جغرافیایی روستا در 54 درجه و 50 دقیقه و 38 ثانیه طول شرقی و 36 درجه و 47 دقیقه و 35 ثانیه عرض شمالی قرار دارد.

هم زیستی خانه های روستایی و طبیعت زیبا

روستای چلی، یک روستای نسبتاً پر جمعیت است که در اطرافش درختان جنگلی و چند چشمه قرار دارد.

فضای سنتی و طبیعت بکر، از دیدنی های تماشایی روستای چلی است.

روستا

معماری روستای چلی به هم فشرده است و مصالح آنها از اشیای بومی مانند تیرچه های چوبی و کاهگل می باشد. خانه های اهالی بیشتر از چوب ساخته شده است و معمولاً بالکن های چوبی زیبا در دو سمت خانه یا گاهی در هر چهار گوشه ساخته شده اند. به این شیوه معماری محلی «غلام گردش» می گویند.

رودخانه رودبار چلی نیز از میان این روستا عبور می کند که یکی از شاخه های رودخانه «رودبار سیاه مرز کوه» است. اگر هم اهل پیاده روی در جنگل باشید می توانید در جنگل های اطراف روستا که پر از درختان سرخدار، انجیلی، افرا و بلوط است، گردش کنید. در مسیر بالا چلی به روستای غریب آباد می توانید یکی از ذخیره گاه های جنگلی منطقه به اسم «سرونوش» را ببینید که تحت حفاظت قرار دارد. چشمه های «سواستل»، «سرتخته»، «الیاس»، «اکبرخان»، «مهراب خان» و «غفور» در اطراف روستاست که البته در این فصل کم آب هستند.

آبشار چلی

آبشار چلی در مسیر رسیدن به بافت جدید و ویلاهای نوساز چلی قرار دارد، اما فرعی آن در کنار جاده طبق تابلوهای راهنما و پیش از رسیدن به ویلاهاست.

باید خودروی تان را پارک کنید و تا پای آبشار چند صد متری را پیاده روی کنید که البته مسیر دسترسی به آن پاکوب و مشخص می باشد. از کنار جاده نیز می توانید محلی را که فرعی آبشار از آن منشعب می شود را تشخیص دهید که با تابلو مشخص شده است و البته محوطه ای باز در ابتدای این فرعی وجود دارد که احتمالاً تعدادی خودروی پارک شده نیز در آن خواهید دید. دقت کنید که کفش و لباس مناسب سفر به همراه داشته باشید. ضمن آنکه در مسیرهای باریک باید مراقب برخورد شاخ و برگ درختان با سر خود و همسفرتان باشید.

خرید

اگر می خواهید از اهالی محل خریدی داشته باشید، ابریشم بافی، نوار بافی کتول و چادر شب بافی بانوان چلی معروف است. به علاوه عسل کوهستان و لوبیای سبز نیز از محصولات طبیعی این روستاست. علاوه بر تمام اینها، در فصل پاییز نیز می توانید از اهالی چلی، رب ازگیل جنگلی که نام محلی آن «ترشی کندس» است، مربای تمشک، رب خرمالوی وحشی با نام محلی «خارمندی دشو» و رب آلوچه جنگلی بخرید که معمولاٌ آنها با میوه های جنگلی اطراف درست می کنند.

ناهید تیزچنگ امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.