گشت و گذاری در مسجد حکیم اصفهان

گشت و گذاری در مسجد حکیم اصفهان
99-4-31 مسجد حکیم ساخته حکیم داود محمد، طبیب دربار شاه عباس دوم است که برای درامان ماندن از فتنه درباریان به هندوستان مهاجرت کرد. او با طبابت در هندوستان به ثروت بزرگی دست یافت و با فرستادن بخش بزرگی از این ثروت برای خوشاوندانش از...

مسجد حکیم اصفهان

مهاجرت حکیم داود نه تنها برای خودش که برای مردم اصفهان نیز پر خیر و برکت بود. مسجد حکیم اصفهان که یکی از مقاصد گردشگری تور اصفهان به کاشان است، با اموالی که حکیم «داود محمد» از هندوستان برای خویشان و آشنایانش فرستاد، پی ریزی شد و در نهایت دیوارهایش با کتیبه ها و قاب های کاشی آذین شد. حکیم داود که طبیب دربار شاه عباس دوم بود، برای درامان ماندن از فتنه درباریان و گرفتار نشدن به خشم شاه صفوی ترک دیار کرد و راه دور و دراز هندوستان را در پیش گرفت. هندوها وقتی معالجات شفابخش حکیم اصفهانی را دیدند، او را بر تخت غرب نشاندند و جیبش را پر از سیم و زر کردند اما دل حکیم داود که هندوها او را «تقریب خان» خطاب می کردند، در اصفهان مانده بود. او بخش قابل توجه ثروتی را که در هند نصبیش می شد، به اصفهان فرستاد و از خویشانش خواست تا مسجدی معظم در اصفهان برپا کنند. شش سال طول کشید تا مسجد حکیم بر ویرانه های مسجد جورجیر که یادگار دوران آل بویه بود برپا شود. اینجا فقط مسجد نیست، موزه ای است از آجرکاری های تماشایی، کتیبه های خوش خط لاجوردی رنگ و تزئینات خوش فرم صفوی.

همسایه نقش جهان

مسجد حکیم در نزدیکی میدان نقش جهان اصفهان بنا شده و ممکن است بارها از کنار آن گذر کرده باشید. باری دیگر که گذرتان به میدان نقش جهان افتاد، به خیابان سپه که نقش جهان را به دروازه دولت متصل می کند وارد شوید. در اولین و تنها چهار راهی که در این خیابان سر راه تان قرار می گیرد، به سمت خیابان حکیم بپیچید. به فاصله 500 متر از چهارراه و در سمت راست خیابان، سر در مسجد را می بینید. اگر قصد دارید این مسیر را با خودرو بپیمایید و دغدغه پارک خودرو نیز نداشته باشید، خودروی تان را در پارکینگ طبقاتی حکیم پارک کنید.

همچنین می توانید از چهارراه تختی قدم زنان راه خیابان عبدالرزاق و سپس خیابان حکیم را در پیش بگیرید. البته خیابان حکیم یک طرفه است و از خیابان عبدالرزاق نمی توانید با خودرو وارد خیابان حکیم بشوید. به خاطر داشته باشید که این مسجد حوزه علمیه نیز می باشد و اگر برنامه بازدید گروهی دارید از پیش با مسئولین مسجد هماهنگ کنید.

سر تا پا تماشا

مسجد حکیم به دلیل تزئینات و کتیبه های پرتعدادش مورد توجه و علاقه اهل هنر قرار می گیرد. سر در باقی مانده از مسجد جورجیر نیز بخشی از جاذبه های این مکان تاریخی و زیباست. مسجد حکیم را می توانید موزه ای تخصصی در حوزه خط و خطاطی دانست.

کتیبه ها

نمایش آثار در این موزه از همان سر در ورودی آغاز می شود و در تمام طول بازدید کتیبه های خوش خط مسجد پیش روی تان هستند. در این میان بیشتر کتیبه ها که متنی سفید و زمینه ای لاجوردی رنگ دارند، به قلم «محمدرضا امامی» خوشنویس به نام عصر صفوی به قلم کشیده شده اند. در این کتیبه ها علاوه بر آیات قرآنی می توانید تاریخ ساخت اجزای مسجد، نام و نشانی بانیان و هنرمندانی که در این پروژه همکاری داشته اند را نیز بخوانید. در این میان تنها کتیبه شبستان غربی مسجد به خط «محمد باقر شیرازی» خوشنویس عهد قاجار است و در دیگر کتیبه ها خط خوشنویسان صفوی را خواهدی دید. از دیگر ویژگی های این مسجد، دو ساعت آفتابی است که یکی در شمال غربی مسجد و دیگری در بالای ایوان شمال غربی نصب شده اند.

تزئینات صفوی

در مسجد حکیم از دیوارها و ایوان های یکپارچه پوشیده از کاشی های هفت رنگ که استفاده از آنها در عهد صفوی موسوم بوده اثری نیست و در عوض مسجد پر است از قاب هایی که با خطوط بنایی و ترکیب کاشی و آجر پر شده اند. الله، محمد و علی با ترکیبات متنوعی از خط بنایی، بیشترین کلماتی است که در قاب های تزئینی می بینید. برای نخستین مرتبه هنرمندان تیموری از خط بنایی استفاده کردند. اما این هنرمندان صفوی بودند که این خط را به اوج و کمال رساندند. مسجد حکیم یکی از بهترین نمونه های استفاده از خط بنایی در ابنیه اسلامی است.

سر در مسجد جورجیر (بازمانده از عهد تیموری)

در میان اینهمه سر در و ایوان و محراب های رنگارنگ صفوی، سر در یکدست خاکی رنگ مسجد جورجیر که یادگار دوران حکومت آل بویه در ایران است، دیدنی و شگفت انگیز است. با دیدن این سر در باید در اینهمه نقش ظریف مکاشفه کرد و درایت و کاربلدی هنرمندی که هزارسال پیش چنین اثری را خلق کرده است را تحسین نمود.

با دیدن همین سر در شاید بتوانید شاهکاری را در ذهن تصور کنید که نماینده معماری و هنر قرون اولیه اسلامی است. سر در مسجد جورجیر را در ضلع شمال غربی مسجد صفوی حکیم می توانید ببینید.

مزه های اصفهان

در این تاریخ گردی می توانید از غذاهای اصفهانی نیز لذت ببرید. سری به بریانی گلستان در کوچه تلفنخانه بزنید و خودتان را به لقمه هایی از بریانی، ترید آبگوشت و دوغ محلی مهمان کنید یا خودتان را به رستوران ملک در همسایگی مسجد ملک برسانید و در کنار پارکینگ حکیم سراغ دیزی سرای بازار اصفهان را بگیرید.

ناهید تیزچنگ امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.