سفر به روستای ییلاقی وزوار در هزار جریب مازندران

سفر به روستای ییلاقی وزوار در هزار جریب مازندران
99-4-30 سفر به جنگل های شمالی و طبیعت مازندران در فصل هزاررنگ پاییز، صفای دیگری دارد. روستاهای بکر، در مسیرهای فرعی در دل جنگل های هیرکانی و با گذر از پیچاپیچ جاده ای رنگ به رنگ، گویی ورود به جهانی دیگر است. روستای وزوار می تواند ...

به زیبایی وزوار

پاییز که از راه می رسد نه فقط جاده های آرام و خلوت و بادهای خنک که طبیعت رنگارنگ نیز وسوسه سفر را برمی انگیزاند. وسوسه پیاده روی در میان درختان رنگارنگ و دیدن مردمانی در شهرها و روستاهای دور که حالا دور از شلوغی مسافران به سبک زندگی عادی خودشان برگشته اند. در ماه آبان که شهرها و روستاهای بیشتر نقاط ایران رو به سرما می روند، می شود وارد یک جاده فرعی شد. از خلوتی و رنگارنگی جاده لذت برد و دست آخر در روستای خلوت و آرام چند روزی را سر کرد. روستایی مثل «وزوار» هزار جریب که در شرقی ترین نقطه استان مازندران جاخوش کرده است. وزوار در ارتفاعات شهرستان گلوگاه و در دال جنگل های هیرکانی قرار می گیرد. اگرچه فصل تابستان این روستای ییلاقی بسیار دلچسب است اما ما پاییز آن را به شما پیشنهاد می کنیم که با گذر از پیچ و خم جاده رنگارنگ، انگار وارد دنیای دیگری شده اید. شاید برای تان جالب باشد که بدانید نام فامیل بیشتر اهالی وزوار، ریاحی است. آنها خود را از فرزندان «حر بن یزید ریاحی» می دانند.

در راه نوکنده

از نوکنده تا گلوگاه 19 و تا گرگان 47 کیلومتر راه دارید. برای رسیدن به وزوار باید نخست به شهر جدید «نوکنده» در غرب استان گلستان برسید. از نوکنده وارد جاده قدیم گلوگاه به گرگان یا به قول محلی ها جاده رضاشاهی می شوید. در این جاده زمانیکه در سمت راست جاده به فرعی روستای «تلور» رسیدید -این روستا با کمک تابلوی راهنما مشخص شده است-، به سمت جنوب بپیچید تا به روستای وزوار برسید. در طول مسیر ایستگاه امداد و نجات هلال احمر را هم خواهید دید و از جنگل های زیبای «نرگسیه» که قرار است به پارک جنگلی تبدیل شود نیز عبور خواهید کرد. پس از رسیدن به جنگل و روستا در صورت صاف بودن هوا، چشم انداز قله دماوند را نیز در جنوب غربی خواهید دید.

یک روستای ییلاقی

در سفر به وزوار باید دقت کنید جاده نوکنده به وزوار پر پیچ و خم است. اگرچه جاده معمولاً خلوت می باشد اما گاهی موتورسواران با سرعت زیاد در آن می رانند. وزوار در ماه آبان بسیار سرد می شود، لباس گرم را فراموش نکنید.

روستا و طبیعت اطراف

وزوار یک روستای جنگلی زیباست با معماری سنگی پلکانی. تفاوت وزوار با بیشتر روستاهای پلکانی ایران در این است که بیشتر سقف خانه های روستا، شیروانی است. کوچه های وزوار سنگفرش شده و بسیار تمیزند. غیر از معماری زیبای روستا، وزوار یک حمام قدیمی و مخروبه دارد که معماری آن به سبک حمام های قدیمی است و در کنار آن می توانید چند درخت گردوی کهنسال ببینید که به گفته اهالی 400 سال عمر دارند. می توانید با هماهنگی دهیار روستا و راهنمای بومی، پیاده یا با کرایه اسب و قاطر سری به چشمه های اطراف روستا بزنید که «کوره پیش» و «دهنه شمشیربر» از همه معروف ترند. در شمال روستا و مسیر جاده نوکنده، اگر دقیقاً روی یال کوهی به نام «جول کالی» بایستید، در صورتی که هوا صاف باشد، دریای خزر و خلیج گرگان و شهرهای پایین دست مثل بندر گز و بندر ترکمن را می توانید به خوبی ببینید.

خرید

پاییز هزار جریب مثل بیشتر روستاهای ایران، وقت برداشت محصولات کشاورزی و باغی است. شیر، ماست، کره، کشک، و تخم مرغ از محصولات معمول وزوار است. غیر از اینها، آب زرشک کوهی، رب ازگیل کوهی که اهالی به آن «کاندس ترشی» می گویند و نوعی گلابی کوهی به نام «تلکا» و همینطور سیر و عدس کوهی را نیز می توانید به فهرست خریدتان اضافه کنید. اگر هم به صنایع دستی علاقمند هستید، برخی از اهالی محل و بومیان هم صنایع دستی می فروشند و هم در خانه کارگاه های زیبای خانگی مخصوص بافت هایی مثل سفره پارچه ای، جاجیم، چادر شب و نوعی دست بافته سنتی به نام گلیمچه «متکازین» دارند که می توانید از این کارگاه ها دیدن کرده و در آنجا عکس یادگاری بگیرید.

تماس با دهیار

در داخل روستای وزوار می توانید اتاق کرایه کنید. می توانید برای پیدا کردن محل مناسب و تهیه غذای محلی، از محلی ها و دهیار روستا کمک بخواهید. در وزوار یک حمام عمومی نیز وجود دارد که با پرداخت هزینه کمی، قابل استفاده خواهد بود.

ناهید تیزچنگ امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.